casino siteleri

Çelik : Yarışmayı Kazananlar Yurtdışı Gezisi İle Ödüllendirilecek

Yeşilay Şanlıurfa şube Başkanı Muharrem Çelik 10. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışmasını kazananlar Yurtdışı Gezisi İle Ödüllendirilecek

Çelik : Yarışmayı Kazananlar Yurtdışı Gezisi İle Ödüllendirilecek

Yeşilay Şanlıurfa şube Başkanı Muharrem Çelik 10. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışmasını kazananlar Yurtdışı Gezisi İle Ödüllendirilecek

Çelik : Yarışmayı Kazananlar Yurtdışı Gezisi İle Ödüllendirilecek
24 Ocak 2020 - 16:18

Yeşilay, 10. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’na start verdi .Çocuklar ve gençler sağlıklı gelecek için yeteneklerini konuşturacak.Yeşilay Şanlıurfa şube Başkanı Muharrem Çelik yarışmayla ilgili şu açıklamayı yaptı; Yeşilay ve Millî Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik düzenlenen Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması'na başvurular başladı. Çelik Bu yıl 10’uncusu düzenlenen yarışma, çocuklarda ve gençlerde sanat aracılığıyla bağımlılığa karşı farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz. Gelecek nesilleri bağımlılıktan koruma, onlara küçük yaşta sanat, spor gibi olumlu alışkanlıklar kazandırmayı hedefleyen “Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması” ile çocuklar ve gençler, edebi ve görsel sanatların ilham verici dünyasıyla buluşarak hem fikirlerini hem de yeteneklerini dışa vuracaktır. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması toplumun her kesimine bağımlılıklarla ilgili farkındalık oluşturacaktır diyen başkan çelik yapılacak olan yarışmanın son başvuru tarihinin 14 Şubat 2020 olduğunu belirtti.

Yeşilay Şanlıurfa Şube Başkanı Muharrem Çelik, genç nesilleri bağımlılıktan korumak, yetişkinlerde çocuk ve gençlerin sanatsal perspektifinden bağımlılık farkındalığı oluşturmak amacıyla bu yıl  10. düzenlenen Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’nı başladığını söyleyerek şöyle devam etti. Yeşilay ın Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) işbirliğiyle hayata geçirdiği yarışma ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik olarak 3 farklı düzeyde düzenleniyor. Her düzeyde edebi ve görsel olmak üzere iki ayrı kategori yer alıyor.
Bağımlılık konulu eserlerin değerlendirildiği yarışmada öğrenciler görsel kategoriye afiş, resim, karikatür ve kısa video; edebi kategoriye kompozisyon, şiir, öykü, deneme ve anı alanlarında üretilmiş eserlerle katılabiliyorlar. Her ilin kategori birincileri Nisan’da, ülke çapında her kategoride ilk 3’e girenler Haziran’da açıklanacaktır diyen çelik,Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’na 2019 yılında 16 bin 476 okuldan 185 bin 763 eser başvurusu yapıldığını da belirtti.

Kazananlar Yurtdışı Gezisi İle Ödüllendirilecek

Ayrıca Her ilde ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde, edebi ve görsel olmak üzere 2 kategoride belirlenen birinciler 500 TL ile ödüllendirilecek. İl düzeyinde dereceye girmeye hak kazanan öğrenciler arasından ise her düzey ve kategoriden ülke çapındaki şampiyonlar belirlenecek. Kategori birincileri 5 bin TL, ikincileri 3 bin 500 TL, üçüncüleri 1000 TL ödülün sahibi olacaktır dedi. Ülke genelinde dereceye giren öğrenciler ayrıca yurtdışı gezisi ile ödüllendirilecek.
Yeşilay hakkında hatırlatma da bulunan Çelik, 1920 yılında faaliyete başlayan Yeşilay, insan onurunu ve saygınlığını temel alan, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan, milli ve ahlaki değerleri gözeterek bağımlılıklarla mücadele eden; önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşudur. Alkol bağımlılığıyla mücadele hedefiyle kurulmuş; kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın tüzüğüne yeni çalışma alanları eklenmiştir. Alkolden sonra sigara, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı mücadele alanlarına dahil olmuştur.
Türkiye genelinde 116 Yeşilay şubesi, dünya genelinde 70 Ülke Yeşilayı bulunmaktadır. Yeşilay, 2013 yılında yapılan tüzük değişikliğiyle çalışma alanlarına rehabilitasyon hizmetini de eklemiştir. 2015 yılında YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) kurulmuştur. 444 79 75 Danışma Hattı ile çağrı merkezi hizmeti vermeye başlayan Yeşilay Danışmanlık Merkezi, şu an Türkiye genelinde aktif olarak 39 Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) ile hizmet vermektedir.

Toplumu bağımlılıklardan korumak ve bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalarından dolayı Yeşilay, 1934 yılından bu yana “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer almaktadır. BM Ekonomik Sosyal Konsey (ECOSOC) Özel Danışmanlık Statüsüne ve Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) “Mükemmeliyette 5 Yıldızlı Yetkinlik” belgesine sahip olan Türkiye’nin tek sivil toplum kuruluşudur diyen başkan Muharrem Çelik Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yarışmasına katılacak olan öğrencilerimize başarılar diledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum