Yıllardır İslam’ın Kalesi Türkiye’dir

Yıllardır İslam'ın Kalesi Türkiye'dir

Urfa’da Türk ve Suriyeli kanaat önderlerinden oluşan Halkların huzuru için Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Kamil Güler’i ziyaret ettiler.

18 Temmuz 2017 - 17:45 - Güncelleme: 08 Ekim 2018 - 11:53

Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu başkanı Osman Gerem UYGAD Şube Başkanı Sıtkı Aloğlu, şair-Yazar BAYŞAD Başkanı Salih Bencik, Köklü Değişim Dergisi Şanlıurfa Temsilcisi Mustafa Küçük, Eyübiye Belediyesi Meclis Üyesi ve Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu üyesi Yusuf Mert,  İnsaın-Der temsilcisi Ali Akbaba, Ensar Muhacir Derneği Temsilcisi İsa Buni, Suriye Kanaat önderleri İsmail İcban, Muhammed Zehar, Bera Urfalı ile birlikte Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı ve Yenişafak, Milat, Diriliş postası temsilcisi Mehmet Kamil Güler’i ziyaret etti.

Suç işleyen Suriyeli varsa güvenlik güçlerine bildirilsin

Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı ve Yenişafak, Milat, Diriliş postası temsilcisi Mehmet Kamil Güler ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek; Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem ve ekibinin 2011 yılından bugüne kadar Şanlıurfa’daki Suriye’yi muhacirlere ve Suriye’de zor durumda olanlar çok ciddi yardımlara aracılık ettiğini belirterek bugüne kadar 426 tır yardımın Suriye’ye 1269 tır yardımın ise Şanlıurfa’nı iç bölgelerine yapıldığını , bu yardımların Türkiye’nin farklı bölgelerinden geldiğini ve güven oluşturan bu platformun bir kamu kurumu olmamasına rağmen çok başarılı hizmetler yaptığını ve yapmaya devam ettiğini belirtti.

Güler; Suriye’de iç savaş nedeni ile canlarını kurtararak Şanlıurfa’ya sığınan muhacirlere Devletimizin, Hükümetimizin ve Sivil toplum örgütlerimizin yardımı ile ayakta durmaktadırlar. Ancak, son günlerde Türkiye genelinde olduğu gibi Şanlıurfa’da da bazı Suriyelilere karşı kışkırtmalar oldu. Bu konuyu köşeme de taşıdım. Türkiye’nin tüm İslam coğrafyasında ülkelerinde zor durumda bulunan insanlara Müslüman olsun olmasın devamlı kucak açmıştır. Her Milletin içinde iyi insanların olduğu gibi  iyi olmayan insanlarda olabilir. Bunların içinde suç işleyenlerin olduğu takdirde devletin polisi, jandarma ve güvenlik güçleri var. Bunlara şikâyet edilir. Bu kolluk kuvvetleri yasal işlem yapar. Varsa suçu cezalarını çeker. İcap ederse yurt dışına geri gönderilir. Ancak, ellerine sopa alıp Suriyeli işyerlerinin camlarını kırmak, insanları mağdur etmek ne Türk insanına, ne de bölge insanına yakışmaz. Medya kuruluşu olarak, Dernek olarak bu konuları vurguladık. Onlar bizim kardeşlerimizdir. İnşallah Suriye’de savaş biter. Bölge güvenlik olur. Herkes kendi ülkesine gider. Ama ülkesine gittiği zaman Türkiye’de kaldığı sure içinde izlenimleri ile kardeşliğimiz daha da perçinleşir. o günlerin inşallah yakında olacağına inanıyorum. Bu kurulunda başarılı çalışmalar yapacağına inanıyor ve bu olumsuz gelişmelerini de bertaraf edeceğine inanıyorum. Dedi.

Şanlıurfa’da Suriyeli muhacir kardeşlerimizin üzerinden bir fitne ateşi yakılmak isteniyor

Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu başkanı Osman Gerem ise ziyaretimizin iki ana amacı var. bu hayır ve iyilik işleri yaparken urfa basını hep yanımızda oldu. öle günler oldu ki haber değeri taşımamasına rağmen çalışmalarımızı habere taşıdılar.Bunlar bizim işimizi daha da kolaylaştırdı. Bizim yaptığımız işi topluma duyurmak konusunda yardımcı oldular. Bu vesile ile Urfa basınına ve size teşekkür ediyorum. Hep yanımızda oldunuz. Basın önemli ve önemli olduğuna inanıyoruz.

İkinci bir konu ise gerek ülkemizde gerek Şanlıurfa’da Suriyeli muhacir kardeşlerimizin üzerinden bir fitne ateşi yakılmak isteniyor. Bunları bertaraf etmek için gerek bizler sivil halka olarak, Suriyeli kanaat önderleri ve Suriyeli sivil toplum kuruluşları ile birlikte bir dizi çalışma başlattık. Vali beye, Emniyet müdürümüze bilgiler verdik. Basınımızı da ziyaret ederek bilgilendirmek istedik.  Bizim aramıza fitine fesat sokmak isteyenlere fırsat vermemek için bir oluşsak, beraber olursak bunları rahatlıkla bertaraf edebiliriz.bize zaman ayırdığınız  teşekkür ediyorum.daha öncede bir çok katkı yaptınız bundan sonra da basın yoluyla katkılarınızı bekliyorum. Türkiye’de şer güçlerin Türk-Kürt kavgasını, Alevi-Suni kavgasını, gezi olayları, 6-7 ekim olayları, 17-25 Aralık olayları, 15 Temmuz darbe girişimlerinden sonra şimdi de Suriye’yi kardeşlerimize karşı provokasyon içindeler.inşallah biz buna da müsaade etmeyeceğiz.çünkü biz kardeşiz. Dedi.

Türkiye islamın kalesidir

Suriye Ensar Muhacir Derneği temsilcisi İsa Buni; Burada Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’e salât getirdikten sonra efendimiz bize şunu nasihat etti. ‘Sizin yaşamış olduğunuz belde de, sizin yaşamış olduğunuz yerde büyük sıkıntılar görürseniz, savaş şartlarından dolayı yerleşim alanınız yaşama el verişsiz hale gelirse bize hicret etmeyi nasihat etti ve hicrette bir hayır ve bereketin olduğunu buyurdu.’ Biz Suriyeliler olarak Suriye’den Türkiye’ye geldiğimiz zaman bizim ismimiz ne kondu muhacir mi? Sığınmacı mı? Baktığımız zaman bize şu kavramı uygun gördüler muhacir olarak tanımlandık. Burada niçin Suriyeliler Türkiye’ye hicret ettiler diye baktığımız zaman, Türkiye’nin yıllardır islamın kalesi olduğu ve sürekli mazlumların iltica edip sığınmış olduğu bir yer olduğundan dolayı ve Türkler bizim kardeşlerimiz olduğundan dolayı biz Türkiye’ye hicret ettik. Suriyeliler Türkiye’ye gelirken 3 milyon gibi kalabalık bir nüfus ile Türkiye’ye giriş yaptı. Tabi bu 3 milyonun içerisinde iyileri olduğu gibi kötüleri bulunmaktadır. Biraz önce bahsettiğim gibi bu 3 milyon ile birlikte iyileri de, kötüleri de girdi. Aynı zamanda eğitim kariyeri çok yüksek olan kişiler de girdi örnek olarak Urfa’da sadece 121 doktor bulunmaktadır. Suriyeliler içerisinde tek bir bunun üzerinde karar kılınmış, burası güvenli bir yer ve insanların, Suriyelilerin güvende olduğunu hissettiği bir yer olduğu için burayı tercih edip buraya geldiler. 5 yıldan şimdiye kadar Suriyeliler niçin burada? Diye sesler yükselmiyordu son bu bulunmuş olduğumuz sene içerisinde böyle seslerin yükselmeye başladığına şahit olup görmeye başladık. Suriyelilerin burada olmasını istemeyenler çok azınlıkta bir topluluk var, işte bu seslerin son 5. yılda duymaya başladık. Tabi biz Türkiye’ye gelirken bizim Türkiye ile hukukumuz vardı, din hukukumuz, tarih hukukumuz ve kardeş hukukluğumuz olduğundan dolayı ve burasının güvenli olduğundan emin olduğumuz ve emin belde oldu için biz buraya geldik. Biz buraya gelirken tabi yasal yollarla geldik, Türkiye devletinin takip etmiş olduğu bir siyasi strateji var, o siyasi strateji yörüngesinde biz Türkiye’ye geldik ve buraya gelirken hiç kanunsuz bir şey yapmadık. Burada ki olan vücudumuz tamamen yasal ve Türkiye devletinin tanımış olduğu hukuklar çerçevesinde biz buradayız. Şuan bazı kesimler ve bilinmeyen kişiler tarafından Suriyeliler Türkiye devletine karşı siyasi bir kart olarak kullanmak isteniyor, bir baskı olarak kullanmak isteniyor biz burada santranç taşlarıyla oynandığı gibi oynamak istiyorlar biz o oyuna gelmek istemiyoruz.dedi.

Suriyeli kanaat önderlerinden Şanlıurfalılara teşekkür

Suriyeli kanaat önderleri: Tarih boyunca hep mağdurların mazlumların yanında yer alan bir ecdadın torunları olarak tarihin omuzlarımıza yüklemiş olduğu sorumluluk bilinci ile hareket etmek zorundayız. Kar yağdığında dağlara buğday serpin. İslam beldelerinde kuşlar aç kaldı denilmesin diye bir medeniyetin, bin inancın temsilcileri olarak muzlumun dini, dili, ırkı sorulmaz ilkesini şiar edinerek zulümden, savaştan, katliamdan kaçıp bizlere sığınmak zorunda kalan muhacir kardeşlerimize asrın en canlı muhacir ve ensar kardeşliğini bizlere bir kez daha yaşattılar. Şanlarına yakışanı yaptılar. 600 bin kardeşimize evlerini, ekmeklerini, sevgilerini, sabırlarını paylaştılar. Paylaşmaya da devam ediyorlar Şanlıurfalılara ne kadar teşekkür etsek azdır. Yapılan büyük erdemliktir.her türlü iltifatın ve takdirin üstündedir.dediler.

Suriyeli Kanaat önderleri Suriyelileri de uyardılar.

1- Şanlıurfalı komşularınızla ilişkilerinizi nezaketli bir şekilde geliştiriniz(büyük, küçük demeden)

2- Şanlıurfa’da Suriyelilerle ilgili olarak yapılan şikâyetlerin başında komşuları/bina sakinlerini rahatsız edici gürültülü yaşam biçimi gelmektedir. Şanlıurfalı komşularınızın hassasiyetlerine azami derecede dikkat ederek rahatsız etmeyin. Komşularınıza saygıda kusur etmeyin, onların da size saygı göstereceğini göreceksiniz inşallah. Misafir ev sahibine uyar. Bu dünyaca genel kabuldür. Bizlere en zor ve dar anımızda(muhacirliğimizde) kucak açıp Ensar olan bu ülkenin, bu şehrin insanların ve hükümetin kıymetini bilelim. Mecbur kalmadıkça geceleri saat 23.00 ten sonra dışarı çıkmayınız.

3- Açık alanlarda (parklarda, meydanlarda, caddelerde, sokaklarda vs) nargile içmeyiniz, oyun oynamayınız, rastgele uzanıp uyumayınız, gürültülü müzik dinlemeyiniz, yüksek sesle telefonla konuşmayınız. Kahkaha atarak konuşmayınız, etrafı kirletmeyiniz. Hatta gereksiz yere bekleyip durmayınız. Bunu yapan Suriyelileri de uygun bir üslupla uyarınız.

4- Tek de gezmeyin kalabalık da gezmeyin, 2-3 kişi olarak gezin. Mümkünse Urfalı komşularınızla beraber gezin. Allah muhafaza bir durum olduğunda hem güvenliğiniz hem de şahitlik açısından bu çok önemlidir.

5-  Size sataşıp sizi tahrik edenlere karşılık vermeyin. Hakaret ileri boyuta varırsa 155 nolu telefonu arayarak polisten yardım isteyin.

6- Urfa emniyetinin beyan ettiğine göre, suçsuz muhacirlere zarar gelmesin diye suç işleyenleri veya suça teşvik eden Suriyeliler süratle sınır dışı edilecek.

7- Suriyeli ve Türkiye halkının güvenliği için bu uyarılarımızı dikkate alacağınızı umuyoruz ve bu sıkıntıların geçici olduğunu, Suriye ve Türkiye halklarının daha güzel günlere kavuşacağını umuyoruz. Allah biz muhacirlere ve bize ensar olan Urfa halkına yardımcı olsun. Kötü niyetlilere fırsat vermesin.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da Özel Okul Kapatıldı
Şanlıurfa'da Özel Okul Kapatıldı
Şanlıurfa’da Petrol İstasyonuna Haciz 10 Gözaltı
Şanlıurfa’da Petrol İstasyonuna Haciz 10 Gözaltı