Eyyüpoğlu, Çiftçi Sorunlarını Bakan Pakdemirli’ye de Sunacak

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu çiftçilerin sorunlarını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye de sunacak.

Eyyüpoğlu, Çiftçi Sorunlarını Bakan Pakdemirli’ye de Sunacak

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu çiftçilerin sorunlarını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye de sunacak.

Eyyüpoğlu, Çiftçi Sorunlarını Bakan Pakdemirli’ye de Sunacak
19 Mart 2019 - 14:49

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, çiftçilerin sorunlarının yer aldığı bir dosyayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdağın’a sunmasının ardından daha kapsamlı raporu yarın kente ziyarette bulunacak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye de sunacak.

Yarın Şanlıurfa’yı ziyaret edecek olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sunulmak üzere Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanlığının tespit ettiği çiftçi sorunlarını rapor haline getirildi.

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, dosyada çiftçilerin sorunlarını 8 ana başlıkta toplayarak öncelikli sorunlara çözüm talebinde bulunacak.

Eyyüpoğlu, hazırladıkları raporun içeri ile ilgili olarak şöyle sıraladı;

TEDAŞ Blokeleri

“Çiftçimizi zorda bırakan en önemli konuların başında TEDAŞ’ın uygulamaları geliyor. Çiftçimiz yüksek elektrik faturaları nedeniyle blokeler ile karşı karşıya. TEDAŞ’ın çiftçimize uyguladığı destekleme blokeleri 2015-2016 yıllarında tespit edilen borca karşılık TEDAŞ ile çiftçinin anlaşması doğrultusunda karşılıklı imzalanan sözleşmeler ile blokeler kaldırılıyordu. Ancak şu anda TEDAŞ sorgusuz bir şekilde çiftçimizin desteklemesine bloke koyarak hiçbir geri ödeme yapmamaktadır.

DSİ’nin Sulama Zammı

Çiftçimiz ayrıca DSİ’nin yürürlüğe koyduğu %100 sulama ücreti zammı ve desteklemesine konulan blokeleri ile karşı karşıya kalıyor. DSİ’nin dönüm başına olan sulama ücretini 40 Liradan 15 Lira Tebliz ile birlikte 85 Liraya yükseltmiştir. Çiftçimizin bu yükü taşıyamayacağı kanaatindeyiz.

Bir ilde iki din olmaz derler; şuanda sulama ücreti Suruç’ta 98 TL iken Bozova merkeze bağlı bölgelerde 230 TL olarak fiyatlandırılmıştır. Aradaki bu fiyat farklığının düzeltilmesi ve sulama ücretinin düşürülme  si gerekmektedir.

Dönümde Pamuk Kilogram Destekleme Oranın Düşürülmesi

Türkiye pamuğunun yüzde 47’sini üreten Şanlıurfa pamuk çiftçisi son açıklanan desteklenecek kilogram oranının 650 kilodan 450 kiloya düşürülmesi nedeniyle zor durumda kalmıştır. Bu durumun tekrar gözden geçirilip iyileştirilmesi gerekmektedir.

Bin Dönüm Sera Alanı Boş Kaldı

Şanlıurfa’da Sera çiftçiliğinin yapıldığı Karaali dışındaki bölgelerde yaklaşık Bin dönüm sera alanında kış aylarında ısıtma amacıyla kullanılan elektrik ücretinin çok yüksek olması nedeniyle hiçbir ürün ekilemedi. Bu durum sebze fiyatlarına da yansıdığı görülmektedir. Ayrıca Karaali’de de yeni sondajlar yapıp sera alanını arttırmak.

TEDAŞ’a Alternatif Sulama Projelerinin Bitirilmesi

Sulamada elektrik enerjinin kullanılması tarımsal maliyetleri oldukça artırmakta bu durum da çiftçimizi zor durumda bırakmaktadır. Bu yüzde TEDAŞ’ın sağladığı elektrik ile sulamaya alternatif olarak devam eden ve projeleri hazır olan sulama projelerinin tamamlanması elzemdir.

Kenevir

Kenevir ekilebilen İller arasında Şanlıurfa’nın da yer alması beklentisi yüksektir. Bölgenin iklimi ve imkanları ekonomik değeri yüksek kenevir için oldukça uygundur.

Pamuk Destekleme Döneminin Arttırılması

Desteklemeden faydalanmak için en fazla 3 yıl arka arkaya pamuk ekilebileceği şartının 5 yıla çıkarılması

Hububat Çiftçisinin Destekleme Sorunu

14 Bin Hububat çiftçisinden faizi ile birlikte geri ödenmesi istenen destekleme sorunun çözümü. “(urfa haber-şanlıurfa haber-urfa haberleri-şanlıurfa haberleri-haber urfa-urfa son dakika)

YORUMLAR

  • 0 Yorum