Şanlıurfa'da en çok erkekler kan veriyor

Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr.Büket Arvas Türkiye’de hatta dünyada erkeklerin kan bağış oranı bayanlardan daha yüksek bu oranı artırabilmek için bayanlara yönelik anket çalışması ve eğitim çalışmalarımız devam ediyor.

Şanlıurfa'da en çok erkekler kan veriyor

Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr.Büket Arvas Türkiye’de hatta dünyada erkeklerin kan bağış oranı bayanlardan daha yüksek bu oranı artırabilmek için bayanlara yönelik anket çalışması ve eğitim çalışmalarımız devam ediyor.

Şanlıurfa'da en çok erkekler kan veriyor
30 Ocak 2019 - 19:27

Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr.Büket Arvas Türkiye’de hatta dünyada erkeklerin kan bağış oranı bayanlardan daha yüksek bu oranı artırabilmek için bayanlara yönelik anket çalışması ve eğitim çalışmalarımız devam ediyor. Arvas; Türkiye’de aşırı soğukların olması ile ileri günlerde herhangi bir sorun olmaması için tedbir almak istedik Bağışçılarımızda bu konuda ellerinde geleni yaptılar bu çağrılara çok güzel cevap verdiler. Şanlıurfa’da 2018 yılında 42 bin ünite kan toplanırken 2019 yılında bu rakamın 50 bin üniteye yükselmesi bekleniyor.

Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr.Büket Arvas; Kan bağışı olarak 18 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almış 65 yaşına kadar sağlıklı bireylerden kan alabiliyoruz. Şimdi kan grubu ihtiyacı olarak biz hastanelerimizin ihtiyaçlarına cevap veriyoruz.Bütün gruplara ihtiyaç oluyor.Dolayısıyla bütün gruplardan kan almamız gerekiyor. Erkekler kan bağışında bulunuyorlar.Bu  Şanlıurfa’ya özel bir sonuç değil Türkiye’de hatta dünyada erkeklerin kan bağış oranı bayanlardan daha yüksek bu oranı artırabilmek için bayanlara yönelik anket çalışması ve eğitim çalışmalarımız geleceğin kan bağışçılarından genç kızlara yaptığımız eğitim yatırımları ile bu istatistikleri değiştirmeyi hanımlarında daha yoğun bir şekilde kan vermesine gayret ediyoruz.Kan vermek bir gönüllülük ilkesi ile olan bir iyilik hareketi yani kişilerin buraya yada standartlarımıza kan vermelerindeki niyeti  ihtiyacı olan hastalara kan bağışı ile yardımcı olmak yanı vatandaşla bu konuda sorun yaşamak diye bir şey kabul etmiyoruz. Çünkü iyilik yapmak isteyen ile iyilik yapanlara bir köprü görevi görüyoruz. Ancak şöyle sıkıntılarımız olabiliyor. Bizim bir formumuz var bu formun resmi bir şekilde saklanması gereken süreler var. Kişileri gerektiğinde ulaşmamız için adres ve irtibat bilgileri lazım kanların karışmaması için ve herhangi bir karışıklık yaşanmaması için kimlik belgeleri ile başvurmasını istiyoruz. Bir takın teferüad olarak kimlik bilgileri,mail adresleri,ikametgahları bizim için çok önemli bu konuda bazen bir yılgınlık olsa da bağışçılarımızı ikna edebiliyoruz.Birkaç günüdür kan stoklarımız azalmaması için çağrılarımızı artırdık bunun sebebi hastalarımızda her şey yolunda ama Türkiye ilinde aşırı soğukların olması ile ileri günlerde herhangi bir sorun olmaması için tedbir almak istedik Bağışçılarımızda bu konuda ellerinde geleni yaptılar bu çağrılara çok güzel cevap verdiler .Kan bağışlarımız günlük Türkiye genelinde 9 bin civarında kan alırsak hastalarımızın ameliyatlarında bir aksaklık olmayacağını kan ihtiyaçlarının anında karşılanacağını düzenli kan alan lösemi hastalarımızın mağduriyet yaşamayacağını ilettik bu konuda önlemimizi aldığımız için herhangi bir sorunda yaşamadık.Şanlıurfa olarak değil Türkiye olarak dediğim gibi aşırı soğuk havalar ramazan döneminde kan bağışı düşmesin diye önceden önlem aldığımız için yıllardır bu konuda bir sorun yaşamadık Şuan il olarak diğer illere göre aşırı soğuklardan çok etkilenmedik. Okullarımız tatil olamadı sokağa çıkan vatandaşlarımızın sayısında azalma olmadı. ama biz bunu sadece Urfa olarak değil diğer iller olarak düşünürsek hani böyle bir düşüş ihtimaldi bu ihtimali engellemek için çağrıları artırdık. Bundan dolayı kişilerin bu kan ihtiyacını acil olmadığını iletmeye ve bunu onarılarak öğretmeye çalışıyoruz.Çünkü onlar bunu bilmiyor.Biz iklim ve sosyal durumlar amacı ile hastalarımız için önlem alıyoruz.dedi.

                Furkan Günal;  Ben düzenli olarak 3 ayda bir kan bağışında bulunuyorum.kan bağışı her insanın can sağlığı için çok önemlidir. Şanlıurfa’mızda’da bunu pek fazla görmüyoruz. İnsanlarımız duyarlı olup sürekli kan bağışı yaparlarsa çok mutlu olur. Tüm insanlarımızı kan bağışına davet ediyoruz.

                Müslüm Karal; Merhaba ismim müslüm normalde her 3 ay da bir kan verilmeli ama ben 6 ayda bir verebiliyorum.Kan bağışı yapmak vatandaşlık olarak hepimizin bir görevi olduğunu düşünüyorum.Nasıl karşımızdakine kan lazım ise bize de günü gelir illaki bize de lazım olur biz nasıl veriyorsan başkası da bize verir.Herkesin gelip vatandaşlık görevini yapmasını dilerim.

                Kan Vermenin Başlıca Faydaları; Kan verince kan yapan organlar uyarılır ve kan yapmaya sevk edilir.Kan hücreleri yenilenir.İnsan psikolojik olarak rahatlar, kendini huzurlu hisseder.Daha sonra kendisine kan verilmesi gerektiğinde bunu yapacak insanların çıkacağını düşünerek güven duyar.Her kan bağışlayana kan grubu, kan sayımı ve kan yoluyla bulaşan hastalıklarla ilgili tarama testleri uygulanır, bu da bir yarar olarak düşünülebilir.Gönüllü bağışçılardan alınan kan, güvenli kan olduğundan kan yoluyla hastalık bulaşması da daha az olmaktadır. Sonuç olarak gönüllü bağışçıların sayısının artması, toplumun sağlık düzeyi üzerine olumlu etki yapmaktadır.

Kan Bağışlamak İsteyen Gönüllülere Yapılan İşlemler Nelerdir? Öncelikle donör adaylarına bir “donör değerlendirme formu” verilerek bunu dikkatlice, doğru ve samimi cevaplar vererek doldurmaları ve altını imzalamaları istenir.Formu doldurup, verdiklerinde bu form ilgili arkadaşlarımız tarafından incelenir ve donör adayı ile yüz yüze, kısa bir görüşme yapılır. Bu görüşmede bazı sorular ve verilen cevaplar hakkında açıklama yapılmakta ve yanlış anlaşılmalar varsa düzeltilmektedir.Bu aşamada kan vericisi olmaya engel teşkil eden herhangi bir sorun yoksa fizik muayene (boy, kilo, tansiyon, nabız ölçümü ve gözle muayene) yapılır.Bu aşamada da bir sorunla karşılaşılmadıysa o zaman yapılacak testler için tüpe kan alınır. Alınan kan örneğinde kan sayımı ve diğer bazı testler yapılır.Eğer testler sonunda kan alınmasına engel bir sonuçla karşılaşılırsa, bu konuyla ilgili olarak donör adayına yazılı bir bilgilendirme yapılır.Kanda yapılan testlerde de engel bir durum tespit edilmezse bağışçı adayı kan alınmak üzere donör yatağına alınır ve bir ünite kan alınır. Kan alma işlemi 15 dakikadan daha az sürmektedir.Kan alımı sonrasında 10-15 dakikalık bir gözlem süresi vardır. Bu arada bağışçılarımıza yiyecek ve içecek ikramı yapılır ve kendilerine teşekkür ederek uğurlanırlar.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum