Kürkçülük mesleği son demlerini yaşıyor

ŞURKAV el sanatları merkezinde usta olarak çalışan Mustafa Yeşilkaya bu mesleğe gençler ilgi göstermiyor.kürkten ziyade def talebi oluyor.

Kürkçülük mesleği son demlerini yaşıyor

ŞURKAV el sanatları merkezinde usta olarak çalışan Mustafa Yeşilkaya bu mesleğe gençler ilgi göstermiyor.kürkten ziyade def talebi oluyor.

Kürkçülük mesleği son demlerini yaşıyor
18 Nisan 2019 - 09:50

50 yıldır derecilik yapan ve şu an ŞURKAV el sanatları merkezinde usta olarak çalışan Mustafa Yeşilkaya, mesleğimiz çok dikkat ister.insanda sevgi olmazsa yapamaz. Ya muhtaçı ya meraklısı olacaksın.mesleğimi seviyorum.10-11 yaşından beri uğraşıyorum.gençlerin kürkçülüğe ilgisi yok.kürkler kuzu derisinden yapılıyor. Bir kürk 20 günde bitiyor. El defleri talebe göre desenli oluyor. Şu an def yapıyoruz. Anca çok talep olması nedeni ile yetiştiremiyoruz. Dedi.

Kürkçülük;Hayvan kürklerinin işlenerek giysi haline geti­rilmesi insanlık tarihinin en eski sanatlarından bi­ridir. Ana rahminde ölen, ya da en fazla 5 aylık iken ölen kuzuların tüylü derilerinden yapılan düz ya­kalı (yakasız), dış kısmı "Şakaf" denilen siyah ku­maşla kaplı aba gibi bolca giysiye Urfa'da Kürk denilmektedir. Urfa'ya has olan bu giysi, Anadolu'da Urfa dışında başka bir yerde yapılma­maktadır. Bilhassa kış aylarında yaşlı ve orta yaşlı kimseler tarafından giyilir. Dükkânlarında camekân bulunmayan esnafın büyük bir kısmı kürklerine sarılarak soğuktan korunmaktadırlar.

Kürk yapımında siyah, beyaz ve alaca renkte tüyleri olan üç çeşit deri kullanılmaktadır. Her ren­gin kıvırcık türü daha makbuldur. Ancak bunların en değerlisi siyah tüylü deridir. Nadir bulunan bu deri cinsi ancak beyaz ve alaca kürklerin yakaları, kol ağızları ve eteklerinin ihtiyacını karşılayabil­mektedir.

Kürk derileri tüy cinsleri bakımından Kıvırcık, Çakmaklı (beyaz tüy dalgalı bir şekildedir.) ve düz (tüyler beyaz renkte ve dalgasızdır) olmak üzere üç gruba ayrılır.

1970'li yıllardan bu yana Şanlıurfa'da kürk yelek yapımına başlanmıştır. Gayet ince deriden kıvırcık tüylü olan bu yelekler kaba  olmadıklarından ceket altına giyilebilmekte, mide, böbrek ve bel ağrıları olanlar tarafından bilhassa tercih edilmektedir.(Şanlıurfa 63 Urfa Haber Şanlıurfa Haberleri)

YORUMLAR

  • 0 Yorum