Vali Tuna: Sınırlarımızda tedbirler almak en doğal...

Vali Tuna: Sınırlarımızda tedbirler almak en doğal hakkımızdır

Milli Savunma Bakanlığı tarafından Suriye-Türkiye sınırında bazı bölgelerde sınıra duvar örme çalışmaları devam ediyor.

28 Ağustos 2016 - 01:58

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ve Suruç- Mürşitpınar sınır hattında duvar örme işlemleri sürerken, Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Sınır hattında bazı yayın organları tarafından ' Türk Askeri hendek kazıp Kobani’ye girdi' şeklinde yapılan asılsız haberler üzerine bir açıklama yaptı.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine bağlı Mürşitpınar sınır kapısında duvar örme çalışmalarına başlandı. Mürşitpınar kapısının batısında 4, doğusunda 1 km olmak üzere başlanan sınır güvenliği çalışmaları öncesi bazı kesimler tarafından Türkiye'nin Suriye topraklarını ihlal ettiği, Türk Askeri hendek kazıp Kobani’ye girdiği bazı yayın organları tarafından iddia edildi.  Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, sınır hattında yapılan duvar örme çalışmaları hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Türkiye'nin illegal örgütlerin giriş-çıkışlarına karşı sınır hattında her türlü önlemi almakta kararlı olduğunu ifade eden Vali Tuna 'Türkiye Uluslararası anlaşmalar çerçevesinde belirlenen sınıra uygun kalmak şartıyla belirlenen koordinatlarda sınır güvenliği için duvar örme çalışmalarına başladı. Hem Türkiye'nin hemde Suriye'nin sınır güvenliği için yapılan bir çalışma söz konusudur. Sınır güvenliği için yapılan duvar örme işleminde Uluslararası ve iç hukuktan kaynaklanan bir sıkıntı söz konusu değildir. Suriye'de yaşanan gelişmelerin ardından Ceylanpınar ve Mürşitpınar sınır hattından Türkiye topraklarından geçen Tren yolu hattı baz alınarak yapılan duvar örme işlemi tamamen sınırlarımızı korumaktır, Türkiye olarak sınırlarımızı korumak ve tedbirleri almak en doğal hakkımızdır.

Yapılan bu çalışma tamamen Muhtemel illegal örgütler tarafından Türkiye'ye giriş-çıkışı önlemeye yönelik alınan tedbirlerdir, sınıra duvar örme işlemi kararlıkla devam edecektir. Bazı yayın organları tarafından iddia edildiği gibi güvenli bölgeye girildiği ve askeri yığınak yapıldığı iddiaları kesinlikle gerçek dışıdır  ' dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Arpacı'dan İddialı Slogan
Arpacı'dan İddialı Slogan
Bakan Fakıbaba'dan Aday İnce'ye Mazot Açıklaması
Bakan Fakıbaba'dan Aday İnce'ye Mazot Açıklaması