Çakmaklı, Kaba Yem İhtiyacının % 40’ı Karşılanacak

Çakmaklı, Kaba Yem İhtiyacının % 40'ı Karşılanacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Şanlıurfa İl Müdürü Dr. Murat ÇAKMAKLI, Kaba Yem Projesinin sonunda 2 milyon dekara ulaşarak ülkemiz Kaba Yem İhtiyacının % 40'ının karşılanacağını belirtti.

22 Mart 2018 - 10:41 - Güncelleme: 22 Mart 2018 - 19:08

Şanlıurfa’da özellikle pamuk ekimi yapılan sulu alanlarda ara ürün olarak (Kasım-Mayıs ayları arasında) kaliteli kaba yem üretimini teşvik etmek amacıyla projenin 1. yılında yaklaşık 30.000 dekar alanda üretim yapan üreticiler Fiğ, Yem Bezelyesi, Arpa, Tritikale ve mercimek tohumlukları Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından dağıtılarak üretim yapmaları sağlandı.

Proje uygulamaya konulmadan önceki yıllarda üreticilerimizin yem bitkisi üretiminin arkasından pamuk üretimi yaptıkları taktirde pamuk ürünü ortalama verimi 2. ürün olarak değerlendirilerek 1. ürün ortalamasının % 60'ı alınarak (300-350 Kg'nın) destekleme ödemesi yapılmakta iken bu proje ile yem bitkisi üretiminden sonra pamuk üreticiler destekleme ödemeleri 1. ürün üretim yapmış gibi değerlendirilecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Şanlıurfa İl Müdürü Dr. Murat ÇAKMAKLI; Yem Bitkisi Ekimi yapılan alanlarda sahada yerinde tespitlerde bulundu. Bu yıl yağışların yetersiz olmasına rağmen ekim yapılan alanlarda yem bitkisi gelişiminin istenilen düzeyde olduğunu söyleyerek ve projenin 1. yılında üretimin amaçlandığı şekilde devam ettiği ve projenin sonunda 2 milyon dekara ulaşarak ülkemiz Kaba Yem İhtiyacının % 40'ının karşılanacağını belirtti. Ayrıca Kaba Yem Üretiminin artması ile ilimiz bitkisel üretim değerine yapacağı katkının yanı sıra ilimiz hayvancılığına da katkıda bulunacaktır, dedi.(Şanlıurfa 63 Haber-Son Dakika Urfa Haberleri)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Erin esnafla bir araya geldi
Vali Erin esnafla bir araya geldi
Büyükşehir Meclisi Ağustos ayı toplantısını tamamladı
Büyükşehir Meclisi Ağustos ayı toplantısını tamamladı