UYSAD’dan Şanlıurfa Milletvekillerine Mektup

UYSAD'dan Şanlıurfa Milletvekillerine Mektup

UYSAD Uluslararası Yazarlar Sanatçılar Araştırmacı Gazetecıler Derneği Başkanı M Sıtkı ALOĞLU Şanlıurfa Milletvekillerine Mektup Yazdı.

16 Ocak 2019 - 22:31 - Güncelleme: 17 Ocak 2019 - 00:28

UYSAD Uluslararası Yazarlar Sanatçılar Araştırmacı Gazetecıler Derneği Başkanı M Sıtkı ALOĞLU Şanlıurfa Milletvekillerine Mektup Yazdı.

Aloğlu Mektubunda, Sayın milletvekilleri,  çalışmalarınızda başarılar diliyoruz. Takip ettiğimiz kadarı ile Şanlıurfa ticaret hayatına ivme katmak için çaba gösteriyorsunuz. Bu yönde yaptığınız çalışmaları takdir ile karşılıyoruz. Bizlerde sivil toplum örgütü olarak sizin gibi değerli milletvekillerimiz ve kurumlarımızın yaptığı çalışmalara yardımcı olmak için çeşitli raporlar, yazılar ve çalışmalar düzenliyoruz.

Son zamanlarda Şanlıurfa’da OSB müdürlüğü büyük ivme kaydediyor.4562 sayılı yasanın ilgili hükümlerine göre Şanlıurfa’daki yatırımcı devletin imkânlarından istifade etmekte, istihdam ve katma değer üretmektedir. Bildiğimiz kadarı ile şuan da OSB bünyesinde faaliyet gösteren yaklaşık 300 civarında işletme faal olarak çalışmaktadır. İnşaatı devam eden 50 civarında işletme hazır hale gelmek için çaba gösterirken, 20 civarında işletmede tahsis ve proje safhasında olup İnşaata başlamak için gün saymaktadır. Ayrıca 300 şirkette yer tahsisi için gün sıradadır. Mevcut işletmelerde yaklaşık 18.500 civarında personel istihdam edilmiş olup bu rakamın 2019 ölçeklerine göre % 50 artış göstereceğini tahmin ediyoruz.

Sayın vekilim Akçakale yolu civarındaki işletmeler yeni bir birlik bünyesinde toplanıyor mu? Toplanacak mı? Oradaki işletmelerin kurumsal yapısı ne olacak? Şanlıurfa ilçelerindeki Ticaret odası ve OSB kurma çalışmaları ne durumda. İlçelerden özellikle Siverek, Birecik, Viranşehir Güneydoğu ve Şanlıurfa için çok önemlidir.

Sayın vekilim Şanlıurfa’nın kültür, tarih ve turizm mekânları ile ilgili yapmış olduğunuz çalışmaları takdirle karşılıyoruz. Şanlıurfa’nın dinsel ve kültürel tarihi değerlerine, UNESCO dünya mirası listesine giren GÖBEKLİTEPE ye yapılan hizmetler gibi değer veriliyor mu? Yol, alt yapı ve sosyal hizmetler var mı? Buralara da proje ve planlama getirmenizi sizden temenni ediyoruz.

Şanlıurfa turizm AŞ. Kuruldu yeni turizm sezonu açılmadan Şanlıurfa Turizm AŞ’de çalışmalar ne durumda, alt yapı ve AR-GE ne durumda. Bu konuda bizim gibi akademik sivil toplum örgütlerine hiçbir haber verilmiyor buda bizi üzmektedir.

Şanlıurfa merkez ve ilçelerinde kasaplık hayvan kesim yerleri, yani mezbaha maalesef bulunmamaktadır. Kaçak kesim yerleri sağlığa uygunluk olmayıp, çok sağlıksız ve kontrolsüz olarak hayvan kesimleri yapılmakta olup dişi ve gebe hayvan kesimlerine de göz yumulmaktadır.

Tarım il müdürlüğüne ve Şanlıurfa B.Ş.B de konu bildirilmiş olmasına rağmen hiçbir çalışma yapılmamıştır Urfa’nın kangren olmuş bu yarasına çözüm üretmemiz gerekiyor.

Bölgedeki sulama birliklerine kayyum atanmasına rağmen, kanalların tahrip ve dağınıklığı, DSİ’nin sulama sistemindeki düzensizlik devam etmektedir.Devletimizin, güçlü eli ile kurduğu mülteci kamplarında ki çalışmalar yeterli değildir.

Sizden istirham ediyoruz bu kampları ziyaret etmeniz bilhassa bayanların, sorunlarını dinlemeniz meşguliyet atölyelerine önem verilmesi, sağlığa uygunluk ve sağlık şartlarının daha çok iyileştirilmesi gerekmektedir.

Şanlıurfa 1. Ve 2. OSB de fabrikalar kurup işçi istihdam eden yatırımcı kuruluşların 2 büyük sorunu var.

1-Yıllardan beri süregelen elektrik sorunudur. Alt yapıdan gitmesi gereken fabrikalara verilen elektrik enerjisi hatları maalesef birçok yerde dışarda ve açık alanda gitmekte ve bu da elektrik hatlarında arızalara sebebiyet vermektedir. Teknolojik imkânların kullanıldığı OSB müdürlüğünde hatların dışarıdan gitmesi yangın gibi büyük felaketlere sebep olabilir. Bunun düzeltilmesi gerekmektedir. Sistem ve hatlardan kaynaklanan elektrik arızaları OSB bölgesindeki fabrikaların belki de gün boyu işlememesine, üretmemesine ve ekonomiye kayıp getirmesine neden olmaktadır.

2.Şanlıurfa OSB de yatırım yapan tüccar ve fabrikatörlerin %15-18 arasında bankalardan faizle aldıkları ticari krediler 2018 in 2. Yarısında Ülkemizde meydana gelen döviz krizi nedeni ile rotatif bir faiz sistemine büründürülerek % 40 lara varan faizli kredilere çevrilmiştir.  Bu durum Şanlıurfa’da bankalardan ticari kredi alan bütün işletmelerin aleyhine gelişen bir durum olarak ortaya çıkmakta ve büyük oranda işletmelerin zararına neden olmaktadır. Bankalar ise dövize endeksli olduklarını gerekçe göstererek müşterilerine verdikleri ticari kredileri, rotatif kredi sistemine çevirmiş olduklarını ifade etmekte ve sistem bu şekilde gelişti diye mazeret göstermektedirler.

Sayın milletvekilim, Güneydoğu Hatay ilinden başlamak üzere Hakkâri’ye kadar sınırlarımızdaki hudut illeri dış kaynaklı terör tehditleri ile karşı karşıyadır. Türkiye Cumhuriyetimizin güçlü devleti halen 80 bin asker ve zırhlı ve silahlı araçlarıyla ülkemiz için tehdit unsuru olan YPG, PYD, PKK’yı sınırlarımızın dışından uzaklaştırmak amacı ile yeni bir askeri çıkartma durumunda olup, Türk Silahlı Kuvvetleri, şanlı ordumuz teyakkuz halindedir. Mevcut hükümetimiz daha evvel Hatay Kilis ve Gaziantep ilini mülteci, muhacir sorunları, ekonomik dar boğaza girdiklerinden bu 3 ile birçok ekonomik kolaylıklar sağlamıştır.

Şuanda namlunun ucunda olan ve devletimizin yapacağı her türlü askeri harekete canı gönülden destek veren Şanlıurfa ilinde bulunan tüccar ve yatırımcılarında,  bu sorunlarına Devletimizin el atması bankaların getirdiği ağır faiz şartlarına çare bulması ve tüccarın işletmesini kapatmaması için kolaylıklar sağlaması yönünde siz değerli Milletvekillerinden yardım bekliyoruz.Çalışmalarınızda Başarılar diliyoruz.İfadelerinde bulundu (uysad logo)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aksak’ın Görüşmeleri Meyvesini Vermeye Başladı
Aksak’ın Görüşmeleri Meyvesini Vermeye Başladı
Bakan Koca'dan Viranşehir'e Müjde
Bakan Koca'dan Viranşehir'e Müjde