HRÜ Birçok Ülkeden Gelen Gençleri Ağırlandı

HRÜ Harran Üniversitesi’nin destekleriyle Erasmus+ Gençlik Değişimi Projeleri kapsamında birçok ülkeden gelen Gençleri Ağırlandı

HRÜ Birçok Ülkeden Gelen Gençleri Ağırlandı

HRÜ Harran Üniversitesi’nin destekleriyle Erasmus+ Gençlik Değişimi Projeleri kapsamında birçok ülkeden gelen Gençleri Ağırlandı

HRÜ Birçok Ülkeden Gelen Gençleri Ağırlandı
28 Ocak 2020 - 15:19

HRÜ Harran Üniversitesi’nin destekleriyle Erasmus+ Gençlik Değişimi Projeleri kapsamında birçok ülkeden gelen gençlerle birlikte “Hoş Geldin Demekten Korkma” adlı bir proje gerçekleştirildi.

Türkiye’den Dream Time gençlik gurubu, Litvanya’dan NGO Veikiam.Lt, isimli dernek, Almanya’dan Youth From Kassel To World gençlik grubu, Harran Üniversitesi Göç Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, İtalya’dan New Humanity Derneği ve Ankara’dan Her Dem Derneği tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen projede Türkiye, Almanya, Litvanya, Belçika, Çin, Cezayir, Suriye, İtalya, İskoçya ve Arnavutluk ülkelerinden toplam 38 katılımcı genç yer aldı.

Proje kapsamında, avantaj veya dezavantaj olsun, farklılıkların “insan” olarak hiçbir değer kaybetmediği bilinci ile hareket etmeye gayret ettiklerini belirten Harran Üniversitesi Göç Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkez müdürü Dr. Hakan Gülerce; “Bu proje ile toplumların ortak bir meselesi olan göç ve etkilerini tecrübe eden ve etmekte olan ülkelerin gençleri olarak birbirimizi tanımak, empati kurarak anlamak, göçmenlere yönelik öncelikle kendi ön yargılarımızı kırmak sonra mevcut yabancı düşmanlığı ile mücadele etmek ve fikir paylaşımlarında bulunarak çözümler üretmeyi hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda Almanya, Litvanya, İtalya, Türkiye ve Suriyeli arkadaşlarımız olmak üzere 5 ülkeyi (yedi grup) temsil eden gençler olarak çeşitli beyin fırtınaları yaparak, deneyimsel öğrenme metodlarını kullanarak birbirimizin tecrübe ve fikirlerinden faydalanarak ortak çözümler üretmeyi ve böylelikle kültürler arası öğrenmeyi de gerçekleştirmeyi hedefledik” diye konuştu.

Proje dahilinde birçok saha ziyareti de gerçekleştirildi. Bu kapsamda Erasmus+ gençleri Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün misafiri oldular. Yaklaşık bir saat süren söyleşinin ardından soru cevap kısımlarında ise göç konusu daha geniş çerçevede ele alındı. Başkan Beyazgül, “Nefretin, ön yargıların ve ayrımcılığın arttığı bu günlerde böyle bir başlıkla (Hoş Geldin Demekten Korkma) yola çıkmanız hepinizin ne kadar güzel bir kalp taşıdığını gösteriyor” sözleri ile projeye olan desteğini ifade etti. Özellikle Şanlıurfa Göç İdaresi ziyareti ve ardından gerçekleştirilen Şanlıurfa Göç İdaresi Müdürü Fatih Işık ve Harran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitü Müdürü Prof. Dr. Şevket Ökten ile söyleşiler yapıldı.
Bunun yanı sıra gençlerle birçok kültürel faaliyet de gerçekleştirildi. Harran Üniversitesi ziyaretinde gençler Harran Üniversitesi Erasmus Koordinatörü Dr. Fred Barış Ernst tarafından ağırlandı. Dr. Ernst gençlere Harran Üniversitesinin ileride gerçekleştirilecek ortaklıklara açık olduğunu ifade ederek ileride yapılacak iş birliklerine davet etti.

Projenin kapanış toplantısında gençler, Erasmus+ tarafından verilen uluslararası geçerliliği olan YouthPass sertifikalarını aldılar. Kapanış programına Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Sabri Çelik ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan yardımcısı Ahmet Kaytan ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Göç İşleri Şube Müdürü katılarak gençlerle söyleşi gerçekleştirdiler. Söyleşide bölgede yaşanan göç ve yönetimi konusunda birçok alanda konu üzerinde tartışıldı. Yapılan geri bildirim oturumlarında gençlerin projeye katılmaktan çok mutluluk duydukları ve her biri ülkelerine döndüğünde birer Türkiye elçisi olarak döneceklerini ifade ettiler.


YORUMLAR

  • 0 Yorum