ZMO Adayı Çoşandal'dan Sert Açıklama

47. Dönem Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası ZMO Başkan Adayı Ahmet V. COŞANDAL Oda çalışmaları ile ilgili sert açıklama.

ZMO Adayı Çoşandal'dan Sert Açıklama

47. Dönem Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası ZMO Başkan Adayı Ahmet V. COŞANDAL Oda çalışmaları ile ilgili sert açıklama.

ZMO Adayı Çoşandal'dan Sert Açıklama
27 Kasım 2019 - 00:10

47. Dönem Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası ZMO Başkan Adayı Ahmet V. COŞANDAL Oda çalışmaları ile ilgili sert açıklama.

Aday Ahmet V. COŞANDAL  yaptığı açıklamada, Türkiye’de üye bakımından ilk sıralarda yer alan ve benim de üyesi olduğum Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası’nın, geçmiş dönemde yaptığı veya yapamadığı işler konusunda bu güne kadar tek bir yorum yapmadık.
Şu anda Şanlıurfa; GAP ın başkenti, sulamaya açılmış ve açılacak olan alanlarda Türkiye’de ilk sırada bulunmaktadır. Ekilen veya dikilen pek çok üründe birinci sıradayız. Geçmiş dönemi artık bırakıp lütfen gelin hep beraber son 1 (bir) ay içinde ilimizde yaşanan olaylara bakalım;
Tarımın başkenti Şanlıurfa olarak herkesten önce bizim elimizi masaya vurarak tarıma dair çalışmalarımızla herkesin bize gıpta ile bakması gerekirken acaba biz tüm bunları gerçekleştirebilmek için ne yapılması gerektiğinin farkında mıyız?

Tüm Türkiye’de gerçekleştirilen 11.11.2019 tarihindeki fidan dikim seferberliğinde tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de çok büyük bir ağaçlandırma çalışması yapılmıştır. Tüm kamu kurum ve kuruluşları ile kendi üyelerini organize ederek kendilerine ait özel bir ağaçlandırma alanı yapmışlardır.Gelin bir de Şanlıurfa’mıza bakalım: İlimizde bu programa katılan kişilerin % 50 sine yakın kısmının Ziraat camiasından olmasına rağmen Ziraat Mühendisleri Odası olarak bu programı organize ederek tüm fidan dikenleri Ziraat Mühendisleri Odası çatısı altında toplayarak bu etkinliğe imzamızı atamadık. Odamızın bunu organize edecek maddi-manevi durumu buna imkan veremeyecek olsaydı bile, adaylık için yola çıkmış kişiler ile birlikte bir toplantı yapılarak bir organizasyon düşünüldüğünden bahsedilseydi hiç kimsenin böylesine anlamlı bir olaya maddi manevi desteğini esirgemeyeceğinden hiç şüphem yoktu.

Şimdi bir de gelin Türkiye’de aylardır 81 ilde programlar, toplantılar yapılan ve bu hafta da sonuçları sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kamuoyuna açıklanan Tarım Şurası sonuçlarına bakalım: Tarım ile alakası olan veya olmayan herkes bir açıklama yaparken, Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası bu konu ile alakalı olarak bir kamuoyunu açıklaması yaptı da bizler mi duymadık?. Ben bunu merak ediyorum.Odamız üye, üye olmayan ve tarım meslek yüksekokulu mezunları ile birlikte yaklaşık 5.000 kişilik bir yayın ve yayımcı ordusuna sahiptir. Tarım ile alakası olan veya olmayan herkes bu Şurada alınan kararları konuşurken Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası olarak ne katkı sunduk? Hangi bildirimi, hangi yönlendirmeyi ve hangi sonuçların çıkması için elimizi masaya vurduk? Ve en acı durumu dün yaşadım. 1. ve 2. bölümdeki durumlar için Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası “ biz bir şey yapamıyoruz” deyip işin içinden çıkılabilir belki ama ben bunu da kesinlikle kabul etmiyorum.

Şanlıurfa, Harran Üniversitesinde gerçekleştirilen IGAC-2019 1.Uluslararası Göbeklitepe Tarım kongresine ev sahipliği yapıyor. Konferansın konusuna baktığımızda (Bölgedeki Tarım Arazilerinin Etkin Kullanımı, Sürdürülebilir Tarım Sistemleri İçerisinde Oluşan Yeni Tarımsal Sorunlara Çözüm) Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri odasının tarım ile birebir alakalı olan bu programı her şeyi ile organize ederek sahiplenmesi gerekmez miydi?. Konferansın yapılacağı yere tüm yönetim ile gidilip Yurt dışından gelen misafirlerin karşılanması ve açılış konuşmasında ilk sözü Oda olarak bizim almamız ve gelen katılımcılara yön verecek bir konuşma yapılması Ziraat Odası olarak bizim görevimiz değil miydi? Programa aylardır bildiriler alınırken Oda olarak biz tek bir bildiri dahi verecek durumda değil miydik?. Biz artık bu saydıklarımızı da geçtik konferansa Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odasını da temsil edecek tek bir kişi dahi gelemez miydi?. “Oda olarak bizlerin bu programdan haberimiz yok” demeleri, Ziraat Odasının aslında neden var olduğunu, ne yapması gerektiğini, Odanın sorumluluğunu ve Odamızı nasıl yücelteceklerini bilmediklerini, hatta ve hatta vurdumduymaz bir tutum içine olunduğunu göstermez mi?

Değerli meslektaşlarım, saygı değer dostlarım; Biz bu yola az çok bazı şeylerin farkına vardığımız için çıktık. Ancak Ziraat Mühendisleri Odasının sadece tabela dan ibaret olduğunu bu derece bilmiyorduk.

Ben seçim çalışmaları kapsamında 13 ilçeyi gezip ilk turu tamamladım. Şimdi 2. Turu da tamamlamak üzereyim. Üye listesi elimde olmadığı halde tüm meslektaşlarımızın yanına gitmeye çalıyorum. İlk kez bir Urfa Ziraat Mühendisleri Odası başkan adayı gerçekleştireceği projelerden bahsettiği bir kitapçık ile üyelerini ziyaret edip bilgilendirmeye çalışıyor. Bu süre zarfında ziyaret ettiğim hemen herkes benim bu projelerimden çok, Odamızda geçmiş dönemde yaşanmış ve herkesin de bildiği olumsuz konular üzerine yoğunlaşmış durumda. Bizlerde bu rahatsızlıkların farkındayız ancak tek bir olumsuz yorum dahi yapmadan çalışmalarımıza devam ediyoruz. İfadelerinde bulundu

YORUMLAR

  • 0 Yorum