Berber ve Kuaför Esnafımız kurallara riayet etsin

Kayalar; 11 Mayıs 2020 tarihinde berber, güzellik salonu, kuaför gibi iş yerlerini açarak faaliyete başlayacak esnafımızın Valilikçe alınan kararlara uymalarını, uymayanlara ise cezai işlem yapılacağı bilinmelidir.

Berber ve Kuaför Esnafımız kurallara riayet etsin

Kayalar; 11 Mayıs 2020 tarihinde berber, güzellik salonu, kuaför gibi iş yerlerini açarak faaliyete başlayacak esnafımızın Valilikçe alınan kararlara uymalarını, uymayanlara ise cezai işlem yapılacağı bilinmelidir.

Berber ve Kuaför Esnafımız kurallara riayet etsin
08 Mayıs 2020 - 15:04

Şanlıurfa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nezif Kayalar muhabirimize yaptığı açıklamada ; Bilindiği üzere berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yerlerinin faaliyetleri 21.03.2020 tarihi saat 18:00 itibariyle geçici süreliğine Şanlıurfa İl Hıfzısıhha Kurulunca durdurulmuştu. 11 Mayıs 2020 tarihi itibariyle esnaflarımız ;   iş yerlerinin faaliyetlerine başlayabilmeleri için gerek federasyonumuz gerekçe Bilim Kurulunun belirlediği kurallar doğrultusunda Valilikçe alınan karar çerçevesinde ; randevulu sistemle saat 09.00-21.00 saatleri arasında faaliyet yürütebilecektir.
Kayalar ; esnaflarımız aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edemeyecek, muhakkak bir koltuk dolu bir koltuk boş olacak şekilde hizmet verebileceklerdir. Randevularda kayma yada hizmette gecikme olabileceği hususu göz önüne alınarak işyeri içinde en fazla bir müşterinin beklemesine müsaade edilecektir. Bu iş yerleri içine hizmet alan ve bekleyen olmak üzere içeri kabul edecekleri maksimum müşteri sayısını işyerinin giriş kısmına herkes tarafından görünebilecek şekilde asacaklardır. İşyerinde çalışanlar muhakkak surette maske kullanacaktır. Müşteriler ise işlem süresince maske kullanacak ancak yapılacak işlemin özelliğine göre maskeyi çıkarabileceklerdir. Her müşteri için ayrı olmak üzere steril eldiven kullanacaklardır. Eldiven kullanılacak ise eldiven değişikliğinin yapıldığı müşteriye gösterilecektir. Müşteriye hizmet sunulması esnasında kullanılan tüm malzemeler hizmet sunumuna başlamadan önce temizlik, dezenfeksiyon/sterilizasyon işlemi uygulanacaktır. Bu işlem her müşteri için tekrarlanacaktır. Saç kesimi, yıkama, boyama vb. hizmetler esnasında kullanılan havlu, önlük gibi malzemeler tek kullanımlık malzemeler olacak, ya da her müşteri için ayrı malzeme olması sağlanacaktır. Berberlerde jilet/ustura ile sakal tıraşı yapılması hizmeti geçici süreliğine verilmeyecek, ancak sakal tıraşı makine ile kısaltılma şeklinde yapılabilecektir. Bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde, cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetleri geçici süreliğine verilmeyecek, bunların dışındaki faaliyetlere devam edilebilecektir.. Saç kesimi esnasında yüz ve baş bölgesinde kalan kesilmiş saçların ve kullanılan araç ve gerecin geçici süreliğine temizlenmesi için kullanılan ‘Ense Fırçası’nın kullanımı, (anılan malzemenin dezenfekte edilmesinde yaşanan sıkıntılar ve çok fazla yere/yüzeye temas etmesi nedeniyle) geçici süreliğine durdurulacaktır. Bu işyerlerinde yiyecek ve içecek ikramında bulunulmasına geçici sürekliğine izin verilmeyecektir. 
Şanlıurfa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nezif Kayalar ,Ayrıca anılan iş yerlerinde 18-20 yaş arasındaki çalışanların 04.04.2020 tarihli ve 12 sayılı Şanlıurfa il Hıfzıssıhha Kararı ile düzenlenen ilimizde 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olan vatandaşlarımızın geçici olarak sokağa çıkma kısıtlanmasından 05.04.2020 tarih ve 13 sayılı Şanlıurfa il Hıfzıssıhha Kararı kapsamında muaf olduklarından işyerleri ile illiyetlerini gösteren belgeyi ibraz etmeleri koşuluyla başkaca bir işleme gerek kalmaksızın izinli sayılmasına kararı gereğince  çalışabileceklerdir.
65 yaş ve üstü esnaflarımız için ise Federasyonumuzun ilgili Bakanlıklarla görüşmeleri devam etmekte olup sonuçlanınca tüm esnaflarımıza duyurulacağını belirten Şanlıurfa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nezif Kayalar kurullara uymayanlara cezai müeyyide uygulanacağından esnafımızın kurallara riayet etmeleri bekliyoruz. Dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum