Fıstık Merheminin Faydaları Saymakla Bitmiyor

Attar İsa Demirkol, Şanlıurfa 63 Haber’e Yaptığı Açıklamada, Şanlıurfa ve Gaziantep yöresinden yetişen Fıstık Sakızından elde edilen Fıstık Merheminin faydalarını Anlattı.

Fıstık Merheminin Faydaları Saymakla Bitmiyor

Attar İsa Demirkol, Şanlıurfa 63 Haber’e Yaptığı Açıklamada, Şanlıurfa ve Gaziantep yöresinden yetişen Fıstık Sakızından elde edilen Fıstık Merheminin faydalarını Anlattı.

Fıstık Merheminin Faydaları Saymakla Bitmiyor
20 Ocak 2018 - 17:13

Attar İsa Demirkol, Şanlıurfa 63 Haber’e Yaptığı Açıklamada, Şanlıurfa ve Gaziantep yöresinden yetişen Fıstık Sakızından elde edilen Fıstık Merheminin faydalarını Anlattı. Aktar İsa Demirkol, Şanlıurfa 63 Haber’e Yaptığı Açıklamada, bu işi 3 nesildir yapıyoruz. Dedem rahmetli Attar İsa Demirkol 70 yıl bu işi yaptı, bizim aile yaklaşık 100 yıldır aktarlık mesleğini sürdürüyor. 

Fıstık sakızı Merhemi, hemoroit için, ülser için, ciğer iltihaplanması için, bağırsak iltihaplanması gibi birçok hastalığa iyi gelir. Ayrı yeten açık yaralarda kullanılır, tabi terkibi vardır başka katkılar ile de karıştırılır. İçerisinde fıstık sakızı, bal unu, zeytinyağı olarak 3 madde bulunur.

Şanlıurfa’da ki fıstık ağaçlarından damla şeklinde akan sakızdır, toplanması çok zordur, köylüler toplayıp bize getirirler. Köylüler bize getirdikten sonra biz ateşte eritip süzüyoruz ve bu melhem şekline geliyor. Fıstık sakızı melhemini hem yerler hem de yaraların üzerine sürerler çünkü yaraları tedavi edici özelliği vardır. Yenildiği zaman mide ülserine, bağırsak iltihabına, ciğer iltihabına faydaları vardır. Şanlıurfa halkı ise bu konuda artık bilinçlenmeye başladı, halkımız bilinçleniyor hastaların tedavisinde eskiye dönüş var. Artık insanlarımız antibiyotiklerden vücuda zarar verdiği için bıkmış ve şifalı bitkilere yöneliyorlar.

Fıstık sakızı Merhemi her yerden alınmaz sadece bu yörelerden alınır, şehir olarak baktığımız zaman genelde Şanlıurfa’da çıkar. Şanlıurfa dışından da baya isteyen var biz de gönderiyoruz, genelde batıdan, Ege'den, Akdeniz bölgesinden, Karadeniz’den istiyorlar çünkü çok faydalı bir ilaçtır, o bölgeler de bulunmadığı için buradan talep ediyorlar. Tabiki şifa Allah’tandır, kullananların bize olumlu bir şekilde geri dönüşleri oluyor, faydasını görüyorlar. Kullanımız ise, sabah aç karnına bir çay kaşığı ve gece yatarken yine bir çay kaşığı olarak yutulur. Tabi alırken de bilinen kişilerden almak lazım, dikkatli olunması gereken bir konu çünkü size fıstık sakızı melhemi diye başka şeyler de verilebilir, her zaman tecrübeli kişilerden almalarında fayda vardır. Fiyatını soracak olursanız 10,5 cl şişe 20 TL’dir, bir kişiye yaklaşık olarak bir aylık kullanım sağlar, toplaması zor olduğu için fazla gelmiyor bu yüzden de fiyatı biraz yüksektir. Eğer 20 TL’den daha az fiyat olursa halkımız kesinlikle rağbet etmesin, sahtedir çünkü 20 TL’den az olursa satıcıyı kurtarmaz. Ucuz etin tiridi olmaz, fıstık sakızı melheminin kilosu 300 TL’dir. Son olarak sağlığın kıymetini hasta olmadan bilelim, teşekkür ediyorum.

Fıstık sakızı Şanlıurfa ve Gaziantep yöresinden yetişiyor

Fıstık sakızı; P. vera L. türünün dal ve gövdesinde meydana gelen bir sakızdır. Özel kokulu, açık sarı renkli ve taze iken bal kıvamındadır. Zamanla sertleşir. Gaziantep ve Urfa bölgelerinde elde edilir. Asit ve nötral triterpen türevleri taşımaktadır. Urfa bölgesinde dahilen (ağızda emilerek) mide ağrılarına, haricen ise basura karşı merhem halinde kullanılır. Basura karşı kullanılan merhem şöyle hazırlanmaktadır: Havacıva kökü su ile kaynatılır ve süzülür. Elde edilen sulu hulâsa, fıstık sakızı ve balmumu ile hafifçe ısıtılarak merhem haline getirilir.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mahmut Çevik
    1 ay önce
    Açık yara için kullanıyorum urfadan getirdiler ama yara kapanmadı.