Mehmet Nacak Kimdir ?

mehmet nacak , mehmet nacak kimdir ? mehmet nacak ahu gözlüm , mehmet nacak ezo gelin aramalarının sonuçları haberimizde 

Mehmet Nacak Kimdir ?

mehmet nacak , mehmet nacak kimdir ? mehmet nacak ahu gözlüm , mehmet nacak ezo gelin aramalarının sonuçları haberimizde 

Mehmet Nacak Kimdir ?
15 Temmuz 2019 - 23:33

mehmet nacak , mehmet nacak kimdir ? mehmet nacak ahu gözlüm , mehmet nacak ezo gelin aramalarının sonuçları haberimizde 

Mehmet Nacak Kimdir ?

Mehmet Nacak 1952 yılında Şanlıurfa’nın Beykapısı Mahallesi’nde dünyaya gelir. Babası İbrahim Halil Bey, Annesi Rahime Hanım’dır. Dokuz kardeştirler. Evli ve beş çocuk babasıdır.

Mehmet Nacak 'ın Esas mesleği kunduracılık olan Mehmet Nacak 14 yaşında müziğe bağlama çalarak başlar. Ustasının döneminin ünlü bağlama yapımcısı ve icracısı rahmetli Aziz Çekirge olduğunu söyler. Kardeşi Ahmet Nacak'da başarılı bir kanun sanatçısıdır.1966 yılında rahmetli Mahmut Coşkunses’in aracılığıyla İstanbul’a yerleşir, orada dönemin ünlü bağlama sanatçıları Orhan Gencebay, Arif Sağ, Yılmaz İpek gibi ustalarla birlikte plakların aranan isimleri arasında yer alır.

1972 yılında doldurduğu ilk plağının bir yüzüne kendi bestesi olan “Çölde Gidiyor Gam Kervanı” adlı eserini, diğer yüzüne ise “Dilek Pınarı”nı okumuştur. “Fakirlik Kabahat mi?” adlı ikinci bir plağı da bulunmaktadır. Memleket sevdası ağır basınca 1974 yılından sonra Urfa’ya döner ve artık Urfa’ya yerleşir. Günümüze kadar birçok plağa bağlamasıyla, çok sayıda mahalli banta da hem sesi hem de bağlamasıyla eşlik etmiştir. “Urfa Müzik Tavrı”nı en iyi bilen icracılarından biridir. Kendine has bağlama çalışı ülkenin birçok yerinde takdir ve kıstas olarak kabul edilir.

Birçok ünlü sanatçıya sahnede maestro olarak eşlik etmiştir. Seyfettin Sucu, İbrahim Tatlıses, Ahmet Karaoğlan, Nuri Sesigüzel, Kadri Sema, Abdullah Uyanık, Mahmut Tuncer, Zekeriya Ünlü eşlik ettiği bilinen bazı sanatçılardır. Urfa tavrıyla bağlama çalan bir sanatçı olarak bilinse de bağlama ile sanat müziği ve arabesk eserlerde de çok hünerli olup bağlamayla çalınması zor saz semaileri icralarında çok başarılı/yetkin olduğu bilinir.

Mehmet Nacak Ahu Gözlüm Yine Senden Ayrıyam”, “Kayalar Kayalar”, “Yaram Sızlar Ağrır Başım”, “Mezara Girmeme Lüzum Kalmadı”, “Ne Hoş Olur Mahpushane Havası”, “Ayağına Giymiş Kara Yemeni” ve Mehmet Nacak Ezo Gelin” (Barak Uzun hava) gibi eserler Urfa’da Mehmet Nacak’ın sesi ile özdeşleşmiştir.

İlk olarak 1993 yılında İbrahim Tatlıses’in sunduğu “İbo Show”a ekibiyle katılarak televizyonlarda “Urfa Sıra Geceleri”nin dünyaya tanıtılmasında çok önemli rol almıştır. 1994 yılında Şanlıurfa Valiliği ŞURKAV bünyesinde, dönemin Valisi T. Ziyaeddin Akbulut himayesinde Kazancı Bedih, Abdullah Uyanık, Naci Yoluk, Kâzım Çiriş, Mehmet Öncel, Abdülkadir Karakuş, Tahir Gümüş, Kadir Eğlence, Yasin Aslan ve İmam Karakurt ile birlikte “Urfa Sıra Gecesi Müzik Ekibi”ni kurar. Ekip olarak 2004 yılına kadar Şanlıurfa ve Yurt genelinde birçok şehir ile Romanya, Almanya, Irak, Suriye, Kıbrıs gibi ülkelerde Dünya’ya “Urfa Sıra Gecesi” müzik faslını icra ederek tanıtırlar.

Mehmet Nacak, günümüze kadar sesi ve sazıyla çok sayıda mahalli kaset, cd, video, belgesel film, sinema filmi urfa haber ve televizyon programlarında ekibiyle birlikte yer aldı.Kendisine has bir tavırla yaptığı bağlama açışlarıyla hoyrat ve gazel okuyucularını adeta coşturur…!

O’nun Nevruz, İsfahan, Kürdî, Araban, Rast ve Uşşak gazel ile Beşiri, Hüseyni ve Alazbar hoyrat açışlarında gezindiği perdelerde oluşturduğu melodi zenginliği, gerek dinleyicilerin, gerekse okuyucuların ruh dünyasına işleyerek insanı kendinden geçirmekte, bir huzur alemine daldırmaktadır. Bilhassa “Nevruz Gazel” açışlarındaki ‘özgün’ melodileri önemli bağlama ustaları tarafından ‘erişilmez’ bulunmaktadır.

Urfalı gençlerin bağlama icrasında tavrını örnek aldıkları Mehmet Nacak, bağlama dışında, ud, cümbüş ve yaylı tambur da çalabilmektedir. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 2006 yılında kurulan Şanlıurfa Halk Müziği Ekibi’ne 2009 yılında katılan Mehmet Nacak; Abdurrahman Baydağ, İsmail Altıngöz, Osman Devecioğlu, Kalender Yorgun, Mustafa Büyükgürses, İbrahim Halil Karakaş, Şıh Müslüm Yavuk, Cumali Yolaçan, Mehmet Al i Aslan ve Mehmet Aslan’dan oluşan “Şanlıurfa Sıra Gecesi Müzik Ekibi” ile Şanlıurfa’da, yurt  genelinde ve yurtdışında Urfa müziğini başarıyla icra etmektedirler.

2009-2011 yılları arasında Kanalurfa'da Halil Altıngöz'ün hazırlayıp sunduğu "Halil Altıngöz ile Gönül Şarkıları" programında 3 yıl canlı yayında bağlamasıyla yer aldı. Urfa musikisinin 1950’lerden sonraki efsane gazelhanları Halil Hafız Uzungöl, Ahmet Uzungöl, Tenekeci Mahmut Güzelgöz, Bedirhan Kırmızı ve Kazancı Bedih Yoluk gibi ustaların meclislerinde bulunmuş, bu ustalardan kazanımlarını gençlere aktarmış ve bunları aslını bozmadan günümüze taşımış Urfa’nın yaşayan müzik efsanesidir. 11 Kasım 2018 tarihinde İstanbul Cemal Reşit Rey (CRR)'de gerçekleştirilen "Gazelden Hoyrata Harput'tan Urfa'ya" adlı gecede Mehmet Nacak'a onur ödülü takdim edildi. (Şurkav-Yunus Gümüşkolan)

YORUMLAR

  • 0 Yorum