Viranşehir'de Taşkın Riski Azalıyor

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) Viranşehir’de Aşırı yağışlar neticesinde taşkın riski azaltmak için çalışmalarını devam ettiriyor.

Viranşehir'de Taşkın Riski Azalıyor

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) Viranşehir’de Aşırı yağışlar neticesinde taşkın riski azaltmak için çalışmalarını devam ettiriyor.

Viranşehir'de Taşkın Riski Azalıyor
02 Mayıs 2019 - 15:25

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) Şanlıurfa iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Şanlıurfa ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Son 16 yılda inşa ettikleri 20 adet taşkın koruma tesisi ile;Şanlıurfa şehir merkezi ve ilçelerinde 37 meskun mahal taşkınlardan korunarak vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlandığını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘İklim değişikliklerinden kaynaklanan su baskınlarını önlemek maksadıyla gece gündüz demeden çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir. Bilindiği üzere Şanlıurfa İli Viranşehir İlçesi Küçük Topça ve Sulutepe (Sarıdüz) Mahallelerinden geçen Divane Deresi son aylarda meydana gelen aşırı yağışlar neticesinde bu köylerde taşkın riski oluşturmuştur.

Viranşehir Divane deresinin taşkın zararlarının önlenmesi maksadı ile Küçük Topça Köy yerleşim alanında menbaya doğru 950 metre,Sulutepe mahallesinde ise 1500 m’likkısımda taş tahkimatlıdere düzenleme  çalışmaları yaptık.  Hedefimiz 2019 yılının ilk yarısında çalışmalarımızı tamamlayarak Küçük Topça ve mansabında bulunan Sulutepe Mahalleleridere taşkınlarından tamamen korumaktır. Bu kapsamda çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir. ’dedi.

Genel Müdür Aydın,’ Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ’dedi.(Şanlıurfa - urfa haber- şanlıurfa haber- urfa haberleri- urfa son dakika - haber urfa - Şanlıurfa 63 Urfa Haber Son Dakika Şanlıurfa Haberleri)

YORUMLAR

  • 0 Yorum