Urfalı, Şanlıurfalı Şimdi De Şamlıurfalı Olduk

Urfalı, Şanlıurfalı Şimdi De Şamlıurfalı Olduk

Şanlıurfalı berber Necdet Yıldırım, Eskiden bir Urfalı vardı ondan sonra Şanlıurfalı oldu, tabi espri olarak söyleyeceğim şimdi de Şamlıurfalı oldu.

27 Mart 2018 - 22:53 - Güncelleme: 28 Mart 2018 - 19:45

Şanlıurfalı berber Necdet Yıldırım, Şanlıurfa 63 Haber'e yaptığı özel açıklamalarda bulundu.Yıldırım, Şanlıurfa nedense öz benliğini kaybetti, şimdiki gençlerimiz başkalarına imrenerek bizim adetlerimizi, bizim konuşmalarımızı unuttular, aslında unutmamaları lazım. Çünkü bizim evveliyatımız da çok güzel dilimiz vardır. Örnek verecek olursak Karadeniz, Doğu Anadolu, İç Anadolu gibi yerler hiçbir zaman lehçelerini unutmamışlar ama biz nedense Şanlıurfa dilimizi, örfümüzü, âdetimizi kaybettik, inşallah iyi olur.  Tabi köyden ilçeye, ilçeden ile ve özellikle 7 yıldır Suriyeli kardeşlerimiz Urfa’ya şeref verdiler bizim örf ve âdetimizi tamamen bizden ayırdılar. Biz onlara riayet ediyoruz, onlar bize riayet etmiyorlar, eski Urfalılardan kimse kalmamış maalesef son kelimemiz budur. Benim gibi az bir Urfalı vardı, maalesef o da kalmadı.  Çok fark var, biz yerleşim olarak çok büyüdük örnek olarak Karaköprü ayrı oldu, Haliliye ayrı oldu, Eyyübiye ayrı oldu,

Şanlıurfalı berber Necdet Yıldırım Şanlıurfa Büyükşehir oldu buna bir sözüm yok, bizim için fark etmiyor ama biz büyüdükçe bizim her şeyimiz karıştı, ben bunu anlatmak istiyorum.  Bizim dedelerimizin, analarımızın, ninelerimizin, dayılarımızın, bibilerimizin zamanında edep vardı, haya vardı, intizam vardı, herkes herkesi tanırdı, bilirdi, Şanlıurfa bambaşka bir alemdi. Eskiden bir Urfalı vardı ondan sonra Şanlıurfalı oldu, tabi espri olarak söyleyeceğim şimdi de Şamlıurfalı oldu. Bir de dışarıdan gelen mülteci dedikleri, tabi biz de Ensar’ız diye Hz. İbrahim’in çocukları hiçbir zaman öz benliklerini kaybetmemeleri lazım. Maalesef şuan kaybedilmiş bir durumda ama benim gibi Urfalılar halen geleneklerimizi devam ettiriyor,bizler hiçbir zaman saygıda kusur etmeyiz. Dedi.(Şanlıurfa 63 Haber-Son Dakika Urfa Haberleri)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ceylanpınar'da Kesilen Cezaları ile İlgili Açıklama
Ceylanpınar'da Kesilen Cezaları ile İlgili Açıklama
Aliye Badıllı Hakkın Rahmetine Kavuştu
Aliye Badıllı Hakkın Rahmetine Kavuştu