Siverek Köy Yolu Meclis Gündemine Taşındı

Siverek Köy Yolu Meclis Gündemine Taşındı

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü Siverek Göllü Saraçlar Köy Yolu Meclis Gündemine Taşıyarak Bakan Mehmet Cahit Turhan’a sordu.

19 Ocak 2019 - 22:58

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü Şanlıurfa Siverek Göllü Saraçlar Köy yolunun neden yapılmadığını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a sordu.

Milletvekili Sürücü, son aylarda Türkiye gündemine oturan Siverek Göllü Saraçlar Köyünün yapılmayan yolunu Bakan Turhan'a sordu. Milletvekili Ayşe Sürücü Ulaştırma Bakanına sorduğu soruda şunları söyledi; ”Kamuoyuna yansıdığı ve tarafıma aktarıldığı ve basında yer alan haberlere dayanarak, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Batı Nahiyesine bağlı Göllü Saraçlar (GOLİ) mahallesinde ki yol sorunu vatandaşların Köyden göç etmesine sebep oluyor. Son dönemlerde ulusal basına da konu olan Siverek’e bağlı Göllü Saraçlar mahallesinin yol sorunu hala çözülemedi. Siverek Belediyesi’nin ” Bizim sorumluluk alanımızda değil” dediği yola Büyükşehir Belediyesi ise sessiz kalıyor. Köyde yaşayan veliler her gün dört kilometrelik yolu ancak at arabası ya da traktörle geçtiklerini ve asfaltta bekleyen okul servisine ulaşabildiklerini ifade ediyorlar. Üç raporlu engellisi bulunan Köyün kış mevsiminin gelmesiyle birlikte dış dünya ile bağlantısı kesiliyor. Her gün aynı rezaleti yaşayan öğrenci velileri ile okul servis şoförleri arasında sık sık tartışmalar yaşanıyor. Öğrenci velileri, okul servisinden köy içerisine gelmesini istediğinde, okul servisi çamura saplanıyor. Çamura saplanan şoförlerle tartışan ve bazen de şiddete varan kavgaların yaşanması nedeniyle de veliler servisten Köye gelmesini talep etmekten vazgeçmiş durumda. Köy sakinleri ise seslerini kimseye duyuramıyor. İki kez CİMER’e, 26 kez Büyükşehir Belediyesine başvurmalarına rağmen birçok başvuruları işleme bile konulmamış. CİMER havaleli valilik, Siverek Belediyesi ve yetkililerle yüz yüze ve telefonla yüzlerce görüşme yapılmasına rağmen sonuç değişmemiş. Köyde mahsur kalan çocuklar öğrenim haklarında sık sık mağduriyetler yaşıyor. Acil durumlarda engelli vatandaşlara ulaşmak ise çok daha zor. Halk mağduriyetlerinin derhal giderilmesi için çağrıda bulunuyor.”

Bilindiği üzere Doç Dr. Kenan Karataş'ın yıllardır mücadelesini vermekte olduğu Köy'de üç raporlu vatandaş yaşamakta ve engelli bu vatandaşlar kış mevsiminde Siverek'e ulaşamamaktadır. Ayrıca okul servisinin köye girememesinden dolayı öğrencilerin at arabası ya da traktörler asfaltta bekleyen servise ulaştıkları da bilinmektedir.

Meclise taşınan köy yoluyla ilgili görüştüğümüz Doç Dr. Kenan Karataş'ın ifadesi kan donduran nitelikteydi. Karataş, mevcut belediye başkanının kendisine karşı kin beslediğini ve bu nedenle Cumhurbaşkanı'nı dahi dinlemediğini ifade ederek sözlerine, "aldığımız bilgilere göre söz konusu köy sakinleri akrabaları olan CHP'li adaya oy verdiklerinden dolayı cezalandırılmaktadır. Ve bunu açıkça beyan etmişlerdir." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Erin esnafla bir araya geldi
Vali Erin esnafla bir araya geldi
Büyükşehir Meclisi Ağustos ayı toplantısını tamamladı
Büyükşehir Meclisi Ağustos ayı toplantısını tamamladı