Hacca Gidenler Önce Şanlıurfa'ya Gelsin

Karayolu ile Hacca gidenlerin ilk durak yerinin Şanlıurfa olması nedeni ile 30-35 yıl önce inanç turizmin merkezi olan Şanlıurfa’nın tekrar eski günlerine dönmesi isteniyor.

Hacca Gidenler Önce Şanlıurfa'ya Gelsin

Karayolu ile Hacca gidenlerin ilk durak yerinin Şanlıurfa olması nedeni ile 30-35 yıl önce inanç turizmin merkezi olan Şanlıurfa’nın tekrar eski günlerine dönmesi isteniyor.

Hacca Gidenler Önce Şanlıurfa'ya Gelsin
08 Temmuz 2019 - 23:11

Şanlıurfa Mekke, Medine ve Kudus ile birlikte en kutsal kentlerden birisi olarak biliniyor. Bu nedenle Hacca gidenlerin Şanlıurfa’da dini mekanları ziyaret ettikten sonra eskiden olduğu gibi hacca gitmeleri için girişimlerde bulunmalı.

Hacılar Gelip 2-3 Gün Urfa’da Konaklardı

Hüseyin KARA Şanlıurfa 63 Urfa Haber’e yaptığı açıklamada ; Hacı adaylarımız Şanlıurfa aktarmalı gitse çok güzel olur zaten havaalanımızda müsait, Şanlıurfa’mız da müsait zaten yaklaşık 20 yıl öncesinde de insanlarımız hacı adaylarımızı Urfa’ya geldikleri zaman davet ederlerdi. Hacı adaylarımız Urfa’ya gelip 2 – 3 gün kalıp giderlerdi ve şuan 1 gün bile kalsalar bize çok faydası olur ve inşallah olur biz çok isteriz. O zamanlar hacı adaylarımız Urfa’ya gelip konaklarlardı dergahta, akşam olunca çevrede ki insanlar onları misafir ederdi herkes 2 – 3 aileyi alıp evine götürürdü, onlarla beraber kalırlardı. O zamanlar insanlar birbirini severdi, birbirlerine gidip gelirlerdi inşallah bu sayede eskiye de döneriz ve insanlar cömertliklerini ve özlerini hatırlarlar.

Şanlıurfa Çok Kutsal Bir Memlekettir

Mahmut ÇAYCI yaptığı açıklamada : Yaklaşık olarak 30 – 40 yıl önce hacı adaylarımız Şanlıurfa’ya gelirlerdi balıklıgölü ziyaret ederlerdi, duasını alırlardı ve sonra giderlerdi. Hatta hac da şöyle dua ederlerdi ‘Yarabbi Urfalıların o sıcakta tuttukları orucun hatırına bizleri affet’ çünkü Şanlıurfa çok kutsal bir memlekettir. Yeniden hacıların Urfa aktarmalı gitmeleri çok güzel olur esnafımıza ekonomik anlamda çok büyük katkısı olur. Ben buradan hacılara seslenmek istiyorum, lütfen hediyelerinizi Türkiye’den alın, zemzem suyu olsun, tespih olsun, hurma olsun artık Türkiye’den getiriliyor, paramızı Türkiye’nin içinde bırakalım.

Irak bölgesi sıkıntılı olduğu için insanlarımız artık uçakla seyahat etmeye başladı

Mehmet NACAR  yaptığı açıklamada ; Hacı adaylarımız kutsal görevlerini yerine getirmeden önce Şanlıurfa aktarmalı gitseler çok iyi olur ama öncelikle bu projeyi hayata geçirmek için yetkililerin titizlikle çalışması lazım ev hacca gidecek, umreye gidecek kafileler Şanlıurfa’ya geldiği zaman zaten çoğunlukla artık uçaklarla geliniyor ama karayollarından gitmek olunca daha çok turistin gelmesi ve esnafın daha çok iş yapması anlamına geliyor. Bu proje hayata geçirilirse Şanlıurfa için çok güzel bir ekonomik kazanç olur ve yapmaları da gerekir. Suriye bölgesi, Irak bölgesi biraz sıkıntılı olduğu için insanlarımız artık uçakla seyahat etmeye başladı ama bu durumların düzelmesiyle böyle bir proje faaliyete geçerse Şanlıurfa için baya bir kazanç olur. Yetkililerimiz uçakl gelecek olan misafirlerimize de iki günlük bir konaklama verseler örneğin Diyanet vakfının THY ile bir çalışması olsa ve iki günlük Urfa konaklaması verilse sonra yine yolculuklarına devam etseler çok güzel bir çalışma olur.

Türkiye’de bulunan tüm haccı adayları öncelikle Şanlıurfa’ya gelmeleri lazım.

Nedim MISIRLI yaptığı açıklamada; Yaklaşık olarak 30 – 40 yıl önce hacı ve umre adaylarımız Urfa’ya gelirler oteller de yer kalmadığı için evlere giderlerdi, 2 – 3 gün kalıp balıklıgölü ziyaret ederlerdi, misafir perverlik çok güzel şeydir. Evlerimiz de Halil İbrahim sofrası gibi sofra açılırdı bereketli bir şekilde hep beraber yeyip içerdik ve sonra da misafirlerimizi yolcu ederdik.

Sedat SEDEK . Biliyorsunuz biz 30 mu 25 sene evvel balıklıgöle gittiğimiz zaman Türkiye’nin bütün vilayetlerinde hacca gidecek adaylar önce Hz İbrahim’inin makamını ziyaret ederlerdi.Hz İbrahim’in doğduğu mağaraya gelirlerdi,o bölgede balıklıgölü gezerlerdi.o ilhamı alırlardı hacca öyle giderlerdi.Biliyorsunuz şimdi uçakla hacca gidiyorlar pat diye iniyorlar:  işte burası hac diye,inanın varya eski hale dönmesi lazım.Çünkü Şanlıurfa İbrahim aleyhiselam, Eyyüb aleyhiselamın makamlarıdır.İbrahim peygamber’in doğduğu makam burada,Türkiye’de bulunan tüm haccı adayları öncelikle Şanlıurfa’ya gelmeleri lazım.Buradan hacca gitmekle arasında çok fark var.Biz 25-30 sene evvel hacca gidecek aileler Balıklıgöl’e bekliyorlardı.Bizim Şanlıurfa aileleri onları evlerine misafir alıyorlardı.Ama gücün göre kimine göre 2 kişi kimine göre 3 kişi .Ben buradan Diyanet İşleri Bakanlığımıza sesleniyorum halk olarak misafirperveriz onları misafir edeceğiz.Bundan sonra hacca gidecek adayları önce Şanlıurfa’mıza bekleriz.Ardından hacca gitsinler.Allah kabul etsin.dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum