casino siteleri

ŞESOB Başkanı Bakay'a oda başkanlarından destek

04 Mayıs 2022 tarihinde yapılan genel kurul toplantı öncesi Şanlıurfa'daki oda başkanları destek ziyareti yaptı.

ŞESOB Başkanı Bakay'a oda başkanlarından destek

04 Mayıs 2022 tarihinde yapılan genel kurul toplantı öncesi Şanlıurfa'daki oda başkanları destek ziyareti yaptı.

ŞESOB Başkanı Bakay'a oda başkanlarından destek
04 Mayıs 2022 - 02:34

ŞESOP'dan sosyal medyada yapılan paylaşımda ; bize desteklerini esirgemeyen oda başkanlarımıza birliğimize yapmış oldukları bayramlaşma ziyareti için teşekkür eder tüm esnaf ve sanatkarlarımızın bayramını kutlar hayırlı bayramlar dileriz.denildi.

               ŞANLIURFA ESNAF VE SANATKARLAR ODALAR BİRLİĞİ BAŞKANI ÇALIŞMALARINI ANLATTI.
        
                 
                   Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı Şefik BAKAY olarak 2014 yılında 59 oda başkanı ve yönetim kuruluyla beraber 2018 yılında yeniden seçim yaparak 2018 yılında başkanlığa geldik. 2014 yılından bu güne kadar ben Esnaf Odalar Birlik Başkanlığı yaptığım süre içerisinde girişimcilik ile ilgili kurslar verdik yeni iş yeri açacaklar için, gençlerimiz için 2 bine yakın girişimcilik belgesi verdik. Şanlıurfa’mızın istihdam ile ilgili problemini hepimiz biliyoruz, istihdam sorunu ne yazık ki çok büyük safa da, bizde dedik ki hem esnafımıza hem Şanlıurfa’mıza yeni yer açacaklara yardımcı olalım. Bununla ilgili girişimcilik belgeleri verdik Kosgep kanalı ile tabi o zaman hükümetimizin vermiş olduğu hibelerle iş yeri açılması için yardımcı olduk. Bunun yanında yüzde 10 oranında da olsa hiç olmazsa bir faydamız oldu tabi bu girişimcilik ile ilgili E – Devlet üzerinden yapıldığı için kursları biz kendimiz vermiyoruz, E – Devlet üzerinden herkes internete girerek orada belge alabiliyor. Bunun yanında bizim diğer Esnaf ve Sanatkârlarımıza ticari eğitimler verdik. Ticari eğitimler bunun içerisinde berberi olsun, lokantası olsun, fırıncısı olsun bunlara peyder pey eğitimler verdik, eğitimlerimiz devam etmektedir. Bunun yanında Esnaf ve Odalar birliği olarak odalarımızın hem yöneticilerine hem genel sekreterlerine bunlarla ilgili eğitimler verdik. Bunlar da tabi Esnaf ve Sanatkârlarımızın bağlı olduğu odalarda ki yönetim ve başkan ve sekreterlerine eğitimler verdik çünkü yöneticiler de esnaflarla iç içe olduğu için nasıl davranacaklarını, nasıl işlem yapacaklarını dönemsel olarak bunlara da eğitimler verildi. Şuanda da bizim eğitim sefasında hem Suriyeliler hem de Şanlıurfa’da ki kayıt dışında olan Esnaf ve Sanatkârlarımızın kayıt altına alınması için bir projemiz var bir sene sürecek bunun da eğitimine başlamış bulunmaktayız.
                      BAKAY, Tabi sorunlar hiçbir zaman bitmez kendi esnaflarının bir defa kendi iş yerleri için maddi ve manevi olarak sorunları çok. Bir de bunların üzerine pandemi süreci geldi, pandemi dönemi içerisinde ve son olarak da döviz kurunun artmasından dolayı esnafımız çok büyük sıkıntı içerisine girdi. Öncelikle tabi pandemiden hizmet sektöründen faydalanan esnafımız, bu sektörde ki esnaflarımız mağdur durumda oldular. Bu sektör de olanlar örneğin lokantacılar olsun, berberler olsun, nakliyeciler olsun, taşımacılık ile ilgili bütün sektörlerde ki esnaflarımız, kantinciler olsun, kırtasiyeciler olsun bunların hepsi mağdur durumuna düştü. Tabi esnaf birliği olarak biz de burada elimizden geldiği kadar Büyükşehir belediyemizle ve ilçe belediyelerimizle ortaklaşa girişimlerimizin içerinde bunlara yardım yapılmasında öncülük ettik. Ayrı yeten iş yerlerinin kiralarıyla ilgili belediyelerimiz sağ olsun bunların kiralarını erteleme şekliyle, taksitlendirme şekliyle yardımları oldu. Ayrı yeten krediden dolayı mağdur durumda olanlar vardı bunların ertelenmesi ile ilgili çalışmalar yapıldı, bu süre içerisinde maliye, sosyal sigortalara, prim borçları olanlara hepsine bir ertelenme yapılarak. Tabi bizim girişimlerimizin içerisinde hükümetimizle iş birliği içerisinde yapılarak bunlar yapıldı, esnaflarımıza bir nebze de olsa bir nefes aldırma oldu. Bunun içerisinde hükümetimiz tarafından kira desteği, gelir desteği anlamında hizmet sektöründe olan esnaflarımıza öncelikle 3 bin, 5 bin civarlarında yardımlar yapıldı, bu da esnafımıza az da olsa bir nebze idamesini geçinmek şartıyla faydaları oldu. Esnaf olarak sektörler içerisinde büyük sıkıntıları olanı görmüyorum ama döviz kurunun yükselmesinden dolayı biraz da esnafımızın raflarına yeni ürünler koymak noktasında biraz sıkıntı çekiyor. Çünkü her gün ürünlere zam geliyor, o zamlı fiyatla nasıl satacak ve sonra nasıl geri alacak diye bu düşünce içerisindeler. Şuan da çark ağır işliyor inşallah iyi olur önümüzde ki günler de bu sorunların da çözüleceğini bekliyoruz.                   
          BAKAY, Çözüm içerisinde esnafımız pandemiden sonra çıktı aslında pandemi süreci halen de devam ediyor ama bize göre eski günlere bakarsak biraz rahatlamış durumdayız. En azından sokağa çıkma yasaklarının olmaması, tüm esnaflarımızın dükkân kapatma durumlarının olmaması tabi esnafımız için çok iyi bir durumdur. Ama ileri ki dönem de doların yükselmesi, enflasyonun yükselmesi bizleri mağdur etmiştir ve enflasyonun düşmesi ile inşallah kendimizi esnaf olarak toparlayacağız, toparlamamız da lazım çünkü biz üreten bir ülkeyiz. Üretim içerisinde kalkınmayacak bir şey yoktur ama Şanlıurfa’mız turizm şehri, tarım şehri şuan da kış sezonundayız, kış sezonu içerisinde ne turizm ne de tarım sektörü dolu. Mayıs ayı içerisinde inşallah Şanlıurfa’da bir atak yaparak hem esnafımız hem de Şanlıurfalılar inşallah güzel bir şekilde 2022 yılının geçmesine inanıyorum. Şuan da herkes çalışmalarını yapıyor, seçim çalışması içerisinde herkes.
                     BAKAY, Şuna da tabi 2022 yılı içerisindeyiz ve 2022 yılı inşallah esnafımız için hayırlı olacağına inanıyorum eğer kötü olursa hepimiz bu gemi içerisinde batacağız, ben her şeyin esnaflarımız adına çok daha iyi ve güzel olacağına inanıyorum.
                

YORUMLAR

  • 0 Yorum