Urfalının Yaptığı Bu Portreler Paylaşım Rekoru Kırıyor

Urfalının Yaptığı Bu Portreler Paylaşım Rekoru Kırıyor

Şanlıurfalı Veteriner Hekim İbrahim Halil Demir’in Kare Kalem İle Çizdiği, Şehit Ömer Halis Demir’in portresi paylaşım rekoru kırıyor

05 Kasım 2017 - 17:45 - Güncelleme: 05 Kasım 2017 - 17:50

Şanlıurfalı Veteriner Hekim İbrahim Halil Demir’in Kare Kalem İle Çizdiği 15 Temmuz Darbe Girişimin Durdurulmasında Önemli Rolü olan Şehit Ömer Halis Demir’in portresi paylaşım rekoru kırıyor.Daha Önce Sevilen Dizisi Diriliş Ertuğrul’un Resmini Çizen İbrahim Halil Demir Şanlıurfa 63 Com’u kırmayarak röportaj verdi.

Şanlıurfa 63 COM, Karakalem resim ile ilgili İbrahim Halil Demir ile röportaj yaptı İbrahim Halil Demir, Resim çizmek zaten bizim çocuk gelişimcilerin de ve bilimin de ispatladığı gibi beyin hücreleri üzerinde zaten olumlu bir gelişim sağlıyor. İnsan resim çizmeyi sevdiği zaman bir de doğru bir şekilde, doğru tekniklerle, doğru yönlendirmelerle çizmeye başlarsa yılmadan çizer. Resim çizmeye gerekli önem verilmeli, resim çizecek insan illa ki ressam olacak diye bir şart yok resim çizmek insana birçok şey kazandırıyor.

Gençler, Kesinlikle ben yapamam demesinler insan eline kalemi aldığı zaman anlamlı anlamsız çizmeye başlamalı çünkü bir yerden sonra anlamlı bir şeylere dönüştüğünü görecektir.

Sizi tanıyabilirmiyiz?

İbrahim Halil DEMİR Şanlıurfalıyım. Veterinerner Hekimim.Kamuda görevliyim.

SİZCE RESİM NEDİR?

Resim karşında ki objeyi veya bir insanı, canlı bir figürü kâğıda, tuvale, bir tahta parçasına veya bir kaya parçasına bile aktarmaktır. Ben bu işi hobi olarak yapıyorum.

BİR RESMİ ÇİZMEK SİZİN NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR?

Aslında bir portrenin çiziminin bitimi veya şu kadar süreyle portre çizilir diye bir zaman süreci yok, bir portre çiziminde ince ayrıntılara inildikçe bu zaman alıyor o yüzden 5 saatte sürebilir, 1 saatte sürebilir, yarım saatte sürebilir o yüzden bunu bir süreye kısıtlı tutamıyoruz.

MERAKINIZ NASIL BAŞLADI?

Merakım etrafımdaki objeleri çizerek başladı, ilkokulda zaten en sevdiğim ders resim dersiydi hocalarımda zaten benim bu yeteneğimi keşfettikleri zaman üzerinde durmaya başladılar, bende bunu ilerletmeye doğru yol aldım ve şu halde artık porte çizimlerine kadar gelebildim.

RESMİ ÇİZMEK SADECE PORTREDEN Mİ İBARETTİR?

Resim çizmek sadece portreden ibaret değil tabiî ki tarihe baktığınız zaman insanoğlu etrafındaki her şeyi çizmiştir zaten, kayanın üzerindeki resimlere bakarak insanların tarihleri, o zamanda ki yaşayışlarından bile bakabiliyorsunuz, okuyabiliyorsunuz orada. Resim hayatımızın her alanında var baktığınız zaman bir mimar bir ressamdır, marangoz bir ressamdır, otomobil tasarımcısı bir ressamdır o yüzden resim hayatımızın her alanında var, bir şeyi yapmadan, tasarlamadan önce onun evvela resmini çizeriz.

KARAKALEM ÇİZİM NEDİR?

Adından da anlaşılacağı gibi sadece kalem, tahta kalem dediğimiz kalem kullanılıyor ve bir kâğıt, kâğıdın üzerinde o resmi o kalemle çiziyorsunuz.

BAŞKA NE TÜR TEKNİKLERLE ÇİZİYORSUNUZ?

Bu gördüğünüz portre kömür kalemle çizilmiş, ben karakalem, kömür kalem, kuru pastel (toz pastel), kuru fırça tekniği, yağlı boya ve sulu boya teknikleri ile portre çiziyorum.

BU TEKNİKLERİ BİZE AÇIKLARMISINIZ?

Kara kalem zaten en yaygın olanı halk arasında da herkes bilir bir tahta kalemle çiziliyor. Kömür kalem aslında o da kara kalem çizime benziyor onda kalem değil de kömür kullanılıyor, bu toz kömür şeklinde de olabilir yaygın ve geniş alanlar toz kömür ve fırça yardımıyla yapılıyor. İnce ayrıntılar da kömür parçası veya kömür kalem dediğimiz kalemlerle yapılıyor.

Kuru pastel zaten yine renkli çizime giriyor bu lok şeklinde olanları ve kalem şeklinde olanlar var yine ince ayrıntılar kalem pastellerle çiziliyor, geniş alanlar yine lok pastellerle çiziliyor.

Kuru fırça tekniği pek yaygın olmayan bir teknik, biraz da zor bir teknik, Rus sokak ressamı Ugor Gazel’in kendi tekniği, kendi geliştirmiş olduğu bir tekniktir bu, Türkiye’de de zaten fazla çizilmiyor.

Diğer tekniklere gelirsek sulu boya ve yağlı boya tekniklerini zaten bilindiği gibi birçok ressamın yaptığı, uyguladığı bir teknik.

RESİM ÇİZMENİN NE GİBİ ZORLUKLARI VAR?

Zaten her şey sevmekle başlar, insan resim çizmeyi sevdiği zaman bir de doğru bir şekilde, doğru tekniklerle, doğru yönlendirmelerle çizmeye başlarsa yılmadan çizer. Mesela resim çizmeye insan figürü ile başlarsan belki bir yerde vazgeçebilir, zor gelebilir ama basit objeleri çizerek başlarsa, kendini o şekilde elini alıştırırsa aslında zor değil çünkü insan isterse her şeyi yapabilir.

RESİM ÇİZERKEN NELER HİSSEDİYORSUNUZ?

Resim çizerken aslında insan kafasında kilerini boşaltıyor diyebilirim, deşarj oluyor diyebilirim, rahatlıyor bir şekli yapabilmek hissi insanı gerçekten rahatlatıyor bir yerden sonra zaten o resme odaklandığınız için beyinle elin koordine bir şekilde çalıştığı bir tekniktir.

KURU FIRÇA TEKNİĞİNİN TÜRKİYE’DE AZ OLMASININ SEBEBİ NEDİR?

Kuru fırça tekniği zor bir teknik bunun dışında boya tedarik sıkıntısı var, bu teknikle çizilebilmesi için boyanın geç kuruyan boya olması gerekiyor ki resim çizerken rahat bir şekilde dağılabilsin. Ama erken kuruyan boya olduğu zaman, orada kuruduğu için, bir kütle şeklinde durduğu için dağıtılamıyor doğal olarak da o resim olmuyor, çizilemiyor. Bu konuda bende çok sıkıntı yaşadım halende sıkıntı yaşıyorum doğru bir malzeme olduğu zaman bu teknik aslında çok zor bir teknik değil.

RESİM ÇİZMEK BİR YETENEKMİDİR?

Resim çizmek doğuştan gelen bir yetenektir tabiî ki ama sonradan da kazanılabilir, insan severek, isteyerek birçok şeyi yapabiliyor, azimle birçok şeyi yapabiliyor.

RESİM ÇİZMEK İNSANA NE KAZANDIRIR?

Resim çizmek zaten bizim çocuk gelişimcilerin de ve bilimin de ispatladığı gibi beyin hücreleri üzerinde zaten olumlu bir gelişim sağlıyor. Özellikle çocuk gelişiminde resim çizmek birçok şeyi kazandırıyor. Çocuk aklında kilerini, hayalinde kilerini bir kâğıda aktarabildiği zaman hem deşarj olmuş oluyor, hem de bir yetenek kazanmış oluyor bugün dediğim gibi hayatın her alanında resim var, bir mimar binayı yapmadan önce onu çiziyor, bir marangoz yapacağı mobilyayı önceden resmini çiziyor, bir otomobil tasarımcısı evvela otomobilin resmini çiziyor. Aklındakinin resmini çizdikten sonra onu oluşturmaya başlıyor.

GENÇLERE TAVSİYELERİNİZ NELER?

Kesinlikle ben yapamam demesinler insan eline kalemi aldığı zaman anlamlı anlamsız çizmeye başlamalı çünkü bir yerden sonra anlamlı bir şeylere dönüştüğünü görecektir ve onun dışında dediğim gibi beyinle elin uyumunu daha güzel bir şekilde sağlaması için resim çizmek erdem bir yol.

ŞANLIURFA’DAKİ YETENEKLER NASIL ORTAYA ÇIKARTILIR?

Ben bir Urfa’lı olarak söyleyeyim, Şanlıurfa’da çok genç yetenekli kardeşlerimin olduğunun ben düşünüyorum tek sıkıntı ya yaşam biçimimiz, ya aile ortamımız itibariyle bu yeteneklerimizin ya daha doğmadan köreltilmeye çalışması ya da uygun ortamın olmadığından dolayı geliştirilmemesidir. O yüzden bütün genç kardeşlerime tavsiyem ne olursa olsun çizmeleridir illa bir ressam olmaları gerekmiyor. Dediğim gibi bir otomobil tasarımcısı da olabiliyor, bir mobilyacıda olabiliyor, bir mimarda olabiliyor insan yeter ki çizsin.

SERGİ AÇMAYI DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

Sergi açmayı çok düşündüm ev ortamında pek çizme ortamı olmuyor. İşimde biraz yoğun olduğu için açıkçası çok fazla vakitte ayıramıyorum ama uygun bir atölyede olsa ben kendimi çok geliştirebilirim. Tabi buradaki genç kardeşlerime yardımcıda olabilirim bu konuda sonuçta ben eğitim almadan çizdim eğitim almadan da insan tabi bir şeyleri yapabilir yine tabiî ki eğitim şart. Eğitim eğitim almış olsaydım istediğim yerlerde olabilirdim, eğitim almadığım halde buralara getirebildim bunu genç kardeşlerime aşılamayı isterdim.

YETKİLİLERDEN TALEPLERİNİZ NELER?

Şanlıurfa’da güzel bir atölye olabilir, resim çizmek isteyen gelip orada resim çizebilir bu şekilde hem genç yeteneklerde keşfedilmiş olur. Derste verebilirim benim için de çok iyi olur bilgi paylaştıkça güzeldir, çizimde öyle bunu paylaşmaktan zevk duyarım.

Resim çizmeye gerekli önem verilmeli, resim çizecek insan illa ki ressam olacak diye bir şart yok resim çizmek insana birçok şey kazandırıyor o yüzden genç yaştan itibaren resim çizdirmeye önem verilmeli.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim.

Karakalem Portre Tekniği ve Niteliksel Özellikleri

Karakalem portre, bir insanı mutlu edecek değerde bir hediye olmasının en önemli özelliği, uzun yıllar ilk günkü gibi kalabilmesidir. Karakalem portre resmi, fotoğraftan ziyade görsel olarak da karaktere farklı bir imaj eklemektedir. Karakalem ile çizilmiş bir portreye ya da karakalem ile yapılan herhangi bir resme uzaktan bakmak, çizgilerin bütünsel olarak görülmesi ve yorumlanması açısından daha tatminkar bir sonuç verir. Resim çizmek bir bakıma karanlıkta ışığı, aydınlıkta karanlığı aramaktır. Karakalem portrede olduğu gibi ya da herhangi bir malzeme kullanılarak yapılan resimlerde, teknik bilgiler dahilinde ışığın materyaller üzerinde yarattığı etkileri bilmek, doğru sonuca ulaşmaya yarayan önemli bir bilgi olarak görülür. Her materyal, ışığı kendi yapısal özelliğine göre kontrol altına alır. Işığın hareketi, hızı ve yapısal özelliği resim çizerken fayda sağlayan önemli bir bilgidir. Karakalem resimlerde tonal değerleri uygularken, genel olarak beş değer uygulanır. Karakalemde beyaz en açığı, açık gri doğrudan ışığı, gri yayılmış ışığı yada yansımış ışığı, koyu gri gölgeyi, siyah gölgenin maksimum değerini gösterir. Karakalem portre resimlerinde, tonal değerlerin geçişlerine özellikle dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca karakalem resimlerinde her ton değeri kendi bakımından bir rengi temsil eder. Karakalem portre resimleri dışında karakalem ile yapılan çizimlerde, örneğin çizilen formun metal yada cam olmasına ilişkin, ışık parlamaları meydana gelir; buda dikkate alınması gereken önemli bir detaydır. (Şanlıurfa 63 Haber- sanliurfa63com özel haber)

2017/11/2970003.jpg
2017/11/6148137.jpg
2017/11/8672963.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yades ile 7 bin 500 vatandaşa ulaşıldı
Yades ile 7 bin 500 vatandaşa ulaşıldı
Haliliye’de 158 bin ağaç toprakla buluşturuldu
Haliliye’de 158 bin ağaç toprakla buluşturuldu