Urfalıları Gururlandıran Öğrenciler Bakan Selçuk ile Buluştu

Urfalıları Gururlandıran Öğrenciler Bakan Selçuk ile Buluştu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk üniversite imtihanlarında Şanlıurfalıları Gururlandıran Siverekli Musa Keçikıran, Songül Şen, Esra Kalemli, Gizem Uzunalan, Keziban Çakmak ile bir araya geldi.

21 Eylül 2018 - 11:41 - Güncelleme: 22 Eylül 2018 - 13:47

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Şanlıurfa ziyaretinde, Siverek’te bir yandan dağlarda çobanlık yapmış olup, öteki yandan üniversite imtihanlarına hazırlanan ve Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini kazanan Musa Keçikıran, tarlada mevsimlik işçi olarak çalışırken Adıyaman Üniversitesi Hemşirelik Fakültesini kazanan Songül Şen, Cumhuriyet Üniversitesi Ağız ve Diş Sağlığı bölümünü kazanan Esra Kalemli, Pamukkale Üniversitesi sosyal Bilgiler Öğretmenliğini kazanan Gizem Uzunalan ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarih kısmınü kazanan Keziban Çakmak ile bir araya geldi.

Öğrencilerle sohbet eden Bakan Selçuk, “Sıra dışı gençler, nasıl bunu başarmışlar. Türkiye’deki bir oldukça genç çocuğumuza örnek olabilecek kadar nasıl çalışmışlar. Sizin hedefleriniz ne, hayalleriniz ne, çok merak ettim, Urfa’ya gelip de sizlerle görüşmemek olmaz diye düşündüm” diyerek bu buluşmanın kendisini çok heyecanlandırdığını ifade etti.

“Ailenin alın terine büyük saygı duyuyoruz”

Öğrencinin başarısında ailenin görevine işaret eden Bakan Selçuk, “Bu başarılar bir tek şahsi girişimle, arzuyla, istekle olmuyor. Ailenin de direkt veya dolaylı yardımı ile oluyor. Onların emeklerine de büyük saygı duyuyoruz” şeklinde konuştu.

“Yaşam kurtarmak istiyorum”

Bakan Selçuk daha sonrasında öğrencilerden başarı hikayelerini dinledi. Cumhuriyet Üniversitesi Ağız ve Diş Sağlığı bölümünü kazanan Esra Kalemli, anne ve babasız olarak hayatla savaşım ettiğini, mezun olduktan sonrasında dershaneye gitme olanakı bulamadığı için halk eğitimi merkezinin açtığı ücretsiz kurslara katıldığını belirleterek, “Öğretmen ve yöneticilerimizin bizlere tanıdığı imkânlar sayesinde çalıştım çabaladım. Ben hep sağlıkçı olmak istedim. Hayat kurtarmak isterim. Öyle de oldu. İnşallah kendimi geliştirerek daha üst mevkilere kadar gelebileceğim” değerlendirmesini yaptı.

Adıyaman Üniversitesi Hemşirelik Fakültesini kazanan Songül Şen, Pamukkale Üniversitesi sosyal Bilgiler Öğretmenliğini kazanan Gizem Uzunalan ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarih kısmınü kazanan Keziban Çakmak da halk eğitimi merkezinin açtığı kurslara devam ederek üniversiteyi kazandıklarını bu imkanları sağlayanlara minnettar olduklarını aktardı.

“Hedeflerim için çok çalışıyorum”

Dağlarda çobanlık yaparak bir taraftan evine ekmek gdolayırken bir yandan da üniversite imtihanına hazırlanarak Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini kazanan Musa Keçikıran ise, alın teri döktüğü baba mesleğinden gururla söz ederek, “İşimiz gücümüz hayvanlarla. Sabah kalkıyoruz yemini veriyoruz hayvanların. Sonrasında doğru halk eğitim merkezine. Allah onlardan razı olsun. Ücretsiz kurs açmışlar. Müdüründen öğretmenine kadar hepimiz bizimle ilgilendi, kaynak kitap yardımında bulundular. Böylece derslerdeki açığımızı kapatıyorduk. Bize çok yardımcı oldular. Ondan sonra gene eve geliyorduk. Gecelere kadar çalışıyorduk hedeflerimiz için. Alın teri döken herkesten Allah razı olsun. Bize özel dershanelerin sağlayamadığı olanakları sağladılar. Çok şükür kazanmıştırk” dedi.

Bakan Selçuk, görüşmenin özel kısmınde gençlerin taleplerini not aldı ve önerilerini dinledi. Öğrencilere başarılarının devamını dileyen Bakan Selçuk, vedalaşmadan önce beraber hatıra fotoğrafı çektirdi. Heyecanlı başladıkları görüşmeden mutlu bir halde ayrılan öğrencilere Bakan Selçuk’un talimatıyla birer dizüstü bilgisayar armağan edilecek.

2018/09/2018-09-21-11-48-25.jpg
2018/09/2018-09-21-11-48-26.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Harran'a Yeni Bir İşletme Kazandırılıyor
Harran'a Yeni Bir İşletme Kazandırılıyor
Minibüsün altında kalan çocuk öldü
Minibüsün altında kalan çocuk öldü