Urfalı Jokey üst üste 3 kere yarışı kazanarak Rekor...

Urfalı Jokey üst üste 3 kere yarışı kazanarak Rekor Kırdı-Videolu Haber

Şanlıurfalı Suruçlu Şampiyon jokey Ahmet Çelik, 2015 yılında RENK, 2016 yılında GRAYSTORM'dan sonra PIANO SONATA ile Gazi koşunu üst üste kazanarak rekor kırdı

26 Haziran 2017 - 12:14 - Güncelleme: 29 Haziran 2017 - 21:04

Şanlıurfalı Suruçlu Şampiyon jokey Ahmet Çelik, 2015 yılında RENK, 2016 yılında GRAYSTORM'dan sonra PIANO SONATA ile Gazi koşunu üst üste kazanarak rekor kırdı

91. Gazi Koşusu’nu Oğuz Yalçın’ın sahibi olduğu, Metin Acar’ın antrene ettiği Piano Sonata, Şanlıurfa Suruçlu jokeyi Ahmet Çelik idaresinde çim pistte 2400 metre mesafede 2.27.74 bitiriş derecesiyle kazandı.

Şampiyon safkanın sahibine kupayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a vekaleten Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan verdi. Ulu Önder Atatürk’ün adına düzenlenen Türk Yarışçılığı’nın derbisi Gazi Koşusu'nun 91.'si 25 Haziran 2017 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda koşuldu. 3 yaşlı safkan İngiliz taylarının katılabildikleri koşuyu G.Dilek Emirsoy’un yetiştirdiği Oğuz Yalçın’ın sahibi olduğu PIANO SONATA (d.e. Torok – Emma / SHINING STEEL) isimli safkan Şanlıurfa Suruçlu Jokey Ahmet Çelik'le 2.27.74’lük derece yaparak koşuyu kazandı. Bu derece ayrıca, 2006 yılında HIZELBEYİ'nden sonraki en iyi derece,  toplamda ise tüm zamanların en iyi 7. derecesi oldu

Şanlıurfalı Şampiyon jokey Ahmet Çelik, 2015 yılında RENK, 2016 yılında GRAYSTORM'dan sonra PIANO SONATA ile bu koşuyu üst üste kazanarak, 1971 yılında MİNİMO, 1972 yılında AKKOR ve 1973 yılında ise KARAYEL ile üç yıl üst üste bu koşuyu kazanan Ekrem Kurt'un rekorunu egale etmiş oldu.

2400 metre mesafe üzerinden çim pistte gerçekleştirilen bu yılki Gazi Koşusu’nda Storm Sea Swell isimli tayın, Komiserler Kurulu Kararı ile start almadığı koşuda 17’si erkek, 1’i dişi olmak üzere toplam 18,  üç yaşlı safkan İngiliz tayı birincilik için mücadele verdi.

Veliefendi Hipodromu’nda saat 20.00’te yaklaşık 25 bin yarışseverin takip ettiği koşunun ikinciliğini,  Kamil Kahyaoğlu’nın sahibi olduğu jokey Halis Karataş idaresindeki PERSHING (Scarface – Orse Gül / SRI PEKAN) elde ederken,  K. Levent Kitapçı’nın Özcan Yıldırım ile start alan safkanı FINESSE (Luxor–Flaying Saucer / EAGLE EYED) üçüncü,  Nurbiye Gülerce’nin jokey Akın Sözen idaresindeki RUNNER BULL (Victory Gallop – Sun Cat / MOUNTAIN CAT) da dördüncü oldu. Koşunun farkları 2,5 Boy – 4 Boy – 2,5 Boy şeklinde gerçekleşti.

91. Gazi Koşusu’nu kazanan safkanın sahibi Oğuz Yalçın kupayı Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan’ın elinden aldı.

Safkanın antrenörü Metin Acar’a plaketini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç; Bu önemli koşuyu 3 yıl üst üste kazanma başarısını gösteren Şanlıurfa Suruçlu jokey Ahmet Çelik’e plaketini ise Kulübümüz Başkanı Yasin Kadri Ekinci verdi.

Törende ayrıca, Gazi Koşusu galibi Şanlıurfa Suruçlu jokey Ahmet Çelik, 9 birincilikle bu önemli koşuyu en fazla kazanan jokey Mümin Çılgın’a plaket verdi. Kupa törenine çok sayıda davetli de katıldı. Şampiyon safkan PIANO SONATA; bu galibiyetiyle sahibine, birincilik ikramiyesinin yanı sıra  kaydiye ücretleriyle birlikte toplam 2.233.000 TL kazandırdı.

91. Gazi Koşusu galibi safkanın sahibi Oğuz Yalçın koşu sonrası yaptığı açıklamada; “Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adına düzenlenen bu önemli kupayı kazanmak bu yıl bize nasip olduğu için tarifi imkansız mutluluk içindeyim.  Safkanımız PIANO SONATA çiftlik zamanlarında bize farklı bir tay olduğunu hissettirmişti. Jokeyimiz Ahmet Çelik galobunu yaptıktan sonra safkanımızı çok beğendiğini ve bize rahat olmamız gerektiğini söyledi. Bu galibiyet sevincini yaşamamızda emeği geçen başta tayımızın yetiştiricilerine ve tüm ekibime teşekkür ediyorum” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lice'de Çatışma, 1 Şehit 4 Yaralı
Lice'de Çatışma, 1 Şehit 4 Yaralı
İbrahim Tatlıses Milletvekili Adayı mı Oluyor
İbrahim Tatlıses Milletvekili Adayı mı Oluyor