Urfalı Esnaftan Çılgın Proje-Videolu Haber

Urfalı Esnaftan Çılgın Proje-Videolu Haber

Şanlıurfa Bağdat Pasajı esnaflarından Mustafa Küçük, Karakoyun düzenlemesi ile projesini Şanlıurfa 63 Haber’e anlattı.

11 Ağustos 2017 - 01:48 - Güncelleme: 11 Ağustos 2017 - 02:31

Şanlıurfa Bağdat Pasajı esnaflarından Mustafa Küçük, Karakoyun düzenlemesi ile projesini Şanlıurfa 63 Haber’e anlattı.

Mustafa Küçük; Mesela ben yıllardır bunu hep kendi kendime söylerim Şanlıurfa’da çevre yollarının eksik olduğunu söylerler. Ben kendi kendime düşünüyorum hani ben bir mühendis değilim bir işçi değilim normal bir vatandaş gözlemlerimle ben bakıyorum.

Karakoyun deresi doğru dürüst bir şeye girmedi düzene girmedi. Eksikleri var. Bir tarafını yaptılar bir tarafı kaldı. Ama ben kendi mantığıma vurduğum zaman diyorum ki Şanlıurfa’da mesela Karakoyun deresini çevre yolu olarak kullanamaz mı? Urfa'nın Marmarayı olamaz mı ?

Et balık kurumunun yanından arabaların girişi olur eski otogarımızın yanından çıkışı olur. Ne kadar güzel bir çevre yolu olur. Senin ne yapman lazım. Ne kazman lazım hiç bir şey yapman lazım değil ki sana hazır bir yol. Sana hazır bir çevre yolu. Memleketin öbür ucundan gireceksin öbür ucundan çıkacaksın sana hazır bir yol var. Ama sen onu bir o tarafa çektin bir bu tarafa çektin nasıl yaptın orayı olduğu gibi kaldı. Herkes oranın pisliğinden sineğinden  şikâyetçi. Madem öyleyse gerçektende oraya güzel bir proje yapmak istiyorlarsa oraya güzel bir şekilde çevre yoluna ben bunu çevre Bakanlığına da söylüyorum. Şanlıurfa’daki belediyecilere söylüyorum. Çevre yolundaki insanlara da söylüyorum diyorum ki bak çok güzel bir çevre yolu hazır bir çevre yolumuz var. Bunu güzel bir düzenleme verelim. Burayı küçük araçların geçişine açalım çok güzel bir bakım yaparak trafiği ne kadar rahatlatır. Et balığın oradan girecek eski otogarın Süleymaniye’nin oradan çıkacak. Hazır sana bir çevre yolu. Ne bina yıkmaya gerek var nede arsa parsellemeye gerek var. Hazır bir yol sadece ufak tefek düzenleme yapacaksın ve oradan araçların girecek köprübaşından çıkış verebilirsin eski otogarın yanından bir çıkış verirsin Süleymaniye’nin çıkışına kadar bir çıkış verirsin bizim burada et balığa kadar gidiyor bu çevre yolu Karakoyun deresi olarak dediğimiz yer.

Çevre düzenlemesine dünyaca para gömdüler

Küçük; Bir kısmını yapmak istediler tamam bir diğer bölümü mesela o tarafta hızmalı köprü vardı. Hızmalı köprünün oralara altın döşesen insanlar oraya gitmez. Çünkü bir insan nasıl ailesini alıp dere boyuna iner yahu oranın pisliği var sineği var. Çevre düzenlemesine dünya kadar para gömdüler. Oraya o parayı oraya gömeceklerine bu düzenlemeyi yaparlarsa vallahi bak çevre yolu olarak küçük araçlara Urfa’nın trafiğini rahatlatacak bunu hiç kimse düşündü mü?  Acaba düşünmemiş deseler benim bir katkım olsun inşallah düşüncelerimle Urfa’da böyle bir şey olur yani.

Şanlıurfa’nın Balıklıgöl’e yakın kısmı da rahatlayacak

Küçük; Yeşil alan olarak ağaçlar ekilebilecek ama sadece yol olarak kalmayacak. Orası kupkuru kalmayacak. Yine alt kısmından su akarı olacak. Borularını döşe atık su oraya geçsin ilgilenen kişiler zaten bunu bilir ama orası gerçekten masrafı az olan bir çevre yoludur. Arabası olan kardeşlerim bu habere baktıklarında rahatlayacak güzel bir çevre yolu trafiği de rahatlatacak Şanlıurfa’nın balıklıgöl’e yakın kısmı da rahatlayacak. Yani Gidip te balıklı göl’den döneceğine abideden döneceğine o zaman o çevre yolunu kullanır bu çevre yolu adam nereye gidecek. Sigortaya adam sigortaya gitmek için nereyi kullanacak balıklıgöl’ü kullanıyor. Nereyi kullanıyor abideyi kullanıyor ama bu beni aradığım şekilde oraları kullanmayacak. Karakoyun deresi dediğimiz alandan adam rahat. 10 dakikada gideceği yoldur. Bir saate gideceği yolu 10 dakikaya iniyor bu da bizim köprümüz olsun buda bizim marmarayımız olsun dedi.

Karakoyun Deresinin Yapılması

Nisan 525’de dördüncü bir su baskını daha korkunç bir şekilde Urfa'yı yakalar. Akşam vakti olduğundan halkın bir kısmı yemek başında, bir kısmı da hamamlarda bulunuyordu. Süryâni Mar Yeşua’ya göre, bu felâkette 30.000 insan ölür. Bu sayı kentin nüfusunun yarısı demekti. Bizans imparatoru Jüstinyen, kentin imarı ve kent içinden geçen Daysan (Skirtos, günümüzde Karakoyun) Nehri’nin mecrasını değiştirmek için birçok mühendis ve işçi gönderir. Nehrin akış istikameti değiştirilir; suyun dere yatağından geçişini kontrol altına alan ve risk ihtimalini ortadan kaldıran küçük bir baraj daha doğrusu taşkın önleme duvarı da yapılır. Bu duvarın kalıntıları günümüzde mevcuttur. Bu arada kentin surları da sağlamlaştırılır (Şanlıurfa 63 Haber)

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mehmet Akif AKKAYA
    10 ay önce
    dayı sende akıl var mantık var düşünmüşsün çok da güzel düşünmüşsün. ama bizim idarecilerde o zeka o düşünce o mantık var mı ?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa’da otomobil devrildi
Şanlıurfa’da otomobil devrildi
Yolcu otobüs ile minibüs çarpıştı
Yolcu otobüs ile minibüs çarpıştı