UYSAD’dan Harran Üniversitesine Öneriler

UYSAD'dan Harran Üniversitesine Öneriler

Kısa adı UYSAD olan Uluslararası Yazarlar Sanatçılar Araştırmacı Gazeteciler Derneği Harran Üniversitesi ile ilgili yapılması gereken önerileri rapor halinde sundu

10 Ocak 2019 - 21:54

Kısa adı UYSAD olan Uluslararası Yazarlar Sanatçılar Araştırmacı Gazeteciler Derneği  yeni Rektör Mehmet Sabri Çelik'e Harran Üniversitesi ile ilgili yapılması gereken düşüncelerini rapor halinde aşağıdaki şekilde sundu.

Şanlıurfa Harran Üniversitesi 1993 yılında kurumsal anlamda resmen faaliyete geçmiş olup, bölgenin eğitim hayatına katkıda bulunmak için Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından kadim şehir Şanlıurfa ‘da kurulmuş önemli bir eğitim kurumudur.Harran Üniversitemizin bugüne kadar bilimsel, alt yapı ve öğrenci kapasitesi yönünden yapılan çalışmaları takdirle karşılıyor ve emeği geçenlere de teşekkür ediyoruz.

Tıp Fakültesinin bölge sağlığına yaptığı katkı çok önemli olup eğitim araştırma hastanesi olarak hekim ve sağlıkçı kadrosu ile üstüne düşeni yapmaktadır.Geleceğin Harran Üniversitesini kurabilmek için aşağıdaki hedeflere ulaşma zarureti vardır, düşüncesindeyiz.

1-      Hukuk Fakültesi, Diş Hekimliği, Mimarlık, Gıda Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği okullarının açılması üniversite için ihtiyaçtır.

2-      Eğitime bir kaç bölümle devam eden Ziraat Fakültesi nde öğretim en az 13 bölüme çıkarılmalıdır.

3-      Geçen yıl yapılan çalışmalarla yabancı uyruklu öğrenci istihdamı yapılmış olup, bunun çokça üstüne çıkılması gerekir.

4-      Kampüs içerisinde erkek ve bayan öğrenci yurtlarının en az 10.000 çıkarılması ilerisi için önemli bir hedef olsa gerek.

5-      Yenilebilir enerji, BİO enerji ve güneş enerji projeleriniz bölgenin yüksek miktarda kullanımı olan elektrik enerjisine alternatif enerji sistemleri olarak gelecekte ki güneydoğuya ve GAP’a büyük katkı sağlayacaktır. Sizin döneminizde bunu başarmanızı istirham ediyoruz.

6-      Spor branşında Harran Üniversitesi maalesef hiçbir verim sağlamamaktadır. Salon, donanım ve su bol miktarda olmasına rağmen yüzme sporları dâhil hiçbir dalda Harran Üniversitesinde yıldız sporcular parlamamaktadır.

7-      Üniversite bünyesinde çok donanımlı bir laboratuvar olmasına rağmen bölge ticareti, akaryakıt ve at yarışları gibi hususlarda bu laboratuvar para kazanıp Üniversiteye katkı sağlayabilir.

8-       Harran Üniversitesi bünyesinde 4 ayrı yerde kampüs bina ve tesisleri bulunmaktadır. Bunların hepsinin osmanbey kampüsü sahasında toplanması üniversite kontrolünün fakülteler arası diyaloğun ve öğrencilerin birçok konuda sosyalleşmesi adına fayda sağlayacaktır.

9-      Harran üniversitesi gerekirse dış kaynaklı krediler alarak kendi raylı ulaşım projesini geliştirebilir veya büyükşehir ile ortaklaşa proje geliştirebilir. Taşıma yıllardır çok sorunlu bir şekilde devam etmektedir. Sayın rektörüm sizin döneminizde bu konunun çözümlenmesini istiyoruz.

10-  Harran üniversitesinin tarih içindeki yerine baktığımız zaman Semavat yani ( gökyüzü) bilimi ve astronomi ile çok uğraştığını ve bilimsel çalışmalar yaptığı tüm tarih otoriterleri tarafından kabul edilmektedir. Sayın rektörüm sizin döneminizde mevcut Harran Üniversitemizin gökyüzü ve astronomi bilimi ile ilgili bir akademi kurabileceğinizi düşünüyoruz. Ayrıca Harran Üniversitesi yeni yüzyılın en önemli sektörlerinden olan bilimsel yazılım ve bilgisayar teknolojisini geliştirme adına Türkiye Cumhuriyeti ülkemiz için yeni ufuklar açabilir.

11-  Harran Üniversitesi öğrenci kapasitesi yönünden gördüğümüz kadarı ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenci sayısı 28 bin, yabancı uyruklu ise 2800 civarındadır. Türkiye’nin bazı illerinde il nüfusun un 1/10 i kadar öğrenci taşıdığını göz önüne alırsak Harran Üniversitemizinde hedefinin 200.000 bin olması düşüncemizdir.

12-  Harran Üniversitemizin Şanlıurfa ilçe idarecileriyle ortaklaşa sosyal politikalar ve projeler geliştirerek hem öğrencilerin saha eğitimini ve tecrübesini arttıracak faydalar sağlayacak olup, hem de Şanlıurfa’nın ve Güneydoğunun göze batan bir eğitim müessesesi olması yönünde ilerleyecektir.

13-  Harran Üniversitesi ilçelerdeki meslek yüksekokulu tesislerinin daha bilimsel eğitim ve saha atölyesi olabilecek konuma getirilebilir.

14-  Eğitim öğretim sezonları sonundaki törenlerinin sadece müzikal, festival havasında değil, yıl içerisindeki yapılan bilimsel çalışmaları da yansıtabilecek halk ile bütünleşen fuar ve festivaller haline dönüştürülebilir. İlçelerde dâhil.

15-  Şanlıurfa tarım, turizm ve ticaret yönünden ihtiyaç ve hizmet isteyen 2.750.000 nüfuslu bir ildir. Tarımsal yönden ziraat fakültesi ilgili sivil toplum örgütleri, oda ve cemiyetlerle, sulama birlikleri ile ortaklaşa projeler geliştirmelidir. Turizm ile ilgili çok önemli tarihi mekânlarımız mevcuttur. Bilhassa UNESCO dünya mirası listesine giren GÖBEKLİTEPE, peygamberler şehri olmamıza neden olan dinsel tarihi mekânlarımızla ilgili Harran Üniversitemizden çok şeyler bekliyoruz.

16-  Harran Üniversitesi bünyesinde çok geniş kapsamlı bir kütüphane kurularak Bölgenin tarihi kitabeleri, bilgilerinin toplanabileceği bilimsel ve kültürel kütüphane kurma çalışması yapılabilir.

Sayın rektörüm size ve kurulan yeni ekibinize başarılar diliyoruz Rabbim yar ve yardımcınız olsun Yüce Allah cc. Muvaffak eylesin Çalışmalarınızda başarılar dileriz. İfadelerinde bulundular

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • bir veteriner hekim
    5 ay önce
    veteriner fakültesi hiçbir ihtiyacı yokmuş sanki, hiç bir talepte bulunmamış. 30 yıl diğer fakültelerden takip edilen laboratuvar sistemine sahip...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sincan Belediyesi Şanlıurfa Gezisi Düzenledi
Sincan Belediyesi Şanlıurfa Gezisi Düzenledi
400 Yavru Ceylan Bekleniyor
400 Yavru Ceylan Bekleniyor