Haliliye'de Akrep Sokması Vakası

Şanlıurfa Haliliye Ahmet Yesevi mahallesinde akrep sokması vakası yaşandı iki yaşındaki çocuğu akrep soktu.

Haliliye'de Akrep Sokması Vakası

Şanlıurfa Haliliye Ahmet Yesevi mahallesinde akrep sokması vakası yaşandı iki yaşındaki çocuğu akrep soktu.

Haliliye'de Akrep Sokması Vakası
20 Temmuz 2019 - 16:31

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde 4 katlı binanın teras katında oyun oynayan iki yaşındaki çocuğu akrep soktu. Olay, Haliliye ilçesine bağlı Ahmet Yesevi Mahallesi'nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre M.K. isimli 4 yaşındaki çocuk, 4 katlı evin terasında oyun oynadığı sırada bir anda acı içerisinde ağlamaya başladı. Bu sırada ailesi tarafından fark edilen çocuğu akrebin soktuğu görüldü.

Durumun sağlık ekiplerine bildirilmesiyle olay yerine gelen ekipler, küçük çocuğu ambulansla Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma hastanesine kaldırdı. Burada akrep sokması tedavi altına alınan M.K.’nin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.  Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 

Akrep Sokması 

akrep sokması sonrası belirtiler , akrep sokması belirtileri , akrep sokması ne zaman geçer

Yeryüzünde bilinen 650 tür akrebin çok azı tehlikeli zehirlenmelere neden olmaktadır.Türkiye’de 13 tür akrep bulunmaktadır.Erişkinlerde ölüm nadir olup çoğu 6 yaş altı çocuklardır.

Lokal olarak yoğun bölgesel ağrı,kızarıklık, sızlama yada yanma tarzında paresteziler zaman zaman nekroz meydana gelir.Sistemik etkileri ise ateş,taşikardi,terleme bronkore olabilir. Bulantı sıktır ve zehirlenmenin şiddeti ile orantılıdır. Myokardit, myokardial infarktüs ve ritm bozukluklarına yol açabilir.

Ekg de Taşikardi

- Bradikardi

- ST yükselmesi veya çökmesi

- QT intervalinde uzama

Ciddi olgularda kranial ve somatik sinir tutulumuna bağlı , Göz hareketlerinde azalma Bulanık görme, Yutkunma güçlüğü, Ataksi, Aşırı yorgunluk hissi, Solunum sıkıntısı oluşabilir, Aşırı motor aktivite sonucu kaslarda, Fasikülasyonlar, Jerk tarzı kasılmalar (bu durum konvülziyonla karışabilir) Semptomlar akrep sokmasından hemen sonra başlar genelde 24-48 içinde sonlanır.

Isırma yerinde ağrı,karıncalanma Ağrı ve karıncalanma yayılmış ama aynı ekstremitede İstemsiz kas hareketleri,kas yorgunluğu Bulanık görme,dilde seğirme,üst solunum yolu işlev bozukluğu,konuşma bozukluğu Evre 3a ve 3b’nin birlikte olması

Akrep Zehiri

Akrep Zehiri, Akrep Zehiri Faydaları , Akrep Zehirinin Faydaları ile ilgili arama ile tüm bilgiler haberimizde

Akrep Kuyruğunun sonundaki iki bez,ürettikleri zehiri, iğne içerisindeki kanalla dışarıya akıtır.  Bezi saran düz kaslar, salgının dışarıya iletilmesini sağlar.Zehir kompleksi ısıya dayanıklı olup yapısında Fosfolipaz , Asetilkolinesteraz , Hiyalürinidaz Seratonin ve nörotoksinler içerir. Zehir sodyum kanalları üzerinden nöromusküler kavşaktaki uyarılabilir zarfları hedef alır.  

Hem sempatik hem de parasempatik sistemi etkiler. Klinik tablodan bu etkiler sorumludur. 33  Akreplerin venomları kardiyotoksiktir. – Periferik vasküler kollaps – Hipotansiyon – Taşikardi/Bradikardi – Kalp yetmezliği – Akciğer ödemi

Bazı akreplerin venomları esas olarak bazı polipeptitleri ve nörotoksinleri içerir.Otonom sinir sistemini oldukça güçlü bir şekilde stimüle eder.  Venomun başlıca etkisi, sempatik ve parasempatik postgangliyonik stimülasyondur.Çoğunlukla sempatik etkilenme belirgindir. 35  Akrebin toksisitesi Türüne Yaşına Boyutuna Beslenme özellikleri İklim koşullarına bağlı olarak değişebilmektedir.10 yaş ile 65 yaşın olgularda akrebin türü ne olursa olsun toksisite gelişme riski yüksektir.

Akrep Sokması Tedavisi

Birçok akrep sokması tedaviye gerek kalmadan iyileşebilmektedir. Isırılan bölgeyi kesip kanatma ve turnike uygulama gibi işlemler yararsızdır. Kortikosteroid ve antihistaminik ilaçların profilaktik kullanımının yararı yoktur.

Hastayı ve doktoru en çok rahatsız eden semptom ağrı olup, ağrısının şiddetine göre analjeziklerin seçimi yapılmalıdır. Bazı çalışmalarda sadece ağrısı olan, sistemik bulgusu olmayan hastalara analjezik tedavisiyle beraber topikal lidokainli kremler önerilmiştir.

Tüm hastalar acil gözlemde 6 saat takip edilmeli, sistemik bulgusu olan hastaların yatışı yapılmalıdır. Hastalar kardiyak yönden mutlaka değerlendirilmeli, EKG çekilmeli, kardiyak enzimlere bakılmalıdır. Literatürde ölümlerin çoğu 6 yaş altında görüldüğü için 6 yaşın altındaki tüm akrep sokmalarına antivenom uygulaması önerilmektedir. 65 yaş üstü hastalarda komorbit durumlar nedeniyle zehirlenme kliniği daha şiddetli olabilmektedir.

Hipertansiyon, taşikardi, titreme, yoğun terleme gibi sempatomimetik bulguları ön planda olan hastalara Prazosin (Minipress®1,2,5 mg tb) şiddetle tavsiye edilmektedir. Alfa reseptörlerin stimülasyonunun akciğer ödeminin gelişiminde önemli rol oynadığı, prazosinin postsinaptik alfa reseptörleri bloke ederek pulmoner ödeme gidişi engellediği ifade edilmiştir.

Çocuklara 250 mikrogram, yetişkinlere 500 mikrogram önerilmekte klinik bulgulara göre tekrarına karar verilmelidir.

Pulmoner ödemi olan hastalarda inotropik ajanların faydası tartışmalı olsa da dobutamin çoğu kaynakta önerilmektedir.Taşiaritmi ve ileti bozukluğu gelişen hastalarda,uygun antiaritmik tedavi seçilmeli, otonom fırtınayı ağırlaştıracağı için Beta Blokerlerden kaçınılmalıdır.Konvülziyonlar için Benzodiazepinler önerilen ilaçlardandır.

Rutin olarak her hastaya antivenom uygulanması hem morbiditeyi artırmakta ,hem de hastanede yatış süresinin artmasına neden olmaktadır. Nörolojik,solunum ve kardiovaküler bulgular varlığında Antivenom uygulanması gerekmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum