Dicle Elektrik Kaçak Trafoları Topluyor

Dicle Elektrik Kaçak Trafoları Topluyor

Dicle Elektrik ekipleri Şanlıurfa’da gerçekleştirilen deroneli denetimler sırasında tespit ettiği 20 kayıt dışı trafodan 16’sına savcılık kararıyla el koydu.

23 Mayıs 2019 - 22:16

Dicle Elektrik ekipleri tarafından Şanlıurfa’da gerçekleştirilen deronelidenetimler sırasında tespit edilen ve çoğu tarımsal sulamada kullanılan 20 kayıt dışı trafodan 16’sına savcılık kararıyla el konuldu. El konulan trafoların 4 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak güçte olduğu belirlendi.

Dicle Elektrik, Şanlıurfa’da başlayan tarımsal sulama sezonu ile birlikte artan kaçak elektrik kullanımını önlemeye dönük olarak dronelu ve jandarma destekli mücadele başlattı. Tam donanımlı kaçak denetim ekiplerinin teknolojinin sağladığı imkânlardan da yararlanarakyaptığı son 3 günlük saha çalışması sırasında sadece Siverek ilçesine bağlı Turna Köyünde 20 kayıt dışı trafo tespit edildi. Çoğu tarımsal sulama amacıyla kullanılan bu trafolardan 16’sınasavcılık kararıyla el konulurken, tespit edilen fakat fiziki engelleme, saklama veya kaçırma gibi nedenlerden dolayı el konulamayan 4trafoyla ilgili olarak da yasal süreç başlatıldı.El konulan 16 trafonun4 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak güce sahip olduğu belirlendi.

Dronelu kaçak trafo denetimi

Kaçak tüketimle mücadelede teknolojinin tüm imkanlarını kullanan Dicle Elektrik,sahada dronelardan da yararlanıyor. Uzman ekipler tarafından kullanılan dronelar ile bir merkezden 5 kilometre çapındaki alan havadan kontrol edilebiliyor. Droneların koordinatlarıyla birlikte çektiği görüntüler ise hukuki açıdan delil olarak kullanılabiliyor. Bu da özellikle sahada denetim yaparken engellenen, sık sık saldırıya uğrayan kaçakla mücadele ekiplerine büyük avantaj sağlıyor.

Kayıt altına almakta kararlıyız

Dicle Elektrik Dağıtım Şanlıurfa İl Müdürü Osman Hondu, kaçak elektrik tüketilmesi yoluyla ekonomiye verilen bu zararın kabul edilemeyeceğini belirterek, şirket olarak kaçak tüketimi önlemek ve kayıt altına almakta kararlıyız” dedi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • MÜDÜRMÜŞ
    2 ay önce
    BİR MÜDÜRLERİ VARKİ KİBİR ABİDESİ VALİLİK YANINDA VATANDAŞLA ASLA GÖRÜŞMEYEN BİRİ ŞÜKRÜ BEREKET MİDİR NEDİR BİRDE URFALI OLACAK BÖYLELERİNİ BAŞIMIZA MÜDÜR EDENİ VARYA....
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Erin esnafla bir araya geldi
Vali Erin esnafla bir araya geldi
Büyükşehir Meclisi Ağustos ayı toplantısını tamamladı
Büyükşehir Meclisi Ağustos ayı toplantısını tamamladı