Şanlıurfalılara midyeyi sevdiriyor

Şanlıurfa’da seyyar arabası ile midye satarak geçimini sağlayan Mustafa Uyanık Şanlıurfalılara midyeyi sevdiriyor.

Şanlıurfalılara midyeyi sevdiriyor

Şanlıurfa’da seyyar arabası ile midye satarak geçimini sağlayan Mustafa Uyanık Şanlıurfalılara midyeyi sevdiriyor.

Şanlıurfalılara midyeyi sevdiriyor
30 Ocak 2019 - 19:25

Şanlıurfa’da seyyar arabası ile midye satarak geçimini sağlayan Mustafa Uyanık Şanlıurfalılara midyeyi sevdiriyor.

Midye satıcısı Mustafa Uyanık ; İlk önce İzmir, İstanbul, Antalya, Alanya, Mersin kısacası deniz olan bölgeler de daha yaygındır. Şanlıurfa’da kötü gözle görüyorlar  yenilmiycek bir yiyecek gibi algılanıyor halbuki midye D vitaminine sahip ve proteini yüksek bir gıdadır ama bizim milletimiz bilmediği için yanlış algılanıyor. İlk günlere rağbetin biraz daha yüksek yavaş yavaş midye kültürü yerleşiyor.Baharatlı pilav var zeytin yağı, baharat, karabiber vardır.Öyle bir şey yok ona bakarsanız yumurta ne şekilde oluşuyor mesela tavuk gidip böcek solucan yiyiyor ama oda vitaminli bir yiyecektir yani bu yönden düşünün. Küçük boyutları 50 kuruş , orta boy 1 liraya büyük boy ise 1,50 lira arasında fiyatları değişiyor.Yaklaşık 6 aydır yani 6 aya yakın oldu.Gelip de bir hafta yapıp bırakanlar var devam ettiremediler tabi ben zorluyorum sınırları. Midye ye kötü gözle bakmayın midye iyi olan bir şeydir , güzel bir kültürdür yani Şanlıurfa’ya o kültürün gelmesini isterim ben kendimde midyeyi çok seviyorum tadı da çok lezzetlidir Tabi canım nasıl yemiyeyim canım ne zaman çekerse yerim. Günde yaklaşık 20-30 tane yerim. Yüksek D vitamini vardır. 1 liraya olan orta boylar çünkü en lezzetlisi olanı orta boy midyedir. Benim gözümde de orta boy en lezzetli si olanıdır.

Midye ; Renkleri genellikle siyah olan ve oval bir şekle sahip olan midyeler, birbirleri ile benzer biçim ve boyuta sahiptirler. Ayrıca midyelerde sindirim sistemi olmadığı için sindirim olayını gerçekleştirmeleri de mümkün değildir. Midyelerin içerisindeki inci oluşumları ise, yapılarında bulunan sedef yardımı ile, midyenin kendisini zararlı maddelerden korumasını sağlamaktadır.Bir istiridye türü olan midyenin tadı ise, hafif tuzlu bir lezzete sahiptir. Midye, özellikle de sokak lezzetleri arasında en yaygın olarak tüketilen bir besin kaynağıdır. Ülkemizde özellikle Ege’de ve hatta İzmir’de hem sokaklardaki tezgahlarda hem de restoranlarda yaygın şekilde servis edilmektedir. Midye, etli kısmı korunarak, içerisine pirinç konularak ve üzerine de karabiber ile limon eklenerek, sade şekilde tüketilebileceği gibi, salatalara, çorbalara ve makarna üzerine garnitür şeklinde eklenerek de tüketilebilmektedir. İçeriğinde az miktarda da olsa civa elementi bulunduran midye, hamile kadınların ve çocukların tüketimi için güvenlidir. Midyenin içeriğindeki civa elementi miktarı, civaya karşı hassasiyet gösteren kişilerin dahi tüketmeleri halinde, zararlı etki göstermeyecek şekilde güvenli dozajlardadır.Civa elementi, hem balıklarda hem de midyede az miktarda bulunmaktadır ve haftada iki defa tüketilebilmektedir. Bundan dolayı midye yemek, vücuda besin alımını büyük ölçüde sağlamaktadır. Fakat midyenin içeriğinde, midyenin besin değerini düşüren kolesterol ve sodyum da bulunmaktadır.

MİDYENİN BESİN BİLEŞENLERİ VE BESİN DEĞERLERİ

Çoğu kişinin severek tükettiği midye; protein, demir, selenyum, manganez, potasyum, fosfor, çinko, A vitamini, B-12 vitamini, C vitamini ve folik asit bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Fakat, midyenin içeriğinde bulunan diğer bileşenlerden, kolesterol ve sodyum sağlık açısından önemli bir değere sahip değillerdir. Öte yandan, aşırı miktarda midye tüketilmesi halinde, vücutta ağır metal (civa) birikimi gerçekleşeceğinden, zehirlenme vakaları yaşanabilmektedir.

MİDYENİN FAYDALARI

Yalnızca temiz ve atık karışmamış denizlerden toplanan ve hijyenik şartlarda temizlenip, servis edilen midyenin, aşırı tüketilmemek kaydı ile faydası bulunmaktadır. Aksi halde midye, birtakım sağlık sorunlarına davetiye çıkarmaktadır. Buna göre, temiz ve hijyenik bir midyenin sağlığa faydaları şu şekildedir;Midyeyi faydalı kılan bir özelliği protein içermesidir. Protein, vücuttaki hücrelerin olması gereken biçim ve yapıda olmasını sağlamakta, hücreler arası enerji ve iletişim akışını desteklemekte ve hücrelerin metabolik süreçlerine katılmaktadır. Yani tam ve eksiksiz hücre sağlığı için protein gereklidir. Ayrıca, vücudun protein ihtiyacını karşılamak için, amino asitlere gereksinim vardır. Çünkü amino asitler, proteinlerin temel yağı taşlarıdır. Tıpkı, maddenin atomlardan oluşması gibi, proteinler de amino asitlerden oluşmaktadır.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Zeynep Ala
    1 yıl önce
    Merhabalar.. halen satıyormusunuz midye ? Ve Urfa'nın neresindesiniz ?