50’ye Yakın Firma Güneş Enerjisi Yatırımı İçin Müracaat...

50'ye Yakın Firma Güneş Enerjisi Yatırımı İçin Müracaat Etti

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığına 50’ye yakın firmanın güneş enerjisi yatırım yapması için müracaatının olduğunu belirtildi

04 Şubat 2019 - 13:33

Şanlıurfa Büyükşehir belediye Başkan Vekili Nihat Kılıç 50’ye yakın firmanın güneş enerjisi yatırım yapması için müracaatının olduğunu belirtti.

Nihat Kılıç Siverek ve Viranşehir ilçelerimizde çok önemli güneş enerji alanları var. Bunlar ham tarıma elverişsiz topraklardır. Özellikle tarıma elverişsiz toprakları tercih etmemizin nedeni ise tarıma elverişli alanların işgal edilmemesidir. Ayrıca Şanlıurfa’nın karaali bölgesinde seracılık alanlarının genişletilmesi çalışmalarının devam ettiğini belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü; güneş enerjisi Şanlıurfa için çok önemli. Ayrıca kara ali bölgesinde 500 dönümlük alanda seracılık yapılıyor. Biz ise 9 bin dönümlük alanda serada kullanılacak sıcak suyun yetkisi valilikte ancak belediye olarak bu alanların alt yapı hizmetlerini götürebilirsek çok kıymetli alanlar elde edebileceğimizi düşünerek de 9 bin dönümlük bir alanda projenin geliştirilmesi hususunda gerekli çalışmaları başlattık. İnşallah bu çalışmalar da olduğunda hem sıcak sudan faydalanma hemde tarım sektöründe önemli bir kaynağı elde etmiş olacağız. Dedi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait santralde üretilen güç 700kWe/h olup yılda toplam 1046 MW/h üretim sağlanacak.. Yaklaşık 500 hanenin elektrik enerjisini karşılayacak büyüklükte bir proje olup üretilen enerji santralinde kurulu bulunduğu merkez içme suyu arıtma tesisinde kullanılacak KARACADAĞ Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliğinden 707.730 TL proje desteği (hibe) alındı Hayata geçirilecek bu proje ile ŞUSKİ Genel Müdürlüğü yılda yaklaşık 360.000 TL kazanç sağlayacak. Yenilenebilir enerji kullanımı desteği için birçok tesis ve noktada çalışmalarına devam eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü hali hazırda 3 farklı noktada (Akçakale, Ceylanpınar, Harran) toplamda 1.750kWe/h üretimi olacak 3 tesisin daha projelendirme çalışmalarına devam ediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyükşehir Meclisi Ağustos ayı toplantısını tamamladı
Büyükşehir Meclisi Ağustos ayı toplantısını tamamladı
Şanlıurfa’da 4 bin kök kenevir ele geçirildi
Şanlıurfa’da 4 bin kök kenevir ele geçirildi