Sade, Suni ve Art Niyetli Oyunları Bozabiliriz

TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı M.Sadık Sade, Hainler 15 Temmuz’da topla tüfekle yapamadıklarını ekonomik oyunlarla tekrarlıyorlar.

Sade, Suni ve Art Niyetli Oyunları Bozabiliriz

TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı M.Sadık Sade, Hainler 15 Temmuz’da topla tüfekle yapamadıklarını ekonomik oyunlarla tekrarlıyorlar.

Sade, Suni ve Art Niyetli Oyunları Bozabiliriz
25 Mayıs 2018 - 15:51

Derecelendirme kuruluşlarının ülke ekonomisi üzerindeki oyunlarına dikkat çeken TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı M.Sadık Sade, Hainler 15 Temmuz’da topla tüfekle yapamadıklarını ekonomik oyunlarla tekrarlıyorlar. Karar bizim: Ya birlik olup ülkemize sahip çıkacağız, ya da oyuna gelip bölüneceğiz

 ABD Merkezli Kredi derecelendirme kuruluşu Fıtch Ratings’in Türkiye raporu kamuoyunda ciddi tepkilere sebep oldu. Ciddiyetten ve teknik altyapıdan uzak olarak hazırlanan raporların zamanlamasının da dikkat çekici olduğunu bildiren TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı M.Sadık Sade, Bu ve benzer teşebbüslerin ülkemiz üzerinde oynanan kirli oyunların bir parçası olduğunu söyledi. Bu kuruluşların bugüne kadar Türkiye menfaatine hiçbir teşebbüslerinin bulunmadığını vurgulayan Başkan Sade, “Bu tarz açıklamaların artık bizi şaşırtmıyor. Fitch ve benzeri diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının, birçok kritik sürecin arifesinde, Türkiye'nin aleyhine açıklamalar yaptığına daha önce de şahit olmuştuk. Üstelik bu kuruluşların yaptıkları açıklamaların, ekonomik olmaktan daha çok siyasi yorumlar taşımasını da maalesef alıştık. Bu tür açıklamaların, 24 Haziran seçimleri öncesinde, uluslararası kamuoyunda özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın nezdinde, Türkiye ekonomisine yönelik bir algı çalışması yapmayı amaçladığı görülmektedir. Kur üzerinden gerçekleştirilen manipülasyonlarla, mevcut hükümetimiz üzerinde baskı kurmak ve 24 Haziran seçimlerine dolaylı yoldan müdahale yapılmak istenmektedir. Bu bağlamda Fitch’in, 24 Haziran seçimleri sonrasında Türkiye’nin para politikasının bağımsızlığının azalacağına dair iddialarını; realiteden oldukça uzak, gayrı ciddi ve tamamıyla politik bir açıklama olarak değerlendiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Sade, açıklamasına şöyle devam etti: “Döviz ve petrol fiyatlarının dış müdahalelerle oynanmasına ilişkin kamuoyunda çok güzel tespitler yapılıyor. Dövizin çok ucuz, petrolün ise bedavaya yakın olduğu birçok Arap ülkesinin bağımsızlığını yitirdiğini üzülerek müşahede etmekteyiz. Bu suni ve art niyetli oyunları ancak birlik olarak, ülkemize ve devletimize sahip çıkarak bozabiliriz. Bunlar ABD’nin ve Batının son kozları.. İnşallah 24 Haziran sonrası bu oyunların da bir kıymetinin kalmayacağına inanıyoruz. Bu kuruluşların ülkemiz ekonomisini battı-batacak şeklinde 2010 ve 2011 yıllarında yorumladığı yıllarda nasıl ekonomik gelişmeler kaydettiğimiz herkesin malumudur. Özetle; hainler 15 Temmuz’da topla tüfekle yapamadıklarını ekonomik oyunlarla tekrarlıyorlar. Karar bizim: Ya birlik olup ülkemize sahip çıkacağız, ya da batının oyunlarına çanak tutup bölüneceğiz”.

YORUMLAR

  • 0 Yorum