Pamuk Üreticileri Endişeli

Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Bertan Balçık yaptığı açıklamada Pamuk Tarımında maliyetlerin geçen sezona kıyasla %40 gibi artması pamuk üreticilerini endişelendirdiğini ifade etti.

Pamuk Üreticileri Endişeli

Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Bertan Balçık yaptığı açıklamada Pamuk Tarımında maliyetlerin geçen sezona kıyasla %40 gibi artması pamuk üreticilerini endişelendirdiğini ifade etti.

Pamuk Üreticileri Endişeli
21 Temmuz 2019 - 14:08

Şanlıurfa'da Üretimi Fazla olan Urfalı Çiftçileri yakından ilgilendiren Pamuk Tarımı ile ilgili Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Bertan Balçık bir açıklama yaptı.

 

Pamuk Üretimi %14 Arttı

Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Bertan Balçık yaptığı açıklamada , Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) verilen beyanlara göre bu sezon toplam 590 bin hektar alanda pamuk ekildiği tahmin ediliyor. Buna göre pamuk ekim alanları geçen sezona göre %14 oranında artmış bulunuyor. (TÜİK 2018 Ekilen Alan verisi: 518 bin hektar)

Bu yıl pamuk ekim döneminde, özellikle Nisan ayında yaşanan olumsuz hava şartları ve buna bağlı tekrar yapılan ekimlerin dışında, iklim koşulları oldukça uygun geçti. Ekimden günümüze uzanan dönemde ise gerçekleşen “Isı Birikimi” değerleri bütün pamuk bölgelerinde uzun yıllar ortalamasıyla aynı seviyelerde seyrediyor.

Önümüzdeki dönemde iklim, su temini, hastalık ve zararlılarla savaşta anormal bir olguyla karşılaşılmaması halinde tarla verimlerinin ve dolayısıyla pamuk rekoltesinin geçen sezonun üstünde olacağını söyleyebiliriz. Böylece geçen yıl için öngördüğümüz, ancak bazı umulmadık sorunlar nedeniyle gerçekleşemeyen, BİR MİLYON TON lif pamuk üretim hedefine bu yıl ulaşılacağını ümit ediyoruz.

Pamuk Tarımında Maliyetler %40 Arttı

Ne var ki, üretim tarafındaki olumlu gelişmelere karşılık maliyetlerin geçen sezona kıyasla %40 gibi çok yüksek bir oranda artmasının pamuk üreticilerinde endişeye yol açtığını görüyoruz. Tümüyle girdi fiyatlarındaki artışlardan kaynaklanan bu olumsuzluğun yanı sıra, üreticilerin ekim tercihini isabetle yapmasını sağlamak üzere her sezon en geç Mart ayında açıklanan destekleme primlerinin hala açıklanmamış olması ve borsalardaki pamuk fiyatlarının maliyetlerin altında seyretmesi üreticilerdeki tedirginliği daha da artırmaktadır. Örnek vermek gerekirse, bugün için kilogram maliyeti 5,00 TL'ye çıkan kütlü pamuğun, piyasada lif pamuk olarak karşılığının 12,50 TL olması gerekiyor. Oysa pamuk fiyatlarının oluştuğu Borsalarda lif pamuğun 10,00 TL'ye dahi zor alıcı bulduğu günlerden geçmekteyiz!

Pamuk Alanları 2020 Yılında Ciddi Olarak Azalacak

Ayrıca, Pamuk destekleme primi için şart koşulan üç yılda bir pamuktan farklı bir ürün ekilmesi (münavebe) koşulu, yapılan bütün itirazlara rağmen kaldırılmadı. Münavebenin istisnasız bütün bölgelerde uygulanacak olmasıyla birlikte, son üç sezondur artma eğilimi kazanmış olan pamuk ekim alanlarının, 2020 yılından itibaren ciddi oranda daralma riskiyle karşılaşacağını öngörüyoruz. Bu olumsuz tablonun pamuk üreticileri ve sektörümüzde yol açtığı moral bozukluğunu giderebilmek ve söz konusu riskleri karşılayabilmek için 2019 ürünü destekleme primlerinin bu gerçekler ışığında belirlenerek biran önce ilan edilmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz.İfadelerinde bulundu

YORUMLAR

  • 0 Yorum