Yerel Kanallara İndirim Müjdesi

Yerel Kanallara İndirim Müjdesi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Türksat ücretleri ile ilgili indirim açıklama Yerel Kanallarda sevinç yarattı.Şanlıurfa’da 4 Yerel Kanal Duru TV, Edessa TV, Kanal Urfa ve Güneydoğu TV yayın hayatını sürdürüyor

06 Ocak 2018 - 15:23

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Türksat ücretleri ile ilgili indirim açıklama Yerel Kanallarda sevinç yarattı.Şanlıurfa’da 4 Yerel Kanal Duru TV, Edessa TV, Kanal Urfa ve Güneydoğu TV yayın hayatını sürdürüyor

Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın desteği ve talimatı ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın Türksat ücretleri ile ilgili indirim açıklamasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Burhan, "Yaptığımız görüşmelerin ve mücadelenin sonucunu aldık tüm yerel kanallarımıza hayırlı olsun" dedi.

AYD Başkanı Sinan Burhan, TÜRKSAT ücretlerinin indirime gitmesi ile ilgili 320 Anadolu Medyası adına özellikle yerel medyaya olan desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’ya teşekkürlerini sundu.

Bakan Arslan ise yerel televizyonların karşılaştığı sorunları yakından takip ettiklerini belirterek, "Yapılan çalışmalar sonucunda uydu yayını başına maliyetleri 2 Mbps kullananlar için yaklaşık yüzde 40, 3 Mbps kullananlar için ise yaklaşık yüzde 60 indiren tarifeleri hazırladık ifadelerinde bulundu.

Bakan Arslan, genel itibarıyla lokal izleyicilere hitap eden, yerel tabir edilen kanalların, teknik olarak uydu yayınına başladıkları an itibarıyla kapsama kabiliyeti nedeniyle ulusal hatta uluslararası televizyon kanalı özelliği kazandığını söyledi. Teknik olarak her kanalın ulusal ya da yerel uydu üzerindeki kapasite maliyetinin birim bazında aynı olduğunu dile getiren Arslan, ancak ulusal nitelik kazanmış olsalar da söz konusu kanalların, finansal yeterlilik ve diğer yetkinlikler anlamında yerel imkanları bulunduğunu bildirdi. Arslan, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) lisans ücretleri, uydu yayın ücretleri ve stüdyo maliyetlerinin yayıncılık sektörünün 3 ana maliyet unsurunu oluşturduğunu belirterek, televizyon yayıncılarının en büyük sorunlarının finansal kaynaklı olduğuna işaret etti.

Sektörün karşılaştığı sorunları yakından takip ettiklerini dile getiren Arslan, "Bu amaçla daha uygun şartlarda uydu üzerinden yayın hizmeti sağlayabilecek tarifeler oluşturduk. Yerel kanallar 3 Mbps veya 2 Mbps üzerinden yayın yapıyorlar. Bu kapsamda yapılan çalışmalar sonucunda uydu yayın başına maliyetleri 2 Mbps kullananlar için yaklaşık yüzde 40, 3 Mbps kullananlar için ise yaklaşık yüzde 60 indiren tarifeleri hazırladık. Yerel kanalların azalan reklam gelirleri nedeniyle yayın maliyetlerini karşılamakta zorlandıklarını biliyoruz. Bu sorunlarını çözmek amacıyla yeni tarifelerle ciddi bir katkı sağlıyoruz. Ancak yerel kanalların desteklenebilmesi amacıyla kur sabitlemesi, yeni indirimli tarifeler ile yayıncılık sektörüne katkı sağlamaya devam ediyoruz. Yerel yayınlar aynı zamanda ulusal kanallar için de önemli bir haber kaynağı niteliğindedir ayrıca önemli oranda da istihdam sağlıyorlar. Bu sebeple ağır ödeme yükünden kurtarıp, yayınlarını sürdürebilir noktaya gelmeleri için gerekli gördüğümüz bu uygulamayı, yerel yayıncılarımızın hizmetine sunuyoruz. Yerel yayıncılara bu hizmetin hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerinde bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kanlar içerisinde yardım bekledi
Kanlar içerisinde yardım bekledi
Tır sürücüsünün ölümüyle ilgili 3 tutuklama
Tır sürücüsünün ölümüyle ilgili 3 tutuklama