casino siteleri

2019 Yılı Şelengo Hasadı Başladı

2019 Yılı Şelengo Hasadı Başladı Şelengo nedir , Şelengonun Faydaları Şelengo Viranşehir Şelengo Sorusu şelengo nasıl yenir Sorularının cevapları haberimizde

2019 Yılı Şelengo Hasadı Başladı

2019 Yılı Şelengo Hasadı Başladı Şelengo nedir , Şelengonun Faydaları Şelengo Viranşehir Şelengo Sorusu şelengo nasıl yenir Sorularının cevapları haberimizde

2019 Yılı Şelengo Hasadı Başladı
14 Temmuz 2019 - 16:35

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde şelengo hasadı yaklaşık 45 dereceyi bulan sıcaklık altında gerçekleştiriliyor.

Şelengo Nedir ?

Tarladan toplandıktan sonraki 23 gün içerisinde tüketilmesi gerekendışı karpuza, içi kavuna, tadı ise salatalığa benziyor.

Türkiye’de sadece Viranşehir'in kırsal Bedarana Mahallesi ve çevresinde yetiştirilen şelengo hasadına başlandı. Şelengo Viranşehir hasadı bölgede 45 dereceyi aşan sıcaklığın altında gerçekleştiriliyor. Tarladan toplandıktan sonra 23 gün içerisinde tüketilmesi gereken şelengonun dışı karpuza, içi kavuna, tadı ise salatalığa benziyor.

Şelengo Nasıl Yenir

Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde tanınan şelengo tuzlanarak salatalık gibi elde tüketilirken, salatada da kullanılıyor. Salatası, turşusu, dolması ve cacığı yapılabilen şelengo, kabuğu ile birlikte tüketilebiliyor.

Şelengonun Faydaları

Ayrıca şelengonun kan şekerini düşürdüğü ve kandaki toksinleri temizlediği biliniyor. Turşusu da yapılan şelengo, kışın da sofraları süslüyor. Acı olarak bilinen olgunlaşmamış şelengolar ise ise isilik tedavisinde kullanılıyor. Normalde ekim ve nisan ayında hasadı yapılan şelengo, değişen mevsim koşulları nedeniyle son yıllarda yaz mevsiminde tarladan toplanıyor.

45 Derecede Çalışıyorlar

Sıcak hava nedeniyle sabahın erken saatlerinde ailesiyle birlikte tarlaya giden işçiler, saatlerce sıcağın altında şelengoları toplayarak çuvallara dolduruyor. Şelengo toplayan Haşim Yumru, sebzenin tanıtımı için festival yapılmasını istediklerini söyledi. Yumru, "İki buçuk aylık ekim ve bakım aşamasından sonra şelengonun hasadına başladık. Hasadına kadar geçen sürede yoğun çaba harcadık. Tarlada hasadını yaptıktan sonra 1 liraya satıyoruz. Yetkililere de buradan sesleniyoruz, bunun festivalinin olmasını istiyoruz. Devlet büyüklerimizin buna bir el atmasını istiyoruz. Çiftçi ile komisyoncuyu aradan çıkartarak, çiftçi ile satıcı, yani halk arasında, bunu yiyen halk arasında bir bağlantı kurması lazım. Bunu belediyemiz ve ekenlerin arasında toplanıp bir fiyatın belirlenmesi lazım. Karşılıklı bir memnuniyetin olması gerekiyor” ifadelerini kulandı.

FOX TV’de Şelengo Sorusu Sorulmuştu

Fox TV’de yayınlanan ve Selçuk Yöntem’in sunuculuğu yaptığı “Milyonluk Resim” yarışmasında Şelengo soru olarak yarışmacıya soruldu.

“Dışı karpuza, içi kavuna, tadı ise salatalığa benzeyen ve Dünyada sadece Şanlıurfa Viranşehir’de yetişen sebzenin adı nedir?” şeklinde sorulan soruya yarışmacı kararsız kalmakla birlikte, cevap şıkları içinde eleme yaparak, soruya doğru cevap verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum