>
Zehra Yalçın

Zehra Yalçın

Boşanma

14 Haziran 2017 - 00:28

BOŞANMA

ÇOCUKLAR İÇİN BOŞANMAM BİR FELAKET OLUR MU?

Anne babasının boşanma ya da bir arada kalma kararı çocukta değildir. Oysa anne baba her zaman çocuğundan sorumludur. Ayrılma kararı, kendini ve çocuklarını düşünen ebeveynlerin kararıdır. “Çocuklar için” boşanmayan o “mutsuz” aile tablosu ise kaçınılmaz son olacaktır… çünkü siz bu oyunu oynamaya kalkışırsanız çocuklar sizin oyununuza asla katılmaz, gerçeği ortaya çıkarırlar.

Bu oyunu oynayıp mutluy-muş gibi yapmaya kalkışırsanız her gün çocuğunuz önünde eşinize; “canım, harikasın seninle evli olmak benim için ne büyük bir mutluluk” diye sürekli tekrar etseniz bile eğer durum gerçekten bu değilse emin olun ki çocuk bunu hemen anlayacaktır.

Çocuğunuza boşanma sırasında “baban harika bir insan, çok değerli iş arkadaşıyla yaşamaya karar verse de onunla evlendiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum” derseniz de durum farklı olmaz.

Aile çocuğun kişilik gelişimi, ruh sağlığı vb. açıdan çok büyük bir önem taşır. Çocuğun kötü bir aile ortamında büyümesi onu ruhsal ve duygusal açıdan gelişimini çok fazla etkiler. Çocuklar açısından boşanma kelimesi bile çok sarsıcıdır. Çocuğun sosyal gelişiminde gecikme ve olumsuz davranışlar görülebilir. Çocuk içe dönük, hırçın bir kişiye dönüşebilir.

Anne ve babasının ayrılması sonucu çocukta geri dönüşler (altını ıslatma) görülebilir.

Uzmanlara göre bir evde anne baba anlaşamıyorsa, evde mutluluk yalananı sürdüren bir hava esiyorsa, anne babanın birlikte yaşamaması çocuklar için daha iyi bir durum. Çocukların gözlerinden hiçbir şey kaçmaz! Bu “mutluluk yalanı” oyununu çok çabuk anlar.

Bu durumda çocuğa açıkça söylenmelidir.

Çocuğa güven verilmelidir,

Hayatlarındaki değişiklikleri adım adım anlatın,

Anlatacaklarınızın ne kadarını çocuğunuz anlayabilir? Düşünün.

Ne kadar bunları yapıp çocuğa güven verilmeye çalışılsa da boşanmalar bu kadar sakin geçmeyebilir. Sizin duygularınız ile söylemleriniz çocuğa güven vermelidir. Bir başka gün, annesinin ağladığını veya babasının sinir krizi geçirdiğini gören çocuk, söylediğiniz hiçbir şeye inanmaz ve kandırıldığını düşünür. Çocuk kaç yaşında olursa olsun anne babasının boşanmasının ona acı vereceği unutulmamalıdır.

Boşanmaların hangi yaşlarda ağır geçtiğini söylemek olanaksız. Bakarsınız çocuk küçükken daha az sorun yaşamış bir aile, bir bakarsınız çocuk büyük ve fırtınalar kopuyor. Ya da tam tersi… her şey, ayrılma eşiğinde olan anne babanın tutumlarına bağlıdır.

Zehra YALÇIN

Çocuk gelişimi,

Okul öncesi öğretmeni

YORUMLAR

  • 0 Yorum