Devlet Bahçeli Aslen Urfalı mı?

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin nin dedelerinin Şanlıurfa Siverek’ten ten Osmaniye’nin Bahçe İlçesi ne göç ettiği ve Aslen Şanlı Urfalı olduğu ortaya çıktı.

Devlet Bahçeli Aslen Urfalı mı?

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin nin dedelerinin Şanlıurfa Siverek’ten ten Osmaniye’nin Bahçe İlçesi ne göç ettiği ve Aslen Şanlı Urfalı olduğu ortaya çıktı.

Devlet Bahçeli Aslen Urfalı mı?
04 Eylül 2017 - 14:15

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin nin dedelerinin Şanlıurfa Siverek’ten ten Osmaniye’nin Bahçe İlçesi ne göç ettiği ve Aslen Şanlı Urfalı olduğu ortaya çıktı.

Devlet Bahçeli; aslen Siverekli Fettahlılar yani bugünkü Badıllılar aşiretine mensup bir ailenin çocuğu olduğu ileri sürülüyor. Ailesi’nin Siverek’ten göçüp, Bahçe ilçesine yerleştiği rivayet ediliyor. Şanlıurfa Siverek’ten Osmaniye’nin Bahçe İlçesi’ne göç eden MHP lideri Bahçeli’nin dedeleri Ahmet ve Mehmet efendilerin 1856’da idam edildikleri de belirlendi.

Belgehaber’den Fatih Akkaya’nın haberine göre, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin atadan devletçi ve Urfa Siverekli olduğu belirlendi. Kanuni Sultan Süleyman’ın Osmanlı Arşivi’ndeki 1530 tarihli Tapu Defteri’nden edinilen bilgilere göre, Osmaniyeli olan Bahçeli’nin dedeleri Ahmet ve Mehmet efendiler 1856 yılında idam edildiler. “Ayan” mertebesinde ve Fettahlı Beylerinden (Badıllı) olan Bahçeli’nin dedeleri, vergi toplamada ve güvenliği sağlamada devlete yardımcı olmakla görevlilerdi. Ancak, Adana-Maraş kervan yolunda güvenliği sağlayamamaktan idam edildiler. Bahçeli’nin dedelerinin mezarları sonraki yıllarda türbeye çevrildi.

Kanuni Sultan Süleyman’ın Osmanlı Arşivi’ndeki 1530 tarihli Tapu Defteri’ni çözümleyen Tarihçi-Yazar Cezmi Yurtsever, Çukurovalı aşiretler ve ailelerin kökenlerini aydınlattı. Elde ettiği bilgileri Çukurova Türkmenleri adlı kitabında toplayan Yurtsever’in edindiği bilgilere göre, Osmaniyeli olan MHP lideri Devlet Bahçeli’nin dedeleri 1856 yılında idam edildiler. “Ayan” mertebesinde ve Fettahlı Beylerinden olan Bahçeli’nin dedeleri Ahmet ve Mehmet efendiler, vergi toplamada ve güvenliği sağlamada devlete yardımcı olmakla görevlilerdi. Ancak Adana-Maraş kervan yolunda güvenliği sağlayamamaktan idam edildiler. Bahçeli’nin dedelerinin mezarları sonraki yıllarda türbeye çevrildi. Yanyana bulunan Mehmet ve Ahmet efendilerin mezarları bugün Osmaniye’nin ilçesi olan Bahçe ilçesinde türbe.

OSMANLI’NIN BAL İHTİYACINI ÇUKUROVA KARŞILIYORMUŞ

Tarihçi Yurtsever, Osmanlı Arşivinde bulunan 998 No’lu ve 1530 yılına ait Tapu-Tahrir Defteri’nin bir kopyasını alarak çözümlemeler yaptığını, defterin Kanuni Sultan Süleyman döneminde Çukurova yöresinde yaşayan oba, oymak ve aşiretlerin isimleri,yerleşim alanları ve verecekleri vergiler hakkında bilgiler içerdiğini söyledi. Yurtsever “Defter kayıtlarının ayrıntılarında ‘resmi kovan’ adı altında  arı kovanlarının da sayısı veriliyordu. Bu bilgiler ışığında Padişahın ve saray çevresinin bal ihtiyacının Çukurova’dan karşılandığını öğrendim” dedi.

Defterde isimleri yazılı aşiretler ve ailelerin isim envanterini çıkararak, yaklaşık 30 yıldan beri Çukurova ve onu çevreleyen Toros dağlarında yaşayan 100’ü aşkın aşiret ve binlerce ailenin 500 yıllık kökenleri hakkında bilgilere ulaştığını kaydeden Yurtsever, elde ettiği bu bilgileri topladığı Çukurova Türkmenleri adlı kitabında, 19. yüzyılda batılı ülkelerin Osmanlı’ya bağlı Çukurova’da Türkmenler, Kürtler ve Araplar üzerindeki etnik ayrışım ve parçalanmaya sürükleyen emperyalist amaçlı çalışmalarını sorgulama imkanı da bulduğunu ifade ederek “Çukurova kitabı ile elde ettiğim bilgileri kamuoyu ile paylaşmaktan dolayı mutluyum. Kanuni Sultan Süleyman’ın Çukurova balına olan merakı dolayısıyla aşiret ve aile köken defteri tutturmasından dolayı kendisine teşekkür ederim” diye konuştu.

ARAŞTIRMADAN ÇIKAN İLGİNÇ SONUÇLAR

Tarihçi Yurtsever’in araştırmalarından çıkan diğer bazı ilginç sonuçlar ise şöyle:-Kozan yöresinde yaşayan bazı aşiretlerin Ortaasya’dan Türkmen olarak çıktıkları, 1600-1900 yılları arasında Kürt olarak isim aldıkları, milli mücadele’de ise Türklük bilinciyle kuvayı milliyenin ön safında yer aldıkları.

(Belgehaber-Fatih Akaya)

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Ömer kürkçü
  1 ay önce
  Sivereklidir fettahlı aşiretinden bir bir Süleyman şah zamanında gelmişiz oraya devlet Bahçeli Türkmen değildir Türkmen biziz ama gerçekten çok vatansever milliyetçi çok değerli bir insan kendisi Allah için seviyorum kendisi
 • Osman Aydın Haciahmetoglu
  1 ay önce
  Öncelikle badilli aşireti Bey-dilli boyundan gelme aşirettir. Nerden mi biliyorum mesela Fettahoğulları nın dedesi Hacımustafa dır. İki kardeşi ile birlikte ( Haciahmet ve Hacikeles ) Bağdat'ta yaşamış Selçuklu zamanında uç kalesi olan Siverek fettahlı kalesini bu 3 kardeşin torunları içinde HacıFettah ucbeyligi yapmıştır. Moğol akinlarina kadar devam etmiş. O sırada Akkoyunu devleti mensubu olan aşiret akkoyunlu devleti yıkılınca Osmanlı himayesine girmek isteyen aşireti osmanlı Devleti ülkenin her bir tarafına dağıtarak ileride tekrar bir devlet kurmalarının önüne geçmiştir! Süleyman Şah la bağımız sadece Oğuz Kağan dedemizin bir torunu olusumuzdandir!
 • Ömer kürkçü
  1 ay önce
  Süleyman şah torunları olan biziz devlet Bahçeli fettahlı aşireti Türk milletine sahip çıkıyor başımızın tacıdır