Acı Kırmızı Biberin 5 Önemli Faydası

acı biber faydası , acı pul biberin faydaları , pul biber faydası zararı , acı biber faydaları ve zararları , acı biber faydaları haberleri , acı biber faydalımıdır , acı biber zayıflatırmı acı biber faydaları nelerdir sorularının cevabı haberimizde

Acı Kırmızı Biberin 5 Önemli Faydası

acı biber faydası , acı pul biberin faydaları , pul biber faydası zararı , acı biber faydaları ve zararları , acı biber faydaları haberleri , acı biber faydalımıdır , acı biber zayıflatırmı acı biber faydaları nelerdir sorularının cevabı haberimizde

Acı Kırmızı Biberin 5 Önemli Faydası
23 Ekim 2019 - 11:00

Türk mutfağının yanı sıra birçok dünya mutfağında yeri olan acı biberin tadı acı olsa da birçok faydası var. “İçeriğindeki beta karoten, C vitamini, kapsaisin ve antioksidanlar sayesinde metabolizmasını hızlandırmaya ihtiyaç duyanlardan kanserden korunmaya özen gösterenlere herkes acı biberi rahatça tüketebilir” diyen Acıbadem International Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin Koçan şu uyarıyı da ekliyor: Midesinde yanma ve ülser sorunu olanlar veya hemoroitten muzdarip olanlar hariç! Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin Koçan, günde 2 adet tüketeceğiniz acı kırmızı biberin 5 önemli faydasını anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Acı Biber Faydalı Mı ?

 

Kötü kolesterolü düşürüyorBaharat olarak da yaygın kullanılan acı biber geniş bir fizyolojik ve farmakolojik etki yelpazesine sahip. Safra oluşumunu uyaran acı biber, kolesterolün vücuttan atılımı için önemli olan safra asitlerinin üretimini de artırıyor. Özellikle kötü kolesterol seviyesi bu sayede düşüyor.
 

Metabolizmayı hızlandırıyorAcı biber tüketimi metabolizmayı hızlandırıyor. Lifli yapısı ve acı etkisi bağırsakların çalışmasını sağlıyor ve kabızlığı önlüyor. Acı biber metabolizmayı hızlandırdığı için kilo kontrolü yapmak isteyenlerin de tüketmeyi düşünebileceği bir besin. Ancak aşırı tüketiminden kaçınmalı. Günde 2 adedi geçmemekte fayda var. Aksi halde fazlası, özellikle ülser varsa midede sorunlara neden olabiliyor.
 

Bağışıklık sistemini güçlendiriyorAcı biber içeriğinde yüksek oranda beta karoten bulunduruyor ve bu sayede kansere karşı koruyucu etki sağlıyor. C vitamini ise vücut direncini arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirip genel olarak hastalıklara karşı koruyucu bir şemsiye görevi görüyor.


Vücut direncini artırıyorAcı biberin içeriğindeki kapsaisin bileşiği bibere acı tadını vermesine karşın birçok faydayı da beraberinde getiriyor. Tüm dünyada yetişebilen acı biber ayrıca vücudun vitamin, kalsiyum ve potasyum ihtiyacını karşılıyor. Böylece vücut direncini artırmak ve vücudu hastalıklardan korumak mümkün hale geliyor.
 

Ağrıyı gidermeyi sağlıyorBeslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin Koçan “Yapılan araştırmalar acı biberde kayda değer miktarda bulunan kapsaisinin, aynı zamanda etkili bir ağrı kesici özellik taşıdığını gösteriyor. Kapsaisinin krem şeklinde uygulanan formu da; özellikle zona, fibromiyalji, kas ağrılarında, diyabetik hastalarda, ayak yanmalarında ağrı kesici olarak ağrılı bölgeye uygulanıyor ve uygulamadan birkaç gün sonra etkisini göstermeye başlıyor” diyor.

acı biber faydası , acı pul biberin faydaları , pul biber faydası zararı , acı biber faydaları ve zararları , acı biber faydaları haberleri , acı biber faydalımıdır , acı biber zayıflatırmı acı biber faydaları nelerdir soruları haberimizde cevap bulmuş  oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum