Urfa Uray Oteli Tarihi Romanına Yoğun İlgi

Şanlıurfalı Ressam –Araştırmacı Yazar Mahmut Fuat Kürkçüoğlu’nun kaleme aldığı Urfa Uray Otel tarihi romanı imza gününde yoğun ilgi gördü.

Urfa Uray Oteli Tarihi Romanına Yoğun İlgi

Şanlıurfalı Ressam –Araştırmacı Yazar Mahmut Fuat Kürkçüoğlu’nun kaleme aldığı Urfa Uray Otel tarihi romanı imza gününde yoğun ilgi gördü.

Urfa Uray Oteli Tarihi Romanına Yoğun İlgi
25 Kasım 2019 - 10:32

Şanlıurfalı Ressam –Araştırmacı Yazar Mahmut Fuat Kürkçüoğlu’nun tarihteki gerçek kişi ve olaylardan esinlenerek kaleme aldığı Urfa Uray Otel tarihi romanı 3.Ulusal Şanlıurfa Kitap fuarındaki imza gününde yoğun ilgi gördü.

Romanda maddi manevi sorunlar yaşayan İstanbullu bir Ressam’ın 1940 Yıllarda giyim kuşam konusunda Urfa’nın önemli bir eksiğini gideren 1912-1969 yıllarında yaşayan Tüccar Terzi Ahmet Köylü ile Bursa’da yollarının kesişmesi ve Urfa’nın yıkılan değerlerinden Uray Otel, Uray Sineması ile çalışmaların yer aldığı İstanbul’dan Bursa’ya Bursa’dan Urfa’ya uzanan akıcı sıkılmadan okunacak romanda örf adet Urfa şivesi, Urfa ağzı misafirperverlik tarihi kutsal mekanlar, Urfa Kurtuluş kutlamaları ile ilgili bilgilerde veriliyor.

Yazar Fuat Kürkçüoğlu Urfa Uray Otel tarihi romanının arka kapağında kitap ile ilgili şu bilgilere yer veriyor. Melih anlatılanların ancak bir kısmını anlayabilmişti. Çünkü Ahmet Köylü bu sefer yine Urfa Ağzı ile konuşmuştu. Melih henüz çarşı pazarda esnafın handaki tüccarların konuşmalarından pek bir şey anlamıyordu ama bu konuşmalar ilgilisini çekiyor ve hoşlanıyordu. Hatta en çok hoşuna giden biye, siye gibi kelimeleri kullanmaya bile başlamıştı.

Bu Arada Melih Ahmet Bey’den müsaade isteyip şehrin yukarı kısımlarını gezmeye çıktı. Sarayönü caddesindeki Vahap’ın Kahvesi olarak bilinen bahçeye girdi. Tahta iskemlelerden birine oturdu. Kahvede oturanların bazıları gizli gizli kaçamak bakışlar ile Melih’i süzüyor Acaba bu adam bir casus mu? Diye düşünmeden de edemiyordu. Urfa Küçük bir il olduğundan şehirdeki yabancılar direkt göze çarpardı. İfadeleri yer alıyor

Kitap Halen 22 Kasım 2019 tarihinde başlayan ve 1 Aralık 2019 tarihinde sonra erek olan 3.Ulusal Şanlıurfa Kitap fuarında okuyucular ile buluşuyor.

Fuat Kürkçüoğlu Kimdir?

Şair,  bestekar ve ressam. İslim Hanım ile Bekir Sıtkı Kürkçüoğlu’nun oğlu İlk orta ve yüksek öğrenimini Şanlıurfa'da tamamladı. Uzun yıllar Şanlıurfa'da öğretmenlik yaptı. Emekli. Evli,  iki çocuk babası Şanlıurfa folklorunu ve kültürünü çok iyi bilen bir aileden gelmektedir.
Yapıtları: Şiir Kitapları: & Çiğköfte Tadında Şiirler Türküler (Şanlıurfa Vakfı Yayınları), ÇAPIT TOP 1950'li Yıllarda Urfa'da Hayat

Tüccar Terzi Ahmet Köylü (1912-1969)

Önceleri ismi Mehmet’tir babası olan Ahmet Köylü Çanakkale’de şehit düşünce babasının ismi yaşatılsın diye ismini Ahmet olarak değiştirmişlerdir. Urfa’nın yerli ailelerinden olan Köylü ailesi Cumhuriyet öncesi 1915 yılında Gaziantep Güreniz Köyünden Urfa Merkeze yerleşmiştir.
Ahmet Köylü İlk Dükkanını Şanlıurfa Halk Evi’nin karşısında açmış askeri malzeme ve askeri kıyafetler dikip satmakla işe başlamıştır. Zamanla Urfa’nın ünlü terzisi ve kumaş tüccarı olarak memlekete hizmet etmiş olup o yıllarda giyim kuşam konusunda büyük bir boşluğu doldurmuş ve takdir toplamıştır.1940’lı yıllarında dükkanını Yusuf Paşa Camii’nin yanına taşımıştır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum