Tekerlekli Sandalye İle Gelen Hasta Yürüyerek Taburcu Oldu

Şanlıurfa Mehmet Akif inan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi kliniği doktorları Op.Dr.Ali LEVENT,Op.Dr.Mehmet YÜZÜGÜLEN,Op.Dr.Felat ÖNCEL den Oluşan ekip ile birlikte tekerlekli sandalye ile gelen hasta yürüyerek taburcu oldu.

Tekerlekli Sandalye İle Gelen Hasta Yürüyerek Taburcu Oldu

Şanlıurfa Mehmet Akif inan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi kliniği doktorları Op.Dr.Ali LEVENT,Op.Dr.Mehmet YÜZÜGÜLEN,Op.Dr.Felat ÖNCEL den Oluşan ekip ile birlikte tekerlekli sandalye ile gelen hasta yürüyerek taburcu oldu.

Tekerlekli Sandalye İle Gelen Hasta Yürüyerek Taburcu Oldu
07 Ekim 2019 - 13:17

TÜRKİYEDE AZ UYGULANAN BİR CERRAHİ UYGULAMA İLE HASTA YÜRÜMEYE BAŞLADI.Menteşeli Revizyon Diz Protezi Ameliyatı Yapıldı

Şanlıurfa Mehmet Akif inan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi kliniği doktorları Op.Dr.Ali LEVENT,Op.Dr.Mehmet YÜZÜGÜLEN,Op.Dr.Felat ÖNCEL den Oluşan ekip ile birlikte tekerlekli sandalye ile gelen hasta yürüyerek taburcu oldu.

iki Ameliyat olması gereken hasta tek seansta hem protez enfeksiyonu, Hemde protezdeki gevşeme halledildi.Şanlıurfa Mehmet Akif inan Eğitim ve Araştırma Hastanemizde bir ilk olarak hastamıza geniş debridman yapılarak tek cerrahi girişim ile menteşeli revizyon diz protezi uygulandı. Daha önce çeşitli merkezlerde 3 kez diz protezi ve revizyonu cerrahisi olan hastamız, mevcut rahatsızlığının giderilememesi nedeni ile 4. Operasyon için çevre illerdeki hastanelere başvuran hasta Hastanemize başvurarak tek aşamada nadir uygulanan cerrahi işlem ile yapılan başarılı operasyondan sonra 1.gün yürütüldü. Sağlıklı bir şekilde taburcu oldu.

Total diz protezi hakkında merak edilenler

Op.Dr.Ali LEVENT ; Diziniz kıkırdak bozulması nedeniyle zarar görmüşse, günlük basit aktiviteleri yapmakta zorlanabilir ağrı duyabilirsiniz.Daha sonraları bu ağrılar istirahat halindeyken de ortaya çıkmaya başlayabilir.
Doktorunuz bu ağrılardan kurtulmanız için size bir takım ilaçlar reçete etmiş, kilo vermeyi önermiş, kaplıcalarda veya fizik tedavi merkezlerinde çeşitli fizik tedavi ajanları önermiş ya da kullanmış olabilir. Egzersizlerle bacak kaslarınızı güçlendirici egzersizler veya diz içine yapılan enjeksiyonlar da artık sonuç vermiyor olabilir. Bu durumda zarar görmüş, yıpranmış eklem yüzeylerini yenileyecek olan total diz protezi ameliyatını düşünebilirsiniz. Bu ameliyatla bacaklarınızdaki şekil bozukluğu düzelecek ve ağrılarınız geçecek, günlük aktivitelerinize geri dönebileceksiniz.

Tibia ve femurun birlikte değiştiği ilk protez 1947 de Judet tarafından geliştirilen menteşeli protezdir. 1949 da Magnany,1951 de Walldius, 1954 de Shires kendi adlarını taşıyan menteşeli protezleri geliştirmişlerdir.
Modern diz artroplastisinin öncüsü sayılan ilk menteşesiz diz protezi 1968 yılında–kalça protezi alanında büyük aşama kaydeden Sir John Charnley ile beraber çalışan- Frank H. Gunston tarafından tasarlanmıştır. Bu tasarımda kemik yüzeylerinden çok az parça çıkarılması amaçlanmıştır. Gunston, protezinde ayrıca ilk defa tespit malzemesi olarak polimetilmetakrilat (kemik çimentosu) kullanılmıştır.

Diz biyomekaniğinin daha iyi anlaşılması ve diz artroplastisinin dizin doğal fonksiyonunu üretmesi gerektiği fikrinin yaygınlaşması üzerine mobil platformlu diz protezleri geliştirilmiştir. Hareketli polietilen ile komponentler arası uyumarttırılmış, menisküs fonksiyonları daha iyi taklit edilmiş ve daha başarılı protez tasarımlarına ulaşılabilinmiştir. Günümüz deprotez tasarımları ile beraber fiksasyon, aşınmanın önlenmesi, kinematik üzerine çalışmalar da devam etmektedir.
 
DİZ ANATOMİSİ

Vücudumuzun en büyük eklemidir. Üst tarafta uyluk kemiğinin alt yuvarlak kısmı , alt tarafta kaval kemiğini düz şekilli üst kısmı ve buna destek olan fibula kemiği bulunur.Eklemin ön yüzünde de hareket esnasında oldukça fazla kuvvetlere maruz kalan diz kapağı kemiği bulunmaktadır. Fibula dışında diğer adı geçen kemikler diz eklem boşluğu içinde yakın temas halinde eklemin hareketli bölümünü oluştururlar.Eklem yüzeyleri daha rahat hareket edebilmek adına kıkırdakla kaplıdır ve sürtünmeyi azaltan eklem sıvısını salgılayan sinovyum denen bir zar eklem yüzleri dışında tüm eklem içini kaplamaktadır. Birbirleriyle uyum içinde çalışan bu yapılar bazı hastalıklarda bu uyumu kaybedebilirler.

DİZ EKLEMİNİ BOZAN DURUMLAR
1.Osteoartroz (kireçlenme)
2.Romatizmal hastalıklar
3. Travma
4.Enfeksiyon
Olarak 4 ana başlık altında toplayabiliriz. Halk arasında kireçlenme denen durumda aslında her hangi bir kalsiyum birikmesi söz konusu değildir. Temel olarak tüm bu durumların hepsinde kıkırdak yapısının bozulması söz konusudur.Özellikle 1. grup olarak belirttiğimiz osteoartrit dizin yaşla beraber zamanla aşınmasına bağlı gelişen kıkırdak bozulmasıdır ki en sık görülen diz kıkırdak bozulma tipidir. Romatizmal hastalıklarda olan kronik yangı kıkırdağın yapısını bozarak eklemi tahrip etmektedir.

PROTEZ NE ZAMAN YAPILMALI?

Protezin ortalama ömrü 15 yıl kadar olduğu için genel olarak protezi ileri yaşlarda yapma eğilimimiz vardır. Hasta en azından 50 yaş ve üstünde olmalıdır ki en ideali ülkemiz şartlarında 70 yaş civarıdır. 80 yaşından sonra hastaya getireceği yarar göz önüne alınarak seçilmiş hasta grubunda yapılması uygun olacaktır. Bu durum ülke şartlarına ve kişinin sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik göstermekle beraber ülkemizdeki genel eğilim bu yöndedir.Bunun dışında;Günlük hareketi engelleyen şidetli ağrı 500 metre yürümede zorluk Gün içinde özelliklede geceleri artan istirahat esnasında bile olan ağrı Dizin hareketlerinde ileri derecede hareket kısıtlılığı Dizlerin dışarı doğru yer değiştirmesi İlaçlarla geçmeyen yâda yeteri kadar azalmayan şişlik, ısı artışı Ağrı kesicilerin aşırı kullanımı Fizik tedaviden fayda görememe Gibi durumların varlığında hastanın genel durumuda değerlendirilerek Total Diz Protezi ameliyatı yapılması uygun olacaktır. Bütün bunlara rağmen asıl kararı ağrıyı çekmekte olan hasta verecektir.

TOTAL DİZ PROTEZİNİN YAPILMASI HANGİ HALLERDE UYGUN DEĞİLDİR
 (kontrendikasyonlar)
Yakında geçirilmiş veya mevcut diz enfeksiyonu,
Kronik enfeksiyon,
Kas kuvvetinde azalmayla seyreden hastalıklar.
Mental yetersizlik
Göreceli kontrendikasyonlar ise hastanın mevcut bulunan genel sağlık problemleridir. Benzer kontrendikasyonlar; ameliyat yapılacak bacakta damar tıkanıklığı olması, ameliyat sahasındaki cildin durumu, nöropatik artropati, obezite, tekrarlayanidrar yolu enfeksiyonları, hastanın dizine ait geçirilmiş kemik enfeksiyonu öyküsü olarak sayılabilir.dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum