Şanlıurfa'da Ekmeğe Zam Yapıldı

Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Yönetim Kurulu Ekmeğe zam yaparak tırnaklı ve açık ekmeği 1 TL'ye Çıkardı.Somun Ekmeğe de Zam Yapılmadı

Şanlıurfa'da Ekmeğe Zam Yapıldı

Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Yönetim Kurulu Ekmeğe zam yaparak tırnaklı ve açık ekmeği 1 TL'ye Çıkardı.Somun Ekmeğe de Zam Yapılmadı

Şanlıurfa'da Ekmeğe Zam Yapıldı
10 Eylül 2018 - 22:02

Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Yönetim Kurulunun 2018/100 nolu kararıyla; fırıncılar esnafının yeni rayiç tarifesi 170 gram tırnaklı ve 160 gram açık ekmeğin fiyatı 1,00 TL olarak belirlendi. Somun ekmeğe ise zam yapılmadı.

Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Şefik Bakay Şanlıurfa 63 Haber’e yaptığı açıklamada, un fiyatlarındaki artışlar nedeni ile ekmekte bir fiyat ayarlaması yapmak zorunda kaldık. Bu nedenle; fırıncılar esnafının yeni rayiç tarifesi 170 gram tırnaklı ve 160 gram açık ekmeğin fiyatı 1,00 TL olarak belirledik dedi.

Şanlıurfa Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin KARAATLI Şanlıurfa 63 Haber'e yaptığı açıklamada; Son günlerde un fiyatlarının bir hayli yükselmesinden kaynaklanan fırınlarımızla ilgili zam olayının gündeme gelmesi, ekmeklerimizin zam olayının gündeme gelmesi kamu oyu olarak sanki fırıncının zam olayı ile alakası varmış gibi görünse de  ben fırıncının kesinlikle zam istemediğini ve fırıncıların zam olayına karşı olduğunu tüm kamu oyuna duyurmak istiyorum.

Ancak az önce de belirttiğim gibi un fiyatlarının son 20 gün içerisin de ki aşırı derece de olan artışın yalnız Şanlıurfa ile alakası olmayıp tüm ülke genelinde bunların artış göstermesi fırıncı esnafını bir hayli sıkıntıya sokmuştur. Biz fırıncı esnafı olarak Türkiye genelinde bu konunun gündemde olduğu yalnız bunların gerek fırıncılar odasının, gerek fırıncı esnafının sorunu olmadığı, ülke sorunu olduğu ve bunun da yetkili birimlerin bizden daha önce açıklaması gerektiğini kamu oyuna açıklama gereğini duyuyoruz. Oysa kimseden her hangi bir açıklama gelmedi, bizler de sabırla dayanacak gücümüzün olmayışı, sabırla bunu beklediğimizi oysa her hangi bir çalışma sisteminin devreye girmemesi bizi bu zaman dilimi içerisinde böyle bir çalışmaya yönlendirmiş olmaktadır. Dedi.

Un fiyatları 72 liradan 98 liraya yükseldi.

Şanlıurfa’da 72 liradan satılan ekmeklik unun 98 liraya yükselmesi ile fırıncı esnafı zor duruma gitmişti. Borca alınan un fiyatlarının ise 110 liraya kadar yükseldiği öğrenildi.

Somun ekmeğe zam yapılmadı

Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliğince somun ekmeğe zam yapılmadı. Daha önceden olduğu gibi 1 liradan satılacak. Rayicin 1 lira olmasına rağmen bazı fırınlar 90 kuruşa, bazı fırınlar 50 kuruşa bazı fırınlar ise 60 kuruşa kadar somun ekmek satıyordu. Un fiyatlarındaki artış nedeni ile en ucuz somun 75 kuruştan satılıyor.

Somun ekmekte ise fiyat artışının Ankara’da bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar konfederasyonunun onayı gerçekleşmesi durumunda 230 gramının 1 lira 25 kuruştan satılacak. Somun ekmeği civar iller ile emsal durumu söz konusu olduğundan gerekli zamlar buna göre belirlenebiliyor.

Zam değil un fiyatlarının durdurulmasını istiyoruz

Şanlıurfa’nın en eski fırınlarından Başak Fırını sahibi Emrah Şuşan; döviz kurlarının yükselmesi ile un başta olmak üzere odun, kağıt  ve maya fiyatlarında normalin dışında artışlar meydana geldi.  Biz ekmek fiyatlarının yükselmesinden yana değiliz. ancak un fiyatlarının durdurulmaması zammı zorunlu kılıyor. Şanlıurfa’da fırıncı esnafının zor günler geçirdiğini belirten Şuşan ;  odun fiyatlarındaki artış, un fiyatlarındaki artı, maya fiyatlarındaki artış ve beyaz kağıt fiyatlarındaki artışın yanında vatandaşlarında borca ekmek alış verişi ile borca lahmacun yaptırması ile işçi ücretlerini ödeyemez duruma geldik. Bu nedenle başta un fiyatlarının yetkililerce sabitlenmesini bekliyoruz. Dedi.

Fırıncılar ekmeklerini ateş çıkarıyorlar

Türkiye’nin en sıcak kenti Şanlıurfa’da  yaklaşık 42 derecenin üstünde  sıcakta fırında ise 50 derecenin üzerinde  ekmeklerini ateşten çıkarıyorlar . Fırıncılar, bunun üstüne bir de urfa`da vazgeçilmez olan tepsi, patlıcan ve biberler fırıncıları çileden çıkarıyor. Ocakta bazen ekmek pişirecek yer bile kalmadığı belirtiliyor.

Şanlıurfa’nın Ertuğrulgazi mahallesi faaliyet gösteren Başak Fırını yöneticileri Emrah Şuşan  yaz döneminde tepsilerin fazlalığı nedeni ile ekmek üretiminde bazen  talepleri karşılayamadıklarını ifade ettiler.

Türkiye’nin en sıcak illerinden olan Şanlıurfa’da 40 derecenin üstünde  varan kavurucu yaz sıcaklarında geçimlerini ekmek fırınlarında çalışarak sağlayan işçiler, fırın içerisinde 50 dereceyi bulan çalışma ortamında işleri gereği sıcaklardan en fazla etkilenen meslek gurubunun başında geliyorlar.

Tarlalarda ve inşaatlarda çalışanların yanı sıra kent merkezinde neredeyse her sokak başında bulunan pide lahmacun ve ekmek fırınları ile lokantalarda çalışan ustalar da sıcaklardan en çok sıkıntı çeken kesimleri oluşturuyor.  

Fırına attıkları ekmek ve yemeklerin yanmaması için sürekli ocağın başında bulunan ocakçılar, dışarıdaki kavurucu sıcağın yanı sıra içerdeki kızgın ateşin sıcağına da maruz kalıyor. Fırıncılar, bunun üstüne bir de urfa`da vazgeçilmez olan tepsi, patlıcan ve biberler fırıncıları çileden çıkarıyor.

Ailelerinin geçimini ne kadar zorda olsa mesleklerinde çıkardıklarını belirten fırıncılar, sıcak ve ağır bir çalışma temposuna karşın mesleklerine karşı hiç nankör olmadıklarını ve herkesin mesleğini severek yapmalarını önerdiler.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Hasan koyuncu
  1 yıl önce
  Kardeşim bu serbest piyasamı hükümet zam yok dedi esnaf odası zam yapıyor akıbeti mizi stklar mı belirliyor hükümetten ricam bu duruma bi el atsın. Alım gücümüz % 50 ye düştü evin temel ihtiyaçlarını karşılayamaz olduk yav arkadaş ekmek bu dolar değil değerli büyüklerimiz firsatçilara fırsat vermeyin Allah Aşkına.....
 • Emine soylu
  1 yıl önce
  Fakir fukara ekmek alabiliyordu artık onuda alamasin açlıktan ölsün cumhurbaşkanimiz bu gidişata dur diyin askari ücret alanlar ne yapsın