Vekil Adayı Güneş,İmara İnsandan Başlayacağız

Vekil Adayı Güneş,İmara İnsandan Başlayacağız

Şeyhanlılar Federasyonu ziyaretinde konuşan HÜDA PAR Şanlıurfa Milletvekili Adayı Emin Güneş, seçildikleri takdirde, şehrin imarına insandan başlayacaklarını ifade etti.

28 Mayıs 2018 - 01:23

Şeyhanlılar Federasyonu ziyaretinde konuşan HÜDA PAR Şanlıurfa Milletvekili Adayı Emin Güneş, seçildikleri takdirde, şehrin imarına insandan başlayacaklarını ifade etti.

HÜDA PAR Şanlıurfa milletvekili adayları Emin Güneş ve Lokman Yalçın ile İl Başkan Vekili Basri Demir ve partililerden oluşan bir heyet, Şanlıurfa’nın tanınmış aşiretlerinden olan Şeyhanlılar Federasyonu’na (Aşireti) bir ziyaret gerçekleştirdi.

Federasyon binasında gerçekleşen ziyaret heyeti, Dernek Başkanı İsmail Şeyhanlı, Başkan Vekili Murat Basyanve dernek üyeleri karşıladı.

Ziyarette, Federasyon Başkan Vekili Murat Basyan, aşiretin geçmişinden, izlediği yoldan ve derneği açmalarındaki amaçlarını anlattı. Basyan, aşirete mensup 300 bin kişinin olduğunu ve bunun 180 bin kişisinin Şanlıurfa’da ikamet ettiğini söyledi.

“Şehrimizin imarına insanı imarla başlayacağız”

Aşiret üyelerine bir konuşma gerçekleştiren milletvekili adayı Emin Güneş, seçildikleri takdirde, şehrin imarına insandan başlayacaklarını ifade etti.

Güneş, “İnsanımız giderek harabeye dönüyor, yuvalar parçalanıyor. Boşanma oranı, 4 aileden birine düştü. Boşanma demek, toplumsal bir felaket demektir. Anasız-babasız büyüyen çocuklar, toplum için tehdit oluşturmaya başlar. Bu aile facialarının olmaması gerekir. Bunun temelinde yatan sorunların araştırılması lazım. Eskiden ülkeleri sömürerek, tahakküm ederlerdi şimdiyeni yöntem şu: bir ülkenin gençlerini günah bataklığına sürükledikten sonra, milli-manevi duygularını sömürdükten sonra o ülke zaten sömürüye açık hale gelir. Bugün bu tehlike ile karşı karşıyayız. Bir gencimizin elinden telefon, tabletini elinden almaya kalktığın zaman, dünyasını kaybetmiş gibi kendisini kaybediyor ve bir daha ele geçirmek için dünyasından, ailesinden her şeyinden vazgeçiyor. Bu bir felakettir.” dedi.

“Kürd meselesinin çözümünü sürekli erteleniyor”

Türkiye’nin en önemli meselelerinden olan Kürd meselesinin çözümünün sürekli ertelendiğine dikkat çeken Güneş, “Kürd meselesi çözüldüğü zaman ülke ayağına vurulmuş bir prangadan kurtulmuş gibi atılım yapacak. Ortadoğu, Türki Cumhuriyetlere ve daha nice yerlere belki ihracat yapacak, mal üretecek. Fakat bu meseleyi bitirmek istemiyorlar. Bunun nedeni de şudur, Türkiye’nin kuruluş felsefesinde ulusalcı bir kafa yapısı var.  ‘Herkes Türk, Kemalist ve Laik olacak.’ Bu yapı bize uymuyor. Osmanlı’da bu yoktu. Kürdistan, Lazistan, Arap vekilleri vardı. Asıl bölücülük insanları tektipleştirmektir.”ifadelerini kullandı.

“Kürdçenin ikinci resmi dil olarak kabul edilmesini savunuyoruz”

“HÜDA PAR; Kürd meselesi ve diğer tüm meselelere Allah’ın (Cella Celaluhu) verdiği hak çerçevesinde yaklaşır’ diyen Güneş, “İnsanların haklarını veren Hak Teala’dır. Halkların sahibi Allah’tır. Allah Teala, kime ne hak vermişse, Onun eksiği eksik, fazlası fazladır. O’nun verdiğinden fazla isteyende haksızlık etmiş olur, eksiğini isteyende. Kürdlerin, Türkiye’deki Türklerin sahip olduğu tüm haklara, sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden biz, sadece ana dilde eğitim değil, Kürtçenin ikinci resmi dil olarak kabul edilmesini savunuyoruz.” diye konuştu. 

HÜDA PAR heyetine ziyaretlerinden ötürü teşekkür ettiklerini ifade eden Şeyhanlılar Federasyonu Başkanı İsmail Şeyhanlı, federasyonu kurmalarındaki amaçlarının insanlara faydalı birey, toplum yetiştirmek olduğunu söyledi. Yaklaşık 1 saat süren ziyaret, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akçakale Kudüs Gibi Olmadan Harekat Başlamalı
Akçakale Kudüs Gibi Olmadan Harekat Başlamalı
Behçet Atilla Şanlıurfa'ya Döndü
Behçet Atilla Şanlıurfa'ya Döndü