Bir Mahallede 7 Tane Oto Yıkama Olmaz

Şanlıurfa Oto Yıkamacılar Dernek başkanı İbrahim Altunay bir mahallede 50 tane fırın olmaz 7 tane oto yıkama olmaz dedi.

Bir Mahallede 7 Tane Oto Yıkama Olmaz

Şanlıurfa Oto Yıkamacılar Dernek başkanı İbrahim Altunay bir mahallede 50 tane fırın olmaz 7 tane oto yıkama olmaz dedi.

Bir Mahallede 7 Tane Oto Yıkama Olmaz
20 Haziran 2019 - 12:52

Şanlıurfa Oto Yıkamacılar Dernek başkanı İbrahim Altunay;  Derneğimizi 2012 yılında kurduk ve kurduğumuz günden beri derneğimizin başındayız. Derneğimizi kurmamızdaki amacımız Meslektaşlarımızın sorunlarını çözmek ve tüm meslektaşlarımızı bir çatı altında toplamayı amaçladık. Bu konuda meslektaşlarımızı bir çatı altına getirdikten sonra istişarelerimiz oldu toplantılarımız oldu sorunlarımız oldu sorunlarımızı topladık bu sorunlara çözüm arayışına girdik.

 İlk sorunlarımız bizim meslekte kayıt dışı iş yeri çok, maliye ve belediye kayıt altında olmayan iş yerleri çok, bu konuda bir çalışma başlattıklarını belirten Altunay; . Kayıt altına aldıralım kendileri gelsin derneğimize üye olsun fikir alışverişi yapalım meslekle ilgili istişarede bulunalım ama bu konudaki çalışmamız hiçbir sonuç vermedi. Şanlıurfa’da kayıtsız iş yeri olan sayısının altı katından daha fazladır. Kayıtsız iş yeri çok bu yüzden biz derneğimizin çalışmalarını durdurduk şuan da derneğimizin hiçbir çalışması yok.

Bu konuda kurumlar takip etmiyorlar, Şanlıurfa’da maliye gidip tüm iş yerlerini denetlemiyor, hiç vergi levhası olmayanlarda var onlar gayette iyi çalıştıklarını belirten Altunay;  Bu konuda maliye üstüne düşeni yapmalı, belediye ekipleri, zabıta ekipleri daha verimli bir şekilde çalışsa daha iyi olur. Şanlıurfa’da kaç tane ruhsatı olmayan iş yeri olduğunu bizlerden daha iyi biliyordur ama bu konuda dediğim gibi belediyelerde çalışmasını durdurmuş maliyede durdurmuş hiç kimse çalışma yapmıyor bizde bir dernek olarak zaten bunun üstesinden gelebilmemiz mümkün değil.

Bu sorunlar çözülsün diye derneği kurduk haksız rekabet ortadan kalksın, herkes eşit şekilde çalışsın, herkes parasını versin eşit şekilde iş yerini açsın zaten aynı şekilde hareket edilmesi gerektiğini belirten Altunay; Herkes aynı fiyatı talep edecek, aynı malzemeyi kullanacak, aynı kalitede iş çıkaracak. Bu şekilde haksız rekabet ortadan kalkmış olacak ama maalesef dediğim gibi bu konuda resmi kurumların bir çalışması yok. Çalışması durduğu için zaten bizimde yapabileceğimiz fazla bir şey yok. Bu böyle devam ettikçe hiçbir esnaf bir yere varamaz. Batan da çok oluyor geriden gelenler kayıt yapmayanlar daha rahat para kazanıyor. Zahmetsiz bir şekilde kazandığı için bu şekilde hizmet verebiliyor. Kayıt altındaki kişi ne kadar çabalarsa o kadar düşüyor ve istediği sonucu elde edemiyor.

2012 yılında iki defa Belediye başkanı ile görüşmek istedik randevu talep ettik, belediye başkanlarımız çok anlayışlılar çalışmalarından belli oluyor ama çok yoğunlar maalesef bize zaman ayıramadılar. 2 ay boyunca bir konuşma durumumuz oldu ama bu konuda hiçbir verim alamadık. Bizde çalışmalarımızı durdurduk yani ümidimizi kestik artık herkes istediği gibi dilediği gibi gidiyor. Dernekte kursanız oda da kursanız ne yaparsanız yapın insanlar istediği şekil Şanlıurfa da işini yürüttüklerini belirten Altunay; Evvela resmi kurumların bunun üstüne düşeni yapması lazım çünkü haksız rekabet var, her köşe başında bir iş yeri açılmaz bunun belli bir mesafe de ölçülmesi lazım. Bir mahallede 50 tane fırın olmaz, o mahallenin ekmek ihtiyacına bakarak işyeri açılır veya bir mahallede 7 tane oto yıkama olmaz bir mahalle buna nasıl yetecek en başta bunu yetkililerin takip etmesi lazım her kafasına esen kalkıp da köşe başında bir yer açarsa olmaz. Bu durumdansa eskiden var olanda bir şey demez, yeni açanda, büyük bir riske parasını koymuş olur. Bunun bir şartı olması lazım yani belli bir mesafede olması lazım belli aralıklarda olması lazım bir mahallede örnek verelim Şanlıurfa Paşabağı mahallesi şuan da derneğimizin ve iş yerimizin bulunduğu yerde resmi kuralların olduğu bir mahalle sadece bu mahallede altı tane iş yeri var. Bu mahalle için altı tane işyeri fazla zaten bunun daha az olması lazım ya da altı tane oto yıkama olan bir mahallede saysanız altı tane fırın yok araç sayısından fazla insan sayısı olan bir mahallede fırın sayısı az her sokak başına bir fırın düşmüyor ama her sokak başına bir oto yıkama düşüyor.

Altunay, Biz bu derneği meslektaşlarımızı bir çatı altında toplamak için istişare etmek için, fikir alışverişi için varsa bir sorun çözmek için kurduk. Biz bu derneğimizi kurduk 2012 yılında ama maalesef Şanlıurfa’da bizim derneğe davet ettiğimiz oto yıkamacılarda derneğimize kayıt için gelmedi. Esnaf zaten sivil toplum kuruluşunu da hesaba almıyor, adam resmiyette var olmak istemiyor herhalde, resmiyette gözükmem diyor, ben yokum diyor niye derneği seçsin niye derneğe üye olsun ki zaten bilinçli olsa zaten gelip fikir alışverişinde bulunur, bilinçli olsa zaten 100 metre ilerde iş yeri açmaz. En azından düşünür yani burada bir yıkamacı var burada ihtiyaç yokmuş şu noktada ihtiyaç varsa şu noktaya gideyim. Bilinçsiz esnaf bunu yapıyorsa ne maliyeyi kale alır ne belediyesini ne derneğini nede başka bir şeysini kafasına göre istediği gibi iş yeri açıyor. Bu şekilde Şanlıurfa’da geçmişten bu güne eski esnaflarımı işini 4 dörtlük yapan kaliteli yapan batıp gidiyor. Çok personel çalıştıralım diyor kaliteli ürün kullanıyor ama verimini alamıyorlar. Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum