Bakan Pakdemirli'ye Pamuk İle İlgili Soru Önergesi Verildi

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık Bölge çiftçilerinin sorunları TBMM Taşıyarak Bakan Bekir Pakdemirli'e soru önergesi verdi.

Bakan Pakdemirli'ye Pamuk İle İlgili Soru Önergesi Verildi

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık Bölge çiftçilerinin sorunları TBMM Taşıyarak Bakan Bekir Pakdemirli'e soru önergesi verdi.

Bakan Pakdemirli'ye Pamuk İle İlgili Soru Önergesi Verildi
25 Ekim 2018 - 13:30

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık Bölge çiftçilerinin sorunları TBMM’ne Taşıdı. Aziz Aydınlık TBMM Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yazılı olarak cevaplaması için önerge verdi.

Aydınlık Açıklamasında, Çiftçimizin sorunlarını Meclis'e taşıdım. Artık çiftçimize de, esnafımıza da ikili oynamak yok. Şanlıurfa bu ülkenin üvey evladı değildir. İthalatla başka ülkelerin çiftçilerine kazandırmak yerine, Şanlıurfa çiftçisine, bu ülkenin çiftçisine kazandırın. Alın teri bizim, emek bizim, EKMEKTE bizim olsun, bizim çiftçimizin olsun. İfadelerinde bulundu

Aydınlık Verdiği Pamuk ile ilgili verdiği Soru Önergesinde Şu Sorular Yer alıyor.

Türkiye’deki Pamuk üretiminin yaklaşık %45’in karşılayan Şanlıurfa başta olmak üzere diğer illerimizde çiftçilerimizden STK’lardan aldığımız bilgiler doğrultusunda çiftçilerimiz büyük problemler yaşamaktadır. Kar oranı neredeyse sıfırlanmıştır, kimi illerimizde yalnız maliyet karşılanırken kimi illerimizde zarar etmektedir.

Bu Bağlamda

1-Resmi Kurumların verilerine baktığımız zaman 2002 yılı ortalamasına göre 1 kg pamuk ile alınabilecek gübre 5,44 kg ( destekleri dahil ) denk iken 2014 yılı ortalamalarında ise 1 kg pamuk ile alınabilecek gübre miktarı 2,73 kg’a düşmüştür (Destekler Dahil) bununla birlikte 2002 yılında 1 Kg pamuk ile 0,87 LT Mazot alınabilirken, 2014 yılında destek dahil 0,47 TL’ye düşmüştür Buna göre Pamuk girdi parametrelerinin 2017 ve  2018 (9.Dahil ) ortalaması nedir.

2-Pamuk Maliyetlerini düşürülüp üretimin artırılması için herhangi bir çalışmanız var mıdır?

3-Araştırmalara göre Pamuk üretimi ile tüketimi arasındaki fark giderek artmaktadır. Bu Açığın kapatılması için Pamuk desteklemeleri artırılacak mıdır, yoksa çözümünüz daha fazla pamuk ithalatımıdır.

4-Çukubirliğin Pamuk’un kilogram Fiyatı Adana’da 4,8 TL İken Şanlıurfa’da 3,8 TL bu durum diğer illerde çeşitlilik göstermektedir. Pamuk Fiyatlarında düzenleme yapılacak mıdır?

5-Pamukta Balya Fiyatı Dünyada 11,5 TL İken Şanlıurfa’da 8,5 TL’dir. Türkiye’de üretilen Pamuğun dünya standart ve fiyatlarına ulaşması için ilgili kurumlar ile bir anlaşmanız var mıdır?

YORUMLAR

  • 0 Yorum