casino siteleri

Şanlıurfa’da 40 yıldır ozanlık yapıyor

Ozan Reşat, Türkiye’nin herhangi bir bölgeyi gösterin söyleyin ki Akdeniz bölgesine ait bir parça söyleyin ben yedi bölgeyi çalarım birde Kerkük Azeri listem var.

Şanlıurfa’da 40 yıldır ozanlık yapıyor

Ozan Reşat, Türkiye’nin herhangi bir bölgeyi gösterin söyleyin ki Akdeniz bölgesine ait bir parça söyleyin ben yedi bölgeyi çalarım birde Kerkük Azeri listem var.

Şanlıurfa’da 40 yıldır ozanlık yapıyor
26 Temmuz 2021 - 18:30

Ozan Reşat Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada;  Şanlıurfalıdır saz çalar söyler halk ozanıdır.  Saza amadeyim diyebilirim sazdan başka bir görevim yok. Çoğu zaman İstanbul’dayım neden İstanbul’a sık sık giderim herhangi bir Türk Halk Müziği korosunda ya da kültür bakanlığı, resmi bir yerde görev almadığım için İstanbul’a gidip gelmekteyim. 40 yıldır ozanlık yapıyorum. Şuanda çoğunlukla İstanbul’dayım çevrenin hepsi orada olduğu için birde Güneydoğu Anadolu bölgesinde bazen Diyarbakır’a giderim böyle normal geceler arkadaşlar arasında yapıyoruz. Bir de Osmaniye Bahçe büyük Fırat tesisindeyim iki yaz bitirdim bu üçüncü yaza girecek. Şanlıurfa Cesurun eski tesisiydi karaca oğlanın bitişiği. Oradayım çalışıyorum tabi bu arada iki arada kuzey Irağa gittim Kerkük köylerine. Yani benim bir tavsiyem var belki bana kızarlar sıra gecelerinde güzel sesler buluyorum çok güzel ama liste az bana kızmayın. Şanlıurfa yöresinden okuyun Şanlıurfa damgasını vurmuş, diğer yöreleri de okuyun diğer yöreleri okusanız yani her yöreyi okursanız daha güzel olur. Haritayı getirin elinizle Türkiye’nin herhangi bir bölgeyi gösterin söyleyin ki Akdeniz bölgesine ait bir parça söyleyin ben yedi bölgeyi çalarım birde Kerkük Azeri listem var. Çünkü niye var İstanbul metropoldür 20 milyona yakın nüfusu var herkes Şanlıurfalı değil ki orada. Kimi orada ordunun derelerini çal diğeri de Kayseri’den öbürü Musa EROĞLUNDAN yolun sonu görünüyor çal herkes bir şey istiyor. Yani ses çok güzel de olsa orada çalışmak güçtür çünkü liste önemli. Tabi tekrar söylüyorum Şanlıurfa Türk halk müziğinin damgasıdır. En güzel sesler buradan MÜSLÜM GÜRSES, İbrahim TATLISES, Nuri SESİGÜZEL. Pir, Halil KENDİRLİ saymakla bitmez ama her yöreyi okuyun gençler. Gelen gruplarda başka türküler isteyecekler.  Şanlıurfa türkülerini okuyun ardından sonra başka yörelerde okuyun Arguvan,  Elazığ Diyarbakır vb. karışık daha güzel olur. Belki bana gücenirsiniz gücenmeyin saygılarımla.Gençlerin halk müziğine ilgisi çok güzel yalnız taklit yapmaktan vazgeçseler bazıları ses çok güzel ama işte ya Ferdi TAYFUR’A özeniyor mikrofon sallıyor kendi özünü oku kendi tarzını oku daha güzel taklitten kaçının. Taklit ile bir yere varamazsınız.  Ama kendi özünü okursanız daha güzel olur. Devam ediyorum sazıma İstanbul’dayım bazen Osmaniye’de Bahçedeyim işte gidiyorum. Irak ve Kerkük türkülerini de çalıyoruz Sazımdan memnunum böyle tak çalıp söylüyorum. Bazen kalabalık sazlar eşliğinde söylüyorum. Bazen de tek söylüyorum tüm hemşerilerime saygılarımı sunuyorum, işlerinden başarılar dilerim Allah hayırlı kazançlar versin. Teşekkür ediyorum  sağ olun. Dedi.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • OSMAN DENİZ
    10 ay önce
    OZAN REŞAT, GERÇEK BİR MÜZİSYEN, SANATÇI, OZAN. İŞİNİ ÇOOOK SEVİYOR. BİZ DE ONU SEVİYORUZ.