Eyyübiye'de Bir Mahallenin Daha Tapu Sorunu Çözülüyor-Videolu Haber

Şanlıurfa Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Hayati Harrani mahallesinde Tapu sorunun çözümü için son aşamaya gelindiğini belirtti.

Eyyübiye'de Bir Mahallenin Daha Tapu Sorunu Çözülüyor-Videolu Haber

Şanlıurfa Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Hayati Harrani mahallesinde Tapu sorunun çözümü için son aşamaya gelindiğini belirtti.

Eyyübiye'de Bir Mahallenin Daha Tapu Sorunu Çözülüyor-Videolu Haber
21 Aralık 2017 - 22:53

Şanlıurfa Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Hayati Harrani Mahallesinde bir araya geldiği vatandaşlara, belediyenin yaptığı ve yapacağı çalışmaları anlattı. İlçenin adeta kanayan yarası haline gelen tapu sorunun çözümü için son aşamaya geldiklerini belirten Başkan Ekinci,” İnşallah tapu sorunu kısa sürede tarihe karışacak.” Dedi. Şanlıurfa EyyübiyeBelediye Başkanı Mehmet Ekinci, sabahın erken saatlerinde başlayıp gece geç saatlere kadar süren, vatandaş ve esnafla iç içe olma geleneğini sürdürüyor. Sabah erken başlayan maraton, akşam ev toplantılarıyla devam ediyor. Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci son olarak Hayati Harrani mahallesinde oturan Cumeli Aşireti mensuplarıyla ev toplantısında bir araya geldi. Mehmet Buluktimur’un ev sahipliğinde yapılan toplantıya vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi. Ak Parti Harran İlçe Başkanı Mahmut Özyavuz, Eyyübiye Belediye Meclis Üyesi Hümeyit Bilbay’ın da katıldığı ve yaklaşık 2 saat süren ev toplantısında vatandaşlara, belediyenin ilçe ve mahallede yaptığı ve yapacağı çalışmaları anlatan Başkan Ekinci, vatandaşlardan gelen talepleri de ilgili birimlere aktardı. İlçenin adeta kanayan yarası haline gelen tapu sorununun çözümü için gerekli adımların atıldığını belirten Başkan Ekinci, tapu sorununun kısa süre içinde tarihe karışacağını söyledi. Yüksek gerilim hatlarının oluşturduğu tehlikenin önüne geçmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına konuyu ilettiklerini sözlerine ekleyen Başkan Ekinci, yüksek gerilim hatlarıyla ilgili cadde genişleme çalışmalarının başlayacağı vurgusunu yaptı. Başkan Ekinci, “Vatandaşlarımızla sürekli iç içe olmayı sürdürüp onlardan gelen talepleri birinci ağızdan almaya devam edeceğiz.” Dedi.

Ev toplantısında vatandaşlara seslenen Başkan Ekinci, ilçede ve mahallede yapılacak çalışmaları aktardı. Başkan Ekinci,” Malumunuz herkesin bitmesini istediği bir tapu meselesi var. Bununla ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu konuyla ilgili daha önceden var olan ve 2002’de kalkan bir yasa vardı. Bu bir ay önce çıkan yasayla uzatıldı ve 2014 yılından önce buralarda ev yapanlarla ilgili Milli Emlak Müdürlüğüne yapılacak başvuru ile satın alma işlemi gerçekleşebilir.  Tabi bunun yetmeyeceğini ve konunun kökten çözüme kavuşması gerektiğini dile getirebilirsiniz. Bizler de bunun için bir rapor hazırladık. Bu raporu yaklaşık 2 hafta önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba ve Milletvekillerimizle beraber Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’ye ilettik. Sayın bakanımızın bu konuyla ilgili ifadesi şu oldu; ‘Biz şu anda bu konuyla ilgili bir kanun tasarı hazırlamış durumdayız.’ Konuyla ilgili birkaç detayı da bizlere sundu. İnşallah kısa süre içinde bu yasalaşacak ve kısa süre içinde tapu sorunu inşallah tarihe karışacak. Bir diğer husus ise yüksek gerilim hatlarıyla İlgili olan husus.  Çok önceden yapılan yüksek gerilim hatlarının altına insanlarımız ev yapmışlar. Maalesef oralarda ölümlü kazalar oluyor. Biz bu konuyu da Sayın Bakanımıza ilettik.  Bakanlar Kurulundan geçip imzalandı. Belediyeye devir işlemiş yapıldıktan sonra o bölgeye bir yol açılacak. 30 metre genişliğinde güzel bir cadde açılmış olacak. Bir diğer husus, Yenice bölgesinde işgal altına alınmış olan 60 dönümlük bir alan vardı. Biz dava açtık ve belediye olarak davayı kazandık. TOKİ’ye tapusu yapıldı. Önümüzdeki ay ihalesine çıkılıp 404 konut yapılacak ilk etapta daha sonra bu bölgede yaklaşık 3000 konut yapımına da başlanmış olacak. Bizler böylesine büyük projelerle karşınıza çıkmak istiyoruz. Bu projelerle ilgili çok yol da kat ettik. Sonuçlar da yavaş yavaş çıkmaya başladı. Ama sizler de takdir edersiniz ki bunlar için belirli bir zaman dilimine ihtiyaç duyuluyor.  Bizler sizlerden aldığımız güçle ilgili yerlere konuları ilettik. Sağ olsunlar onlar da takibini yapıyorlar. Sizler adına da teşekkürlerimizi ilettik. “dedi.

Ak Parti Harran İlçe Başkanı Mahmut Özyavuz,” Sayın Başkanımız Mehmet Ekinci’ye kendisine iletilen talepleri anında çözüme kavuşturduğu için akrabalarım adına kendisine çok çok teşekkür ederim.” dedi.Ev sahibi Mehmet Buluktimur ise,” Akrabalarımla beraber bugün Belediye Başkanımızı ağırladık. Bizler her zaman Eyyübiye Belediye Başkanımız Mehmet Ekinci’nin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.(Şanlıurfa 63 Haber)

YORUMLAR

  • 0 Yorum