Yeni üniversiteye giriş sınavı değişiklikleri açıklandı

Yeni üniversiteye giriş sınavı değişiklikleri açıklandı

Yeni üniversiteye giriş sınavı değişiklikleri Yükseköğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Başkanı Yekta Saraç tarafından açıklandı

12 Ekim 2017 - 11:46

Yeni üniversiteye giriş sınavı değişiklikleri Yükseköğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Başkanı Yekta Saraç tarafından açıklandı. Peki yeni üniversiteye giriş sınavı olan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı nasıl olacak? Sistemde neler değişti? İşte yeni üniversite sınavı hakkında detaylı bilgiler.

PUAN TÜRLERİ AZALACAK, TÜRKÇE-MATEMATİĞİN ÖNEMİ ARTACAK

Saraç ayrıca 18 olan puan türü sayısının da düşürüleceğini söyledi. Bu noktadaki en önemli değişiklik ise Türkçe ve Temel Matematik alanları bütün puan türleri için önem arz edecek.

Sınav 6 oturumdan 3 oturuma indirildi.

İlk oturumda temel yeterlilik testi alacaklar. Bu sınavda özel ve sayısal becerileri ölçülmesi amaçlanıyor...Bütün adayların birinci oturuma katılması zorunlu olacak.

SINAV TARİHİ VE SORU SAYISI

Sınavlar Haziran ayında bir hafta sonunda 2 oturumda yapılacak, soru sayısı 80 olacaktır. Türkçe ve Matematik sabah oturumunda yapılacak.

Temel yeterlilik testi puanını en az 150 olması gereklidir. Temel yeterlilik puanı 180 ve üzerinde olan ise lisans bölümlerine yerleşebilecektir. 200 ve üzeri olan puanlar, adaylar istedikleri taktirde bir sonraki yıl da geçerli olacak. Tüm adayların birinci oturuma girmesi zorunlu. İlk oturumda sayısal-sözel beceri ölçülecek.

İkinci oturumda 4 test yer alacak sorular müfredata dayalı olacaktır. Oturumların süresi geçmiş yıllardaki uygulamalar ve adaylarımızın sınav stresi yaşamamaları hususu göz önüne alınarak belirlenecektir. 

SINAVIN ADI DEĞİŞTİ!

2018-2019'da sınavın yeni adı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'dır. İlk oturumda temel yeterlilik esas alınacaktır. 

PUAN TÜRLERİ VE OTURUM SAYISI DÜŞÜRÜLDÜ

Sınav puan türleri 18'den 5'e indirilmiştir. Sınavlar tek hafta sonunda 6 oturumdan 3 oturuma indirilmiştir.

Üniversiteye Giriş Sınavında Yapılan Değişiklikler

-2018-2019'da sınavın yeni adı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı olacak ve ilk oturumda temel yeterlilik esas alınacak.

-Sınav 6 oturumdan 3 oturuma indirildi

-Sınavlar Haziran ayında bir hafta sonunda 2 oturumda yapılacak ve soru sayısı 80 olacak. Türkçe ve Matematik sabah oturumunda yapılacak.

-İlk oturumda temel yeterlilik testi alacaklar. Bu sınavda özel ve sayısal becerileri ölçülmesi amaçlanıyor...Bütün adayların birinci oturuma katılması zorunlu olacak.

-Her puan türünde Türkçe ve Matematik derslerinin katkısı olacak.

- Sınavda MEB Müfredatı esas alınacak.

-Belli programlar için başarı sıralaması şartına devam edilecek.

-18 olan puan türü sayısının da düşürülecek.

-Temel yeterlilik testi puanının en az 150 olması gerekiyor. Temel yeterlilik puanı 180 ve üzerinde olan ise lisans bölümlerine yerleşebilecek. 200 ve üzeri olan puanlar, adaylar istedikleri taktirde bir sonraki yıl da geçerli olacak. Tüm adayların birinci oturuma girmesi zorunlu. İlk oturumda sayısal-sözel beceri ölçülecek.

-İkinci oturumda 4 test yer alacak sorular müfredata dayalı olacak. Oturumların süresi geçmiş yıllardaki uygulamalar ve adayların sınav stresi yaşamamaları hususu göz önüne alınarak belirlenecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Usulsüz Urfa Kart Kullanımına Ceza Uygulanacak
Usulsüz Urfa Kart Kullanımına Ceza Uygulanacak
Mehmet Tosun PFDK'ya Sevk Edildi
Mehmet Tosun PFDK'ya Sevk Edildi